Kolik vydělávají manažeři pojišťoven v Číně?


			Kolik vydělávají manažeři pojišťoven v Číně?
16.6.2020 Zahraničí

V Číně není žádné tabu ani hanba mluvit mezi zaměstnanci navzájem o jejich platech. A tak není pro pracovníky v pojišťovnictví žádným tajemstvím, že vydělávají mnohem méně než jejich kolegové v branži bankovnictví. Ale s výjimkou těch na úplné špici…

V loňském roce vydělal manažer ve velké pojišťovně v Číně kotované na burze ročně v přepočtu průměrně 27 500 EUR. U progresivní on-line pojišťovny Zhong měli zaměstnanci nejvyšší průměrný příjem s částkou 38 000 EUR. Na druhé příčce byla rovněž štědrá pojišťovna Xinhua Insurance (New China Insurance) s průměrným ročním výdělkem 33.500 EUR.


Mohlo by vás zajímat: Pojištění odpovědnosti ve světle nové judikatury


Když se tyto hodnoty porovnají s kolegy v čínských privátních bankách, bankéři je svými mzdami snadno zastíní. Špičkovou pozici mají ti v Zheshang Bank (CZBank). Každý rok odcházejí domů v průměru s přepočteným výdělkem ve výši 77 000 EUR. Těsně druhá nejštědřejší je Ping An Bank, která odměňuje své zaměstnance průměrnou částkou 76.700 ročně. Podstatně nižší jsou ale průměrné příjmy lidí pracujících pro státem vlastněné banky, jako jsou Bank of China, ICBC Bank nebo Bank of Construction.

Při vší kritice pozorovatelů ze Západu, kteří tvrdí, že v čínských finančních službách chybí tržní nástroje, lze ale vysledovat, že mzdová politika pro špičkové manažery v pojišťovnictví zcela podléhá tržním principům. Ve skutečnosti by se zaměstnanci skutečně divili, kdyby se dozvěděli platy svých špičkových manažerů na pozici CEO.


Mohlo by vás zajímat: Kolik vracejí americké pojišťovny svým klientům?


Co do odměňování nejvyšších manažerů je naopak odvětví pojištění částečně napřed před bankami, zejména těmi vlastněnými státem. Podle sdělení v čínském týdeníku Time Weekly bere údajně 32 pojišťovacích manažerů více než 255 000 EUR ročně. Na špici má být CEO z pojišťovny Ping An s ročním příjmem dokonce 2 050 000 EUR. CITO Z Pacific Insurance bere prý v přepočtu 650 000 EUR ročně.

Pro porovnání: šéfové bank na tom tak dobře nejsou. CEO z Ping An Bank odchází každý rok s výplatou v přepočtené výši 595.000 EUR, z China Merchants Bank (CMB) s 593.000 EUR a z Ming Sheng Bank s částkou 583 000 EUR. A platy nejvyšších šéfů státních bank jsou podstatně nižší: ty se pohybují pod 250 000 EUR.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články