GFIA k významu globálního kapitálového standardu


			GFIA k významu globálního kapitálového standardu

Globální federace asociací pojišťoven (GFIA) vydala výroční zprávu za období 2020–2021, ve které se mimo jiné věnuje otázce globálního kapitálového standardu jako pomocného nástroje pro udržitelnou ekonomickou obnovu. Charlotte Clark, předsedkyně pracovní skupiny GFIA pro kapitál, přinesla v tomto kontextu důležité informace.

V úvodu svého výkladu Charlotte Clark upozorňuje na tu skutečnost, že již téměř po dva poslední roky jsou dominantním tématem krizová situace v oblasti veřejného zdraví a globální ekonomické dopady způsobené pandemií COVID-19. Pro lepší zítřky narůstá důležitost toho, aby tvůrci politik uznali roli pojistitelů napříč jurisdikcemi, kterou mohou sehrát při pomoci ekonomické obnově a přechodu na čisté nulové emise uhlíku. Pojistitelé spravují v globálním měřítku desítky bilionů aktiv v dolarech a, i když jsou investiční rozhodnutí jasně různorodá, tak tato rozhodnutí jsou v rostoucí míře činěna na bázi výnosů upravených pro požadovaný kapitál.  


Mohlo by vás zajímat: Počty poradců 2021: Exkluzivní přehled


Mezera ve financování udržitelných infrastrukturních projektů a jiných produktivních finančních aktiv napříč světem by měla být důležitým aspektem plánu IAIS (Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví) ohledně posouzení ekonomického dopadu globálního pojišťovacího kapitálového standardu. IAIS by měla vzít v úvahu nejen, jak globální ekonomika vypadá dnes, nýbrž i to, jak by měla vypadat za 10, 20 či 30 let.

Charlotte Clark dále zmínila, že GFIA v září 2020 uvítala dotazník IAIS k infrastrukturním a strategickým kapitálovým investicím, na který odpověděla v prosinci téhož roku. GFIA poskytla fakta ve prospěch těchto investic a podpořila IAIS ve věci implementace diferencovaného kapitálového zacházení s těmito třídami aktiv, založeného například na relativně vysoké historické míře návratnosti a předvídatelných peněžních tocích spojených s infrastrukturními projekty, jež dobře ladí s pasivy pojišťoven.  


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice?


Jedním z významných dokumentů, kterým se GFIA zodpovědně zabývala, byla zpráva Rozvojového programu Spojených národů o mobilizaci investic pojišťoven do udržitelné infrastruktury. V něm bylo například konstatováno, že mezera ve financování udržitelné infrastruktury, pokud jde o příštích 20 let, je odhadována na 16 bilionů USD, zatímco globální hodnota aktiv spravovaných pojistiteli představuje cca 33 bilionů USD.

Pojistitelé pracují s reálnými riziky a při poskytování záruk a při investování musejí často počítat s nezbytností mít odpovídající dlouhodobá pasiva, přičemž dosažení správné rovnováhy s ochranou pojištěných osob není vždy jednoduché. Při každém úsilí o správné řešení má klíčový význam uvolnění potenciálu pojistitelů, aby mohli podporovat ekonomický růst a financovat udržitelnou transformaci, kterou svět potřebuje. Po finanční krizi (2007–2008) regulátoři někdy dávali přednost nadměrné obezřetnosti, jež limitovala potenciální roli pojistitelů při podpoře klientů a společnosti. Nicméně podle Charlotte Clark existují důvody pro jistý optimismus. Obezřetné kapitálové režimy jsou nyní přezkoumávány napříč světem, a to poskytuje příležitosti pro konvergenci směrem k ICS (Insurance Capital Standard – Pojišťovací kapitálový standard) a možnost vzít v úvahu ekonomický růst, obnovu a udržitelnost.


Mohlo by vás zajímat: Whistleblowing se blíží. Na co se připravit?


Například ve Spojeném království provádí ministerstvo financí přezkum obezřetnostního režimu EU, tj. Solventnosti II, a v rámci toho britský obezřetnostní regulátor testuje ICS přirážku přes aktuální odhad (Margin over current estimate – MOCE[1]) jako potenciální náhradu za rizikovou (kapitálovou) přirážku v rámci režimu Solventnost II. Diskuze o tomto a jiných aspektech ICS ovlivňují přezkumy i v jiných jurisdikcích, a to včetně například přezkumu Solventnosti II v EU a přípravy nového režimu založeného na rizicích v Japonsku.  

Konvergence je podle Charlotte Clark to, o čem je vlastně ICS. Ale zároveň je třeba prý zaujmout pragmatický, ale robustní přístup k národním rozdílům. V tomto duchu odpověděla GFIA v lednu 2021 na konzultaci IAIS týkající se porovnání ICS s agregační metodou (AM – Aggregation Method; USA). V odpovědi GFIA podpořila stanovisko, že ICS i AM poskytují orgánům dohledu silné signály, aby provedli koordinovanou akci. Oba systémy by měly korelovat při reakci na podmínky finančního trhu. Očekává se, že IAIS připraví do konce roku 2021 podrobnější kritéria pro porovnání ICS a AM.


Mohlo by vás zajímat: Velké oči… pojišťovny přehodnocují krytí kybernetických škod


I když si nikdo nepřál podle Charlotte Clark globální pandemii, tak dopady COVID-19 na finanční trhy poskytly IAIS vlastně užitečný zátěžový test pro analýzu. Uplynulé období prý ukázalo, že globální problémy vyžadují více než kdykoli dříve koordinovaná globální řešení, ať už se jedná o zdraví a prosperitu po pandemii nebo narůstající četnost přírodních katastrof v důsledku klimatické změny.

Globální pojišťovnictví sehrálo významnou úlohu při zmírňování dopadů těchto událostí, ale nyní by mělo hledat nové cesty, aby bylo při vyrovnávání se s nimi v ještě silnější pozici. Je třeba zlepšit odolnost a investovat do budoucnosti. Aby byl ICS považován v příštích dekádách za úspěch, tak je třeba spíše prezentovat jeho schopnost přizpůsobovat se než utlumovat jeho úlohu.


[1] Definuje se například jako rezerva pro inherentní nejistotu v aktuálním odhadu pasiv (závazků). 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články