Nepojištěné auto je celoevropský fenomén!


			Nepojištěné auto je celoevropský fenomén!
9.11.2017 Spektrum, Produkty

Během letního období dovolených a prázdnin (ale nejen tehdy) cestují statisíce motoristů křížem krážem Evropou. Dojde-li přitom ke karambolu, který zaviní jiný řidič bez povinného ručení, odškodní postiženého dostatečný systém náhrad kanceláří pojistitelů v celé Evropské unii. Přitom se ukazuje, že nepojištěná vozidla jezdí všude, i když čísla se v jednotlivých zemích výrazně liší.

Zástupci Svazu německých pojišťoven (GDV) zpovídali Sandru Schwarzovou, jednatelku organizace pro pomoc obětem provozu (Verkersopferhilfe = Kancelář pojistitelů v Německu). Uvedla, že v Německu je tento jev spíše výjimečný. Tradičně nejvíce nehod s nepojištěným autem má Francie.

„V roce 2014 jsme zaregistrovali 323 nehod ve Francii, a následovaly Itálie se 121 případy a Polsko s 91 případy,“ vypočítává Sandra Schwarzová. „Naproti tomu v Řecku jsme byli konfrontováni jen s 11 kolizemi tohoto druhu.“

V loňském roce se německým motoristům v zahraničí přihodilo celkem 357 nehod s nepojištěným autem. Naproti tomu nepojištění němečtí řidiči způsobili v cizině loni 222 kolizí.


Mohlo by vás zajímat: Petr Jedlička: Výše škody na zdraví v POV stále roste


Rozdíly jsou v Evropě rovněž v limitech plnění z povinného ručení. Zatímco například újmu na zdraví uhradí pojišťovny ve Velké Británii, Irsku, Norsku, Francii a Belgii bez omezení, v Řecku omezuje lokální zákon odškodnění minimální hranicí 1 milionu eur. Nejvelkorysejší je úprava v Lucembursku, kde pojišťovny musí uhradit jak újmu na zdraví, tak i škodu na majetku bez omezení. Naopak Polsko, Rumunsko, Bulharsko nebo Slovensku odškodní majetkové škody do jednoho milionu EUR.

Naproti tomu pojišťovny v Belgii zaplatí za majetkovou škodu z jedné události až 100 milionů, v Rakousku 50 milionů a ve Švédsku 34 milionů eur. Úplně nejnižší limity předepisuje zákon v Turecku: za újmu na zdraví 421 000 eur a za škodu na majetku dokonce jen necelých 16 900 eur. (Pojišťovny v uvedených zemích mohou samozřejmě nabízet i jiná vyšší krytí; zde jsou uvedeny minimální zákonné limity povinného ručení v dané zemi.)

Zdroj: www.versicherungswirtschaft-heute.de; www.gdv.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články