Bez pojištění ani záběr. Filmy, ve kterých šlo o život!


			Bez pojištění ani záběr. Filmy, ve kterých šlo o život!
7.6.2017 Spektrum, Zahraničí

Mezi filmovým průmyslem a pojištěním jsou velmi úzké vazby. Není žádným tajemstvím, že bez správně sjednané smlouvy by spousta kvalitních snímků ani nespatřilo světlo světa. Sever PropertyCasualty360.com se zaměřil na sedm filmů, které underwriterům přidělaly mnoho vrásek na čele.

A tím samozřejmě nemáme na mysli snímky, které se týkají pojišťovnické problematiky, jako jsou například Aféra Thomase Crowna, Riskni to s Polly nebo třeba Pařba v zapadákově. Podíváme se na filmy, se kterými byla spojená velká a někdy i těžce představitelná rizika. Typický hollywoodský trhák totiž musí být pojištěn snad na všechna myslitelná a i nemyslitelná rizika. 

Majetek, jakákoli odpovědnost, autopojištění, úraz, nemoci, osobní údaje, kybernetická bezpečnost, finanční machinace – zkrátka a dobře, není oblast, která by mohla při natáčení filmu fungovat bez pojištění. Tento fakt pak ve svém důsledku znamená, že specializovaní underwriteři se stávají po hercích, režisérech a scénáristech asi nejdůležitějšími osobami „na place“. Mají možnost připomínkovat a upravovat scénáře, rizikové herecké scény, vybírat natáčecí lokace a dokonce můžou mluvit i do výběru herců. Vždyť natáčení například s Tomem Cruisem, který je známým odmítačem dublérů a kaskadérů, musí být pro pojišťováka skutečnou procházkou peklem. Podívejme se na sedmičku filmů, které jsou dodnes noční můrou pojišťoven.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Dobrá reklama je základem úspěchu 


Mission: Impossible – Ghost Protocol

Jak bylo zmíněno – Tom Cruise je známý tím, že dělá hodně svých vlastních kaskadérských scén zcela sám a také během natáčení tohoto dílu slavné série na tom nehodlal nic měnit. Rozhodl se například, že se nenechá zastupovat během slavné scény na nejvyšším mrakodrapu světa dubajském Burj Khalifa. Se svým odvážným plánem seznámil produkci a ta logicky pojišťovnu, která celý film zajišťovala. A tady i slavný Tom Cruise narazil. Pojišťovna návrhy slavného herce i produkce filmu odmítla a reálně hrozilo, že snímek nebude dokončen. Tom Cruise měl údajně propadnout svým pověstným záchvatům vzteku a na jeho popud byla s pojišťovnou ukončena spolupráce. Fanoušci slavné série se však snímku nakonec samozřejmě dočkali, po dlouhém hledání se totiž podařilo najít společnost, která film pojistila. Samozřejmě to nebylo nijak levné.

Cliffhanger

Film se dostal do Guinessovy knihy rekordů díky nejdražšímu vzdušnému kaskadérskému kousku, který kdy byl předveden. Scéna, ve které se jeden z herců přemisťuje z jednoho letadla do druhého ve výšce 4,5 kilometru, se natáčela bez jakéhokoli zajištění nebo filmových triků a vyšla produkci na více než milion dolarů. Pojišťovny však odmítly kaskadéra pojistit, a tak herecká megastar Sylvester Stallone nabídla část svého honoráře, jen aby se vůbec mohlo točit. Oním odvážným kaskadérem byl legendární Simon Crane a s ohledem na extrémní nebezpečí se točilo pouze jednou.


Mohlo by vás zajímat: Evropská komise pod drobnohledem. Insurance Europe má pochybnosti 


Rocky IV

Během natáčení závěrečné bitky se Sylvester Stallone a Dolph Lundgren dohodli na tom, že celý souboj pojmou co nejvíce realistiky. Po prvních úderech však Stallone scénu zastavil s tím, že se mu točí hlava a celkově mu není dobře. V noci se mu pak udělalo opravdu špatně. Byl odvezen leteckým speciálem do nemocnice, kde nakonec strávil devět dlouhých dní. Což byl velký problém. Nejenom, že vypadla hlavní herecká hvězda, film zároveň přišel i o režiséra, protože Sly se v této době už věnoval i režii. Další problém způsobil ustav Lloyds of London, u kterého byl snímek pojištěn. Po Lundgrenově mocném úderu totiž Stalloneho srdce narazilo do hrudního koše, což způsobilo jeho defekt. Podle specialistů z Lloyds k takovému úrazu dochází je při sražení chodce automobilem. Produkce snímku tak musela dokázat, že zranění způsobil americké hvězdě skutečně švédský svalovec. Teprve po zhlédnutí záznamu z placu došlo na pojistného plnění.

