Zajímavost: Jaký klub v anglické Premier League nejvíce trpí na zranění?


			Zajímavost: Jaký klub v anglické Premier League nejvíce trpí na zranění?
8.2.2019 Spektrum

Všichni víme, že fotbalisté v prestižní Premier League mají ve smlouvách vysoké startovné už jen za to, že vyběhnou na hřiště. Nicméně možná mnohem více zarážející je to, kolik stojí jejich klub, když si do míče ani nekopnou a jsou na marodce. Zprávy o zraněních nejsou z logického důvodu často zveřejňovány, přesto pro zajímavost přinášíme detaily ze zprávy Premier Leage Injury Index 2017 zpracované specializovanou makléřskou a poradenskou společnosti v oblasti rizik JLT Specialty.

Koncem ledna 2018 byly jasné hlavní závěry ze sezóny 2017/2018:

  • nejvíce zranění bylo registrováno v mužstvu klubu West Ham, a sice 41;
  • nejvyšší náklady na úrazy fotbalistů vykázal tým Manchester United, a to celkem 15,8 milionu liber. To znamenalo i nejvyšší průměrné náklady jednoho zranění ve výši 869.881 liber;
  • naopak Brighton & Hove Albion měl nejnižší počet zraněných (14), přičemž i náklady na ně byly nejnižší v soutěži: celkem 1,77 milionu liber.

Podle JLT vyplatily kluby do ledna 2018 na mzdách zraněným hráčům více než 134,2 milionu liber. V průměru připadalo na platy marodkářům 6,7 milionu liber v každém klubu. Nejpravděpodobněji utrpí zranění obránci, kterých bylo v roce 2017 postižených 164, zatímco nejdražší jsou úrazy středopolařů (325.011 liber).

V prosinci 2017 týmy trpěly nabitým kalendářem zápasů, za což zaplatily zvýšením průměrného počtu zranění za týden na 19 případů. Mužstva Manchester United a Manchester City si stěžovaly na příliš zahuštěný hrací program a trenér Pep Guardiola to dokonce nazval „katastrofou“.

Pokud se týká druhu zranění, nejčastější jsou poranění šlach a svalů stehen a podkolení (91), zatímco nejnákladnější jsou úrazy kolene (36,7 milionu liber). JLT zároveň zdůraznilo, že započetlo jen takové události, které hráče stály minimálně jeden promeškaný zápas.


Mohlo by vás zajímat: Přikryl a Čechová: Co přináší revize motorové směrnice?


Výsledky zprávy komentoval Duncan Fraser, šéf sportovní divize JLT Specialty: „Dosavadní průměrné náklady zranění rostou z roku na rok. Stoupá i počet úrazů, což znamená, že celkové ztráty klubů překonají předchozí sezónu. Vzhledem k rostoucímu trendu únavových pojivových a tkáňových zranění může být nastolena otázka, jak tuto oblast hromadících se událostí nově upravit, zejména s ohledem na rostoucí náklady.“

Kromě toho Duncan Fraser věří, že mnozí uvítají možnost zahrnutí zimní přestávky, což může vést k redukci zranění a nákladů spojených s napjatým zápasovým harmonogramem.

„Platy hráčů rostly všude na lukrativnější bázi a kluby hledají možnosti, jak pojistit své hvězdy proti zranění se současnou ochranou mzdy. Pro kluby je stále důležitější zajistit se pro případ ztráty drahého hráče nebo talentu na operačním stole. Protože se stoupajícím trendem frekvence zranění mohou nyní kluby vyreklamovat určité procento z platu hráče zpět.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články