Autokrádeže a kuriozity


			Autokrádeže a kuriozity
26.9.2013 Spektrum

Podle policejních statistik bylo od roku 2000 do roku 2010 v České republice odcizeno více než 210 tisíc vozidel. Od té doby mají obecně krádeže pojištěných i nepojištěných automobilů klesající tendenci. Allianz pojišťovna však svými statistikami tento trend popírá. Zatímco v roce 2011 bylo jejím klientům odcizeno 407 automobilů, v roce 2012 to bylo 480 vozidel a za prvních 8 měsíců letošního roku to je zatím 315. Takže pokud se poslední třetina roku bude vyvíjet podobně jako doposud, bude letošní rok minimálně stejný jako ten loňský.

Nejvíce se vozy ztrácejí před motoristickou sezónou – v březnu, dubnu a květnu – kdy je zřejmě zvýšená poptávka po automobilech, naopak nejméně krádeží je v únoru a o letních prázdninách. Možná i zloději si vybírají dovolenou. Průměrná cena odcizeného vozu pojištěného u Allianz je oproti celostátnímu průměru 180 tisíc o něco vyšší - 202 tisíc korun. Trendem poslední doby mezi zloději jsou robustní vozidla typu SUV, tedy sportovní užitková vozidla, která kombinují výhody terénních aut s pozitivními vlastnostmi osobních vozidel - jejich dobrou ovladatelnost na silnici a komfort zároveň.

„Důvodem tohoto výběru jsou cílové země, kam vozy od nás putují, což je hlavně směrem na východ, kde jsou obecně horší silnice, takže takové auto se na ně skvěle hodí. Víme to proto, že tam často nacházíme přes detektivní agentury odcizená auta s poškozenými zámky, nebo spínacími skříňkami, mnohdy už při přechodu státních hranic. Kradou se například SUV, ale zajímavé je, že jiné modely stejné značky zase zloděje vůbec nepřitahují. Rada pro motoristy je celkem jednoduchá – pokud už máte touhu mít SUV, investujte do kvalitního zabezpečení,“ radí Libor Beran, metodik likvidace pojištění vozidel Allianz.

Jak odradit zloděje?

Nespornou výhodu mají elektronické systémy s vyhledáváním po odcizení. Přece jen stále platí, že co si zloděj vyhlídne, to stejně dřív nebo později ukradne. Jde jen o to zlodějům „jejich práci“ co nejvíce ztížit. Dobrou radou je také neparkovat na odlehlých místech, vždy auto zamknout a zabezpečit, a to i při krátkodobých zastávkách. Při použití dálkového ovládání se před odchodem přesvědčit, že je opravdu zamčeno a nespoléhat se na pípnutí, nebo bliknutí. Často je odcizení dohrou ne nedokonalého zabezpečení, ale lenosti majitele zamknout auto všemi systémy, které má k dispozici.

A jaké další vozy si zloději vybírají? „Již tradičně se kradou „škodovky“, obecně je o tyto vozy velký zájem a počty hlášení pojistných událostí samozřejmě také korespondují s počtem pojištěných vozů této značky v našem kmeni. Ztrácejí se ale i některá levnější auta, u kterých zloděje motivuje vyšší cena jejich náhradních dílů. Máme potvrzeno, že odcizená auta se rozebírají právě na náhradní díly,“ doplňuje Marek Paclík, vedoucí týmu likvidace pojistných událostí z autopojištění.

Není krádež, jako krádež

Mezi odcizenými vozy se občas najdou i některé kuriozity a jde hlavně o ženskou záležitost. Minimálně ve třech případech z posledních několika let klientka zaparkovala vozidlo a pak je nahlásila jako odcizené. „Bylo to buď na ulici kolem bydliště, kdy objížděla několik bloků, než zaparkovala, nebo na několikaposchoďovém parkovišti v obchodním centru. Auto se pak zcela nepoškozené našlo po několika měsících buď náhodou, když slezl sníh po zimě, nebo někomu překáželo při úklidu, nebo bylo někomu podivné, proč tam tak dlouho stojí. Rekordmanem byl vůz, který se našel po dvou letech - i s nákupem. V tomto případě je rada jediná – dobře si pamatujte, kde parkujete,“ doplňuje Libor Beran.

A poslední radou je – vždy si hlídat klíče od vozidla! Některé krádeže se totiž stanou možná opravdu jen náhodou, ale často i velmi zištně poté, kdy klient ztratil klíče od auta – při jízdě na kole, na procházce v lese, cestou do nebo z restaurace…“Potíž je v tom, že je prakticky neprokazatelné, zda opravdu došlo ke „klasické“ krádeži, nebo zda někdo klíč pouze nezneužil, či nevyužil. Takže pokud klient postrádá klíč od vozidla a následně dojde
ke krádeži, může to v praxi vést buď ke snížení nebo dokonce odmítnutí plnění,“ uzavírá Marek Paclík.

Zabezpečení vozidel je dnes velmi sofistikované, účinné a také velmi nenápadné. Přesto
se může stát, že i sebelepší zařízení selže. Pro tyto případy existuje kvalitní pojištění proti krádeži. U Allianz je nyní mohou klienti získat k povinnému ručení zdarma.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články