Úspěšná UNIQA! Pojišťovna rozkryla podvody za více než 14 milionů


			Úspěšná UNIQA! Pojišťovna rozkryla podvody za více než 14 milionů
17.7.2020 Spektrum

UNIQA pojišťovna odhalila za prvních šest měsíců letošního roku celkem 305 nových sporných pojistných událostí, v porovnání s rokem 2019 o 44 % více. Šetření s prokázáním podvodných aktivit bylo ve sledovaném období ukončeno u poloviny kauz. Celkově se chtěli „také klienti“ neoprávněně obohatit o částku vyšší než 14 milionů korun. Celková uchráněná částka meziročně klesla o necelých 14 % a potvrdila trend z loňska.

Za prvních šest měsíců roku 2020 ale vyrostla průměrná částka, o niž chtěli podvodníci UNIQA pojišťovnu obrat v prokázaných případech: z loňských přibližně 88 000 na letošních 96 000 korun, což představuje rozdíl více než 9 %. Navýšení je způsobeno vyšším podílem případů v pojištění aut a odpovědnosti, zatímco před několika lety ještě dominovaly škody z úrazového pojištění a pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti, kde jsou nestandardně uplatňované škody zpravidla nižší. Dominance oboru pojištění osob byla patrná u kriminálních aktivit zákazníků tři roky po sobě 2015-2017, poslední tři roky ale klesají.

V pojištění osob, tedy v úrazovém, cestovním a životním pojištění, sporných případů ubylo téměř o čtvrtinu. Zatímco v životním a úrazovém pojištění je registrován další pokles, meziročně registruje UNIQA zvýšenou aktivitu podvodníků v cestovním pojištění (částečně ze starších dořešených velkých kauz). V posledním roce odpadly skupinové pokusy o podvod, které zahrnovaly desítky klientů. Přispěl k tomu provoz tržního detekčního systému SVIPO II, jenž identifikuje nestandardní vícenásobné pojištění u různých společností. A dále pomáhá interní preventivní postup aktivovaný už při vstupu do pojištění. Na celkovém prokázaném neoprávněně nárokovaném plnění prvního pololetí se podílelo pojištění osob celkově z 20 %.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Profesní deformace pojišťováka. Prokletí, nebo spása...


V prvním pololetí 2020 zůstaly v čele nově šetřené pokusy v povinném ručení (meziročně
2,5x více; polovina kauz prokázána) a v havarijním pojištění (meziročně 2,2x více, čtvrtina případů už dokázána), kde byly zaznamenány „čachry“ s celkovou prokázanou hodnotou ve výši 7,1 milionu korun (loni 8,6 milionu korun). Celková hodnota nároků usvědčených podvodníků se na celkové výši pojistných podvodů UNIQA během prvních šesti měsíců 2020 podílela z 51 %.

Pokusy se dějí v souvislosti se stále častějším uplatňováním uměle navýšených nároků za újmu na zdraví a příslušenství z nehod v povinném ručení, kde jsou nárokovaná odškodnění relativně vysoká. Průměrně podvodně uplatněná škoda v povinném ručení činila 121 000 korun (loni 81.500 korun; meziročně +48 %). V havarijním pojištění registruje UNIQA za 1. pololetí neoprávněný průměrný požadavek na plnění ve výši 115 500 korun (loni 120 000 korun; meziročně -4 %). Při posuzování těchto údajů je třeba vzít do úvahy také velmi rychlé posilování kmene pojištění aut UNIQA, i když tempo růstu kriminálních aktivit bylo podstatně vyšší.


Mohlo by vás zajímat: Mzdy se v Evropě sbližují


Podstatně vzrostla i celková hodnota podvodů u pojištění odpovědnosti, a to již druhý rok za sebou. Konečný součet neoprávněných prokázaných nároků činil v prvním pololetí 3,5 milionu korun, tedy čtvrtinu celkové uchráněné hodnoty ve sledovaném období. Lze předpokládat, že tento druh pojištění bude pro podvodníky lákavý i v budoucnu, protože výše odškodnění za způsobené majetkové škody i újmy na zdraví v posledních letech strmě vzrostly. Třetím rokem za sebou se počet šetřených kauz zvýšil.

Někdy se vyplatí podrobné šetření a důkladné rešerše případů, u nichž zkušení likvidátoři „větří“ nepravosti. Stalo se tak i začátkem roku 2020, kdy námi pojištěný vůz na povinné ručení při couvání vrazil do zaparkovaného BMW řady 7 a poškodil plech na dveřích. Podivné bylo, že majitel BMW požadoval i náhradu za poškozenou převodovku a řídící jednotku vozidla, tedy díly uložené v jiné části vozu. Při důkladném prošetření bylo zjištěno, že se viník i poškozený dobře znají. A dále bylo zjištěno, že vozidlo mělo promáčklé dveře z loňské bouračky s pražskou tramvají – fotodokumentace místa škody na autě se přesně shodovala. Po předložení důkazů řidič svůj nárok stáhl, i když původně požadoval úhradu několika stovek tisíc korun.


Mohlo by vás zajímat: Vladimír Přikryl: Pojišťovny jsou pod tlakem. Musí přehodnotit přístup k rizikům


Jiný mladík se pokusil fingovat totální škodu na svém sportovním vozu Subaru Impreza – za pojistné plnění z havarijního pojištění už měl možná vyhlédnutý novější model. V autě ze zatáčky vyletěl přes příkop do roští, kde se zastavil, ale nabourané auto bylo nalezeno jinde. Technikům se nezdála trajektorie nehody – ze silnice auto letělo rovně do křoví, kde prokazatelně zůstalo stát. Poté se však dalo znovu do pohybu, opsalo nepravděpodobně dlouhou kružnici a přesně „trefilo“ strom na straně, aniž by brzdilo. Při konfrontaci svůj pokus obrat UNIQA mladý muž také „položil“ a na dalšího závoďáka bude muset poctivě šetřit. UNIQA tak zachránila pojistné plnění ve výši 150 000 korun.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články