Credendo Group otevírá pojištění pohledávek do Íránu


			Credendo Group otevírá pojištění pohledávek do Íránu
4.2.2016 Zahraničí

Uvolnění sankcí spojených s nukleárním programem povede k rychlému oživení íránské ekonomiky. Vyplývá to z lednové analýzy skupiny Credendo Group, která opět zpřístupnila pojištění pohledávek do Íránu. Díky tomu nyní do Íránu znovu začíná pojišťovat obchodní transakce i úvěrová pojišťovna KUPEG, součást skupiny Credendo. Diverzifikovaná ekonomika, zavedený automobilový průmysl a obrovské nerostné bohatství činí z Íránu obchodního partnera s velkým potenciálem.

Mezinárodní sankce a jejich zintenzivnění v roce 2012 íránskou ekonomiku tvrdě zasáhly a způsobily hluboký ekonomický pokles. S aktuálním zrušením většiny mezinárodních sankcí se ale v roce 2016 očekává výrazné zlepšení ekonomiky. Předpokládá se zvýšení reálného růstu HDP na 4,3 % a další snižování inflace. Úroveň politického rizika Devizové rezervy země se zastavily na úrovni pokrývající 17 měsíců dovozu a vnější a veřejné dluhy, které na konci roku 2014 tvořily 7,3 % a 15,9 % HDP, jsou velmi nízké.

Skupina Credendo Group nyní díky aktuálnímu stavu hodnotí úroveň krátkodobého i dlouhodobého politického rizika v zemi stupněm 6. To je sice druhý nejvyšší stupeň rizika, ale vzhledem k očekávanému pozitivnímu vývoji se země přesto znovu otevírá pro komerční úvěrové pojištění.

Komerční riziko

Hodnocení komerčního rizika Vládě prezidenta Rúháního se v roce 2015 podařilo snížit inflaci na 14 %, což je mnohem komfortnější úroveň než 41 % v roce 2012 a předpokládá se, že inflace bude v roce 2016 ještě dále klesat. Také dostupnost úvěrů soukromému sektoru je vnímána jako faktor pozitivně ovlivňující hodnocení obchodního rizika země. Avšak Írán má poměrně složité obchodní klima. Právní stát je slabý, úroveň korupce vysoká a směnný kurz je nadhodnocený. V důsledku toho hodnotí Credendo Group komerční riziko stupněm C, který představuje nejvyšší míru rizika.


 

Čtěte také: Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.


 

 

Křehká politická rovnováha

Stabilní, ale křehká politická rovnováha Politická stabilita Íránu závisí na rovnováze sil různých elitních skupin – politických, vojenských i náboženských. Tato rovnováha se však ocitá pod rostoucím tlakem vojenské elity s tím, jak se zvyšuje politický i ekonomický vliv Íránské revoluční gardy (Revolution Guards Corps (IRGC). Jedná se o kombinaci vojenské síly a zpravodajské agentury, která vlastní v Íránu obrovský obchodní konglomerát a hraje významnou roli ve jmenování osobností na veřejné posty. Od roku 2013, kdy prezident Rúhání nastoupil do úřadu, se administrativa snažila snížit finanční vliv korporací spojených s IRGC. Je důležité poznamenat, že sankce vůči subjektům IRGC stále přetrvávají, což může vést k významným rizikům pro obchodní partnery íránských společností.

Zdroj: KUPEG

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články