Spolupráce mezi Francií a Německem je pojišťovnami vnímána pozitivně


			Spolupráce mezi Francií a Německem je pojišťovnami vnímána pozitivně
5.2.2019 Zahraničí

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron podepsali dne 21. 1. 2019 v Cáchách smlouvu o spolupráci a integraci. Tento krok následuje 56 let po podpisu tzv. Elysejské smlouvy, která otevřela cestu k těsné součinnosti obou zemí.

V každém případě vzbudil pozornost a vyvolal v některých členských státech EU různorodé reakce, tedy nejen souhlasné. Ovšem Federace francouzských pojišťoven (FFA) a Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) k tomu vydaly jednoznačně podpůrné společné prohlášení.

FFA a GDV vítají iniciativu vlád obou zemí a podpis Cášské smlouvy, která by měla vést k prohloubení jejich partnerské součinnosti v oblasti evropské politiky a k realizaci dalších kroků směrem k politické, hospodářské a společenské integraci obou zemí.


Mohlo by vás zajímat: Co stojí za nárůstem fatálních následků dopravních nehod?


Francie a Německo jsou v důsledku Elysejské smlouvy vzájemně propojeny v mnoha oblastech. Občané obou zemí sdílejí společné hodnoty a společně se zasazují za evropský projekt míru a prosperity. Německo-francouzská spolupráce se osvědčila jako motor a stabilizační kotva evropské politiky. Nyní na pozadí nejistoty ohledně budoucí cesty Spojeného království stojí evropská politika před významnými rozhodnutími pro budoucnost Evropy. Logickým důsledkem toho je proto rozšíření a prohloubení spolupráce mezi Německem a Francií.

FFA a GDV podporují cíle vytvořit na základě společných pravidel německo – francouzský hospodářský prostor a docílit bilaterální harmonizace práva. Integrace obou národních hospodářství napomůže společnému růstu obou pojistných trhů a urychlí věcná rozhodnutí na evropské úrovni.

FFA a GDV si v rámci před pěti lety dohodnuté prohloubené součinnosti v evropských záležitostech pravidelně vyměňovaly názory a stanoviska, a tak posunuly kupředu důležité evropské právní úpravy pro pojišťovnictví, zejména pokud jde o dohled nad pojišťovnictvím a obchod (jistě se má na mysli směrnice o distribuci pojištění). Sladění společných zájmů se podařilo díky zohlednění zvláštností národních trhů a právních systémů.


Mohlo by vás zajímat: Generali: Cestovní pojištění nabízí nová připojištění a rychlé online sjednání


Při vědomí těchto zvláštností by měly vlády obou zemí provést bilaterální harmonizaci práva v pojišťovnictví, a to v rámci partnerského dialogu se zainteresovanými zástupci obou pojistných trhů. To by mělo být především podnětem pro celkové přezkoumání regulatorního rámce a ke zrušení nadbytečné regulace. 

Kromě toho FFA a GDV vítají zesílenou spolupráci v digitální oblasti a v oblasti umělé inteligence. Zdůrazňují nutnost společného plánu opatření pro klíčové technologie na mezinárodní úrovni. Apelují na vlády obou zemí, aby zohledňovaly při formulaci národních cílů již existující právní požadavky v oblasti dohledu a ochrany spotřebitele v partnerské zemi, a to s nadřazeným záměrem vytvořit harmonizovaný mezinárodní soubor pravidel.

Zdroj: GDV

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články