Německo plánuje důraz na infrastrukturu se zapojením pojišťovnictví


			Německo plánuje důraz na infrastrukturu se zapojením pojišťovnictví
14.2.2022 Zahraničí

Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) komentuje rozvoj infrastruktury v Německu. Nová spolková vláda má v rámci své agendy hodně vepředu klimatickou změnu, digitalizaci a infrastrukturu. Soukromý sektor a obce jsou připraveny podpořit příslušný program prostřednictvím Iniciativy za udržitelnou infrastrukturu Německa (dále jen „Iniciativa“).  

Vychází se z toho, že německý stát nemůže sám financovat a organizovat investice k udržitelné modernizaci země. Osoby zapojené do Iniciativy proto vítají, že v koaliční smlouvě se počítá s důležitou rolí soukromého sektoru a že se mají citelně urychlit a zjednodušit plánovací a povolovací postupy. Nová spolková vláda sází vysloveně na realizaci jednotlivých projektů prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého sektoru. Přitom je důležité, že při budování infrastruktury se mají také zohlednit specifické požadavky měst a obcí.


Mohlo by vás zajímat: Aon: Svět rizik se změnil. Jaká jsou ta nejzásadnější?


Do zmíněné iniciativy jsou zapojeny jako účastníci tyto instituce: Hlavní svaz německého stavebnictví, Spolkový svaz veřejných bank Německa, Celostátní svaz německého pojišťovnictví a Celosvětový fond pro přírodu. Iniciativu pak podporuje Sněm německých měst a Svaz německých měst a obcí. Stavební investice obcí představují okolo 60 % celkových stavebních investic v regionech. Zbývajících 40 % připadá zhruba stejným dílem na spolek (resp. spolkovou vládu) a na spolkové země. Tato zvláštní zodpovědnost spolkových zemí a obcí se doposud dostatečně nezohledňovala.  To by se mělo výrazně změnit a tyto subjekty by měly být zapojeny do plánování investic.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Nastává éra deglobalizace celé společnosti


GDV upozorňuje na zásadu, že u ekologicky a ekonomicky udržitelných infrastrukturních projektů je důležité, aby účinnost ve vztahu ke klimatu a účinnost zdrojů byly analyzovány a oceňovány již při plánování, a to s ohledem na celý životní cyklus investice. To ovšem předpokládá úzkou součinnost a dohodu všech účastníků projektu – stavebníků, stavebnictví, uživatelů a poskytovatelů kapitálu. Veřejně iniciovaná, jednotně organizovaná, interdisciplinární a nadregionálně propojená kompetenční a poradenská centra by mohla určitě podpořit jak rozhodování o investicích, tak jejich realizaci, stejně jako transfer znalostí k integraci inovativních zelených technologií, nemluvě o udržitelném infrastrukturním financování s využitím standardizovaných podmínek.


Mohlo by vás zajímat: Richard Šálek: Intermap Technologies přináší zásadní inovace povodňových map


Aby bylo možné mobilizovat pro udržitelné infrastrukturní projekty více soukromého kapitálu, měly by být rozšířeny národní podpůrné a garanční nástroje.  Proto by mohly být menší projekty na komunální úrovni zahrnuty do fondů, aby byla vytvořena pro institucionální investory taková atraktivní velikost obchodu, jež by umožňovala docílit úspory z rozsahu a potřebnou efektivnost. Podle GDV je ale hlavní to, aby existovaly férové a porovnatelné rámcové podmínky pro úvěrové financování či financování přes kapitálové trhy.  

Zdroj: Celostátní svaz německého pojišťovnictví

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články