Němečtí Babyboomers spějí do penze. Bude jich bezmála 13 milionů


			Němečtí Babyboomers spějí do penze. Bude jich bezmála 13 milionů
25.10.2022 Zahraničí

Generace Babyboomers v Německu hraje významnou roli na trhu pracovních sil. A v nadcházejících 15 letech dovrší většina z nich věk odchodu do penze. Přesně to bude podle německého spolkového statistického úřadu Destatis 12,9 milionu osob, kteří z trhu práce odejdou do roku 2016.

Jako Babyboomers je označována v Německu generace narozená v letech mezi lety 1957 a 1969, kdy i v souvislosti s takzvaným hospodářským zázrakem strmě narostla porodnost. Ta byla v poválečných letech v Německu brzděna špatnými životními podmínkami, nižším podílem mužské populace v důsledku válečných ztrát na životech, a také zpožděným návratem ze zajetí.


Mohlo by vás zajímat: Kyberkriminalita v Rakousku: Jak reagují firmy na útoky podporované státy?


Očekávaných 12,9 milionu odchodů do penze odpovídá bezmála 30 % německého pracovního trhu. V loňském roce patřili 3 výdělečně činní do této skupiny. Nejsilněji zastoupené věkové skupiny žen i mužů na loňském trhu práce byly osoby ve věku 50 až 59 let (vytížení výdělečnou činností bylo loni v této skupině 86 %). Absolutně to odpovídá 11,3 milionu osob. Obecně platí, že starší věkové skupiny zahrnují průběžně více výdělečných lidí než ty mladší. Například věkový segment 60-64 let byl v roce 2021 zapojen do pracovní činnosti ještě bezmála ze dvou třetin (63,6 %).

Věková skupina 40-49 let naproti tomu zahrnovala jen 8,9 milionu osob. I když jejich kvóta výdělečných činila 89 %, bylo jich výrazně méně lidí. A skupina 30-34 let je také ještě relativně silná, ale na ročníky Babyboomers rozhodně nemá.


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2022: Munich Re vykázal předepsané pojistné 8,3 %. Swiss Re návrat k zisku


Mladí nemohou nahradit Babyboomers

Oba nejmladší sledované věkové segmenty do 25 let jsou z velké části ve fázi studia nebo vyučení. Ti z nich, kteří spolu se studiem nebo učením částečně pracují, jsou započítáni mezi výdělečně činné. Ve skupině 15-19 let loni převažovali ti, kteří se výhradně připravovali ve škole na budoucí povolání (67 %), zatímco výdělečných bylo asi 21 %. U následující věkové skupiny 20-24 let se pohybovalo už 71 % na trhu práce, zatímco 21 % se ještě stále věnovalo jen škole. I když by se obě tyto skupiny po ukončení studií zapojily do výdělečné činnosti, čítaly loni „jen“ množinu 8,4 milionu produktivních osob.


Mohlo by vás zajímat: Pojištění je především odpovědnost, říká osobnost pojistného trhu Martin Diviš


Podíl žen na výdělečné činnosti stále nižší než u mužů

Účast žen na trhu práce v Německu 2021 byla napříč