Fintech WealthFront v 7 bodech


			Fintech WealthFront v 7 bodech
15.11.2016 Technologie, InsurTech

Diskuse o smyslu investičního životního pojištění s počátečním poplatkem či o programech pravidelného investování s předplaceným poplatkem budou mnohem jednodušší, pokud se podíváme za oceán na robo-advisor společnosti. Principy, na kterých je jedna z nich – WealthFront – založena, komentuje Martin Podávka, CMO&CCO Allianz pojišťovny.

1. Broker? Robo-poradce

WealthFront je online investiční broker a poradce, který na rozdíl od ostatních nabízí pouze nízkonákladové ETF. Software řídí vše automatizovaně (od nákupu, přes rebalancování až po daňovou optimalizaci) a neustále přizpůsobuje investiční portfolio cílům klienta a aktuálnímu vývoji. Díky tomu dosahuje lepších výsledků a za menších nákladů než skrze lidského investičního poradce. A WealthFront není sám, podobnou cestou jdou i další společnosti, mezi nejznámější patří Betterment.com, Vanguard PAS, FutureAdvisor nebo Personal Capital.

2. Strategie? Pasivní

Vzhledem k tomu, že pozici Chief Investment Officer ve WealthFront zastává Burton Malkiel, autor bestseleru Náhodná procházka po Wall Street a velký stoupenec diverzifikovaných a indexových investic, nelze o strategii WealthFront pochybovat. Jak tvrdí sám Malkiel – investor s nízkonákladovou, index-kopírující investicí, má mnohem větší pravděpodobnost být úspěšnější než portfolia pečlivě vybraná profesionály i s využitím sofistikovaných analytických metod. V dozorčí radě nalezneme Charlese D. Ellise, autora jiného knižního bestselleru Winning the Loser's Game a původce výroku „Investiční business stojí na jednoduchém předpokladu, že investiční manažeři mohou porazit trh. Tento předpoklad se však ukazuje jako nepravdivý.“

3. Investice? Diverzifikovaná

Potenciálnímu investorovi je po vyplnění jednoduchého investičního dotazníku vypočtena jeho riziková tolerance (RT) s hodnotou od 0 do 10. Rizikové toleranci odpovídá konkrétní investiční strategie složená průměrně z 6 - 7 tříd aktiv. Příkladem navržené strategie pro rizikovou toleranci 7 je 35 % U. S. akcií, 20 % akci vyspělých zemí, 15 % EM akcie, 7 % dividendové akcie, 5 % komodity a 18 % komunální dluhopisy. Složení portfolia je pevně navázáno na RT, poměry jednotlivých složek nelze měnit, upravit lze pouze RT.

4. Aktiva? ETF

Každá z tříd aktiv je reprezentována jediným cenným papírem typu ETF (Exchange Traded Fund) s nízkou nákladovostí. WealthFront na základě analýz vybírá nejlepší ETF od společností Vanguard, State Street, Schwab, iShare, SPDR, PowerShares, atd. Celkem bere v úvahu 1 400 ETF dostupných na trhu a kromě nákladovosti zohledňuje také likviditu a tracking error. Není překvapující, že nejčastějším „vítězem“ v dané třídě aktiv je Vanguard. Například třída U. S. akcií je aktuálně reprezentována Vanguard Total Stock Market ETF (VTI) s nákladovostí pouhých 0,05 %. 

5. Poplatky? Minimální

Výše uvedené ETF patří mezi nejlevnější, průměrná nákladovost portfolia je vyšší a pohybuje se od 0,1 % do 0,15 %. Samotný WealthFront účtuje poplatek 0,25 % ročně z objemu aktiv. Celková nákladovost tak nepřesahuje 0,4 %. WealthFront používá „freemium“ model, tedy poskytování části služeb zdarma. Konkrétně se jedná o investici do 10 000 $, ta je vždy zproštěna od poplatku 0,25 %. Investice 50 tisíc je efektivně zatížena poplatkem 0,2 % plus nákladovost ETF. V případě, že stávající klient doporučí nového klienta, navyšuje se bezpoplatková část investice o dalších 5 000 $.

6. Daně? Optimalizovány

Americký daňový systém umožňuje za určitých podmínek odečíst od daňového základu realizovanou investiční ztrátu. Proto někdy daňoví poradci na konci roku doporučují prodat aktiva s poklesem hodnoty pro optimalizaci daní. Nemohou se však vyrovnat robotovi, který prodává aktiva průběžně (třeba denně) a navíc je nahrazuje jiným korelovaným aktivem a tak nemění rizikovost ani potenciál dalšího růstu. Stejně chytře si robot poradí s rebalancováním. Zapomeňme na fixní termíny a nahraďme je průběžným chytrým algoritmem, který využívá reinvestované dividendy nebo nově investované peníze pro zachování požadované alokace.

7. Analýza? Kliknutím

WealthFront nabízí analýzu již existujícího investičního portfolia u konkurence z pohledu poplatků, daňové efektivity, likvidity a diverzifikace. Stačí robotovi povolit přístup do existujícího investičního účtu a investor ihned zdarma získá „druhý názor“ na své investice. Nástroj logicky nabídne řešení zjištěných nedostatků formou převodu aktiv do nového účtu u WealthFront. Dle statistik na webu WealthFront.com platí více jak 65 % amerických investorů vyšší roční poplatky než půl procenta. Situaci v Česku lze snadno odhadnout, procento podobných investorů by bylo blízké 100 %.

Růst je raketový

Oficiálně WealthFront spustil nabídku v prosinci 2011. Za 2,5 roku od spuštění získal do správy první miliardu dolarů. Za dalších 9 měsíců to již byly 2 miliardy. A dnes již více jak 3,5 miliardy. A je již jasné, že každá větší americká banka do dvou let nabídne vlastní robo-systém, aby nezůstala mimo hru. A co Evropa? Jak dlouho budeme čekat na „evropský WealthFront“? Diskuze je vaše.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články