Roar

Snímek z roku 1981 byl opravdovým unikátem. Nejde v žádném případě o dobrý film. Scénář nemá hlavu ani patu a režie je dosti chaotická. Dalo by se říct, že jde sice o vysokorozpočtový, ale podomácku vyrobený vysněný projekt hollywoodského agenta Noela Marshalla, který do něj zatáhl, a málem tak zabil, celou rodinu (mj. manželku Tippi Hedrenovou a nevlastní dceru, tehdy ještě neznámou Melanii Griffithovou). V centru jednoduchého příběhu je matka a dcera, které vyráží do Afriky navštívit hlavu rodiny – zoologa (hraje ho sám Noel Marshall), jenž bydlí v dřevěném domku s desítkami lvů, tygrů, pum a gepardů. Celý film je pak prakticky o tom, jak členové rodiny utíkají a schovávají se před těmito „domácími mazlíčky". Od snímku dalo pryč několik pojišťovacích ústavů a nakonec byl dokončen i přes absenci jakéhokoli pojištění. Vše bylo hrazeno z kapsy Noela Marshalla, kterého snímek přivedl téměř k bankrotu. Ne nadarmo se tvrdí, že je to nejnebezpečnější film, který kdy byl natočen.


Mohlo by vás zajímat: Petr Jedlička: Robotizace změní oblast pojištění odpovědnosti


Midnight Rider: The Gregg Allman Story

V roce 2014 se začala natáčet biografie o zpěvákovi Greggu Allmanovi. Hned první natáčecí den však došlo k těžce uvěřitelné tragédii. Během přípravy scény na železničním mostě zemřela na následky střetu s vlakovou soupravou asistentka hlavního kameramana Sarah Jonesová. Stalo se tak kvůli neprofesionálnímu přístupu producentů, kteří ve snaze ušetřit finanční prostředky nepřerušili vlakovou dopravu na trati. Kromě Sarah Jonesovou bylo vážně zraněno i sedm členů natáčecího týmu. Dodnes se vedou u amerických instancí soudní spory týkající se vysokého odškodnění.

Iron Man 3

Snímek byl kasovním trhákem. Jen v Severní Americe utržil 409 013 994 dolarů, v ostatních zemích dalších 806 426 000 dolarů. Celosvětové tržby pak dosáhly 1 215 439 994 dolarů. Stal se tak druhým nejvýdělečnějším filmem roku 2013, devátým nejvýdělečnějším filmem historie a třetí nejvýdělečnější filmovou adaptací komiksu. Přesto si však film připsal i jedno negativní prvenství, v rámci marvelovské franšízy se jedná o snímek s nejvyšší nárokovanou částkou vůči pojišťovně. Během jednoho z kaskadérských kousků si totiž Robert Downey Jr. zlomil kotník, což vyústilo v tří týdenní natáčecí stopku a v požadavek na plnění odhadovaný na 10 až 15 milionů dolarů.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Květnové postřehy


Rychle a zběsile 7

Pojistná událost se netýkala kaskadérských kousků, spektakulárních digitálních bouraček nebo hořích kulis. Realizaci filmu významně zkomplikovala tragická smrt hlavního hrdiny, oblíbeného Paula Walkera, ke které došlo 30. listopadu 2013. Natáčení po této smutné události celých pět měsíců stálo a pojišťovna vyplatila asi 50 milionů dolarů za delší honoráře čekajících herců a digitální triky. Padesát procent Paulových scén si totiž zahráli jeho bratři, jejichž obličeje a hlasy byly počítačově upraveny a v podstatě nešlo poznat, že se jedná o digitální efekty. Uvedení do kin bylo odloženo o celý rok.

Zdroj: PropertyCasualty360.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články