UNIQA: Nejčastější zdravotní obtíže v tradičních dovolenkových destinacích


			UNIQA: Nejčastější zdravotní obtíže v tradičních dovolenkových destinacích

Letošní letní sezóna dovolených bude jistě ovlivněna doznívající pandemií covidu-19. Ta přinesla, a je možné, že ještě přinese, řadu dočasných i trvalejších omezení a změn, které mají velký vliv na cestování do zahraničí. Přesto se dá očekávat, že s postupným otevíráním tradičních cílových zemí pro české rekreanty bude našich turistů přibývat. Shrnuli jsme s naší asistenční službou k cestovnímu pojištění UNIQA nejčastější zdravotní obtíže, které je mohou kromě koronaviru potkat, a připravili i několik tipů, jak se na ně připravit.

Především je třeba doporučit, aby Češi pečlivě a průběžně sledovali situaci v cílové zemi, ale i tranzitních státech, cestují-li autem. V úvahu je třeba brát nejen doporučení naší vlády k cestování (aktuální přehled na www.mzv.cz), ale rovněž regionální a lokální podmínky závazně stanovené ve vybrané zemi pro přijíždějící turisty.

Asistenční služba může být omezená 

Současně UNIQA předem upozorňuje, že asistenční služba k cestovnímu pojištění může mít (i náhle, v reakci na akutní vývoj) pro svoji intervenci změněné podmínky. Dojde-li na místní restrikce, může být omezena i možnost pomáhat našim turistům, například kvůli nedostupnosti některého druhu zdravotnické péče nebo nemožnosti zajistit náhradní ubytování. Takové podmínky se neočekávají v zemích, kde se režim vrátil prakticky k normálu, ale v jiných (například Egypt nebo Turecko) je třeba počítat s měnícími se pravidly.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna Pillow získává silného akcionáře. Skupina RSJ je zpět!


Jaká zdravotní rizika hrozí 

Chorvatsko v tuto chvíli nemá žádná omezení pro přijíždějící turisty. Nejčastější obtíže, jimž naši rekreanti tradičně čelí, jsou drobné i větší úrazy, a to i tonutí, zažívací obtíže a alergické reakce na slunce nebo poštípání hmyzem. U chronicky nemocných (tlak, ischemická choroba srdeční, diabetes apod.) dochází často k dekompenzaci vlivem změny režimu nebo akutním banálním onemocněním. Vzhledem k vysokému počtu Čechů na Jadranu je častý i výskyt mrtvice, zánětu slepého střeva, žlučníku nebo slinivky. Velmi typické jsou újmy na zdraví při dopravních nehodách. Češi vyrážejí autem, často hned po práci, a tak roli hraje přetížení a únava.

Řecko je hůře dostupné a dovolená bude záviset na obnově letecké dopravy. Zdravotní obtíže jsou prakticky stejné, jako v Chorvatsku, ale vzhledem k ostrovnímu charakteru bývá někdy problém s dostupností nemocnic a specializované péče. Další zvláštností je častá absence ošetřovatelského personálu, protože standardní je péče rodinných příslušníků přímo v nemocnici. Naše asistence v takových případech, kdy po ruce není nikdo blízký, vysílá na místo ošetřovatele.

Slovensko bude letos patřit zřejmě mezi nejoblíbenější destinace. Zde je situace v případě zdravotních obtíží nejjednodušší. Jiný je samozřejmě jejich charakter – převažují úrazy z horských túr. Zde pozor na zásahy Horské služby při vyhledání, vyproštění a transportu postiženého turisty do nemocnice: tyto výlohy nejsou hrazeny z veřejných prostředků a je třeba sjednat cestovní pojištění do zahraničí. Častá jsou na Slovensku i zhoršení zdravotního stavu chronicky nemocných při pobytu ve zdejších lázních.


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Pandemie je náraz plně rozjetého vlaku do pevné překážky


Egypt je z dnešního pohledu problematický, protože tam stále řádí koronavirus a lokální ochranná opatření nejsou zdaleka tak důsledná jako u nás. V této zemi je asi největší výskyt zažívacích obtíží. Rovněž případů tonutí, zánětů uší a očí je velké množství, což souvisí zřejmě i s oblibou Egypta pro potápěče. Také opalování a různé vodní atrakce v resortech skýtají mnohá rizika. Rekreanti by se měli rozhodně vyhnout konzumaci nebalené vody, a to i v podobě ledových kostek v nápojích. Místním zvykem je také nastavovat klimatizaci na velký teplotní rozdíl v porovnání s venkovní teplotou, což vede k angínám a nachlazení. Síť zdravotnických zařízení je v turistických centrech relativně hustá, ale její kvalita je velmi rozdílná. Vyplatí se proto konzultovat konkrétní místní podmínky se zkušenou asistenční službou a její pokyny dodržovat.

Turecko je ve velmi podobné situaci jako Egypt, navíc zde panují přísnější restrikce pro volný pohyb, což turistice neprospívá. Rovněž tradiční potíže řešené asistencí a UNIQA pojišťovnou jsou srovnatelné. Síť zdravotnických zařízení je více roztříštěná a kvalita jednotlivých klinik a nemocnic velmi rozdílná. I zde je proto lepší vždy se poradit s asistenční službou k pojištění.


Mohlo by vás zajímat: České pojišťovnictví v roce 2020: Ve stínu koronaviru


Co nezapomenout doma 

Na cestu je dobré se předem vybavit základními zdravotními potřebami a léky, aby nebyl turista zaskočen. Především je zapotřebí si vzít zásobu léků, jež dotyčný běžně užívá, včetně příbalové informace. Chronicky nemocní by měli být vybaveni seznamem diagnóz (anglicky nebo latinsky). Současně by si měli umět poradit v situaci, kdy dojde k výkyvu stavu: typicky například při náhlém zvýšení tlaku je třeba s sebou mít lék na jednorázovou pomoc a umět ho použít.

Jinak doporučuje UNIQA i asistenční služba zákazníkům brát s sebou na dovolenou teploměr, léky na bolest, horečku, průjem a na alergii. Dále sterilní materiál k ošetření drobných ran, dezinfekci, náplasti a obvazy. Vzhledem k častým obtížím je třeba myslet i na oční a ušní kapky.

Testování na covid-19 v cizině 

Testování je v každé zemi řešeno individuálně. Při každém ošetření u lékaře je pacient dotazován na příznaky onemocnění. V indikovaných případech je test proveden, ale nikoli všude. V některých státech testují všechny hospitalizované, jinde pouze v případě podezření na infekci. Pokud je testování v rámci diagnózy, případně místního postupu indikované (např. před hospitalizací), náklady na testování jsou hrazeny z pojištění. U preventivních testů náklady hrazeny nejsou. Test je většinou prováděn ve větších zdravotnických zařízeních případně laboratořích. Asistenční služba může pro klienty UNIQA testy zajistit. Využívá ke zprostředkování místního partnera, případně pobočku. Bohužel obecně platné doporučení dát nelze, protože situace se mění nejen stát od státu, ale vyvíjí se i v čase.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články