Klimatická změna z pohledu GFIA


			Klimatická změna z pohledu GFIA

Globální federace asociací pojišťoven (GFIA) vydala svoji výroční zprávu za období 2020–2021, ve které není opomenuta otázka pojišťování kybernetických rizik, regulace či přeshraniční byznys atd. Problematice klimatické změny, resp. „přírodního know-how“, se v této zprávě ujal Christian Pierotti, předseda pracovní skupiny GFIA pro klimatická rizika.  

V polovině roku 2021, kdy ničivé požáry, povodně, vlny veder a sucho řádily napříč světem, včetně Kanady, Číny, Německa, Itálie, Ruska, Turecka a USA, vydal Mezivládní panel Spojených národů pro klimatickou změnu zprávu, která vyznívá jako mocná a nevšední výzva k akci pro všechny sektory a společnosti. Klimatická změna podle Pierottiho těžce postihuje každý region světa, a proto je kolektivní akce nanejvýše nutná, aby se změnil její stávající průběh.

Pierotti vychází z toho, že pojistitelé a zajistitelé – jako zkušení rizikoví experti – jsou dobře vybaveni k identifikaci příležitostí ohledně tvorby inovativních adaptačních nástrojů a k výběru rizikově přijatelných investic. Pojistitelé rovněž podněcují své klienty k vzájemné součinnosti při přechodu na udržitelnější hospodářství a odolnější společnosti. Stranou tohoto procesu nestojí ani pracovní skupina GFIA pro klimatická rizika. V uplynulém období si její členové vyměňovali názory a hledali nejlepší postupy, jak účinně spojit ekonomickou obnovu s potřebou udržitelného přechodu do světa po COVID-19.


Mohlo by vás zajímat: Aon: Svět rizik se změnil. Jaká jsou ta nejzásadnější?


V roce 2020 vydala GFIA dva dokumenty zvýrazňující různorodý příspěvek pojišťovacího průmyslu k adaptaci a zmírňování klimatických rizik, stejně jako jeho schopnost podporovat globální agendu udržitelnosti prostřednictvím nových technologií zmírňování rizika a investováním do udržitelných aktiv.

Například v listopadu 2020 v průběhu „Globálního adaptačního týdne“ GFIA zdůraznila klíčovou roli pojistitelů při poradenství tvůrcům politik ve věci adaptace společností na klimatickou změnu a ve věci zmírňování jejích dopadů. GFIA zveřejnila příklady ilustrující pevný závazek jejích členů dostát výzvě klimatické změny napříč světem. Mezi ně patří akce ke zmírňování škod, zvýšení transparentnosti ve vztahu k rizikům, lepšímu pochopení hrozeb, zaplnění znalostních rezerv a ke zvýšení spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem.


Mohlo by vás zajímat: Richard Šálek: Intermap Technologies přináší zásadní inovace povodňových map


V dubnu 2021 GFIA zase vyzvedla tezi, že Den Země je ve skutečnosti pro pojišťovnictví každý den, neboť pojistitelé sehrávají rozhodující roli v přípravě inovativních adaptačních řešení, oceňování klimatických rizik a stanovování sazeb za účelem dodávat informace k řízení rizik a poskytovat podporu lidem a komunitám, když katastrofa udeří.

GFIA vytrvale v průběhu celého roku pracovala na tom, aby pozitivně přispěla k přípravě klimatické konference Spojených národů 2021 (COP 26) konané ve Spojeném království. Profilovala se, resp. reprezentovala globální pojišťovnictví, jako spolehlivý odborný partner veřejných úřadů, pokud jde o odolná a zelená řešení jako součást mezinárodní obnovy.  GFIA například organizovala v souvislosti s COP 26 webinář na vysoké úrovni s cílem výměny názorů s orgány dohledu, regulátory a mezinárodními hráči na nejúčinnější způsoby „zkrocení“ klimatické změny.


Mohlo by vás zajímat: Karel Waisser: Klienti Slavia pojišťovny se mají v novém roce na co těšit


GFIA rovněž zveřejnila klíčové prohlášení, v němž upozornila na zásadní a mnohostranný příspěvek pojišťovnictví k úsilí adaptovat se a zmírňovat klimatickou změnu. Podle ní přechod na udržitelnou ekonomiku vyžaduje meziodvětvový přístup při zahrnutí všech ekonomických zainteresovaných osob a osob s právem rozhodovat.  

Daná pracovní skupina GFIA zkoumala i otázky kvalitnější výstavby a stavebních rekonstrukcí jako stěžejního prvku ve zlepšování infrastruktury a stavební odolnosti a v úspěšné implementaci adaptačních strategií ve všech sektorech. GFIA připravila klíčové zásady pro odolnější a udržitelnější výstavbu podporující využívání „zelených“ materiálů, cirkulárních ekonomických kanálů a kofinancování.

GFIA v uplynulém období diskutovala s mezinárodními orgány dohledu taktéž otázky týkající se klimatu. Zpracovala například stanovisko k aplikačními dokumentu IAIS (International Association of Insurance Supervisors – Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví) o dohledu nad riziky souvisejícími s klimatem.  Potvrdila sice význam poskytování pokynů ve věci klimatických rizik, ale varovala před příliš normativními přístupy a vyzvala orgány dohledu, aby vzaly plně v jejich pokynech v úvahu významnost (závažnost) a proporcionalitu. GFIA dále poukázala na nedostatek dostupných a spolehlivých environmentálních, sociálních dat a dat o způsobu řízení (ESG data), což pokládá za jedno z hlavních omezení pro dlouhodobé udržitelné investice. GFIA také orgány dohledu vybídla, aby udržovaly pravidelný dialog se zainteresovanými osobami za účelem lépe porozumět jejich potřebám a vyhlídkám. Takový dialog o klimatických rizicích se například s IAIS konal v únoru 2021. Jelikož byl užitečný, tak GFIA hodlá pokračovat v hledání příležitostí pro kooperaci v otázkách udržitelnosti.


Mohlo by vás zajímat: Martin Podávka: 2022 jako rok srovnávání a srovnávačů


GFIA umožnila vytvořit pro členy platformu pro vzájemnou výměnu poznatků ohledně všech otázek souvisejících s klimatem. V průběhu uplynulého období si členové vyměňovali informace o jejich vlastních iniciativách a regulatorním vývoji týkajícím se klimatických rizik a rovněž o potížích v jejich jurisdikcích. Nechybělo ani sdílení nejlepších postupů a řešení.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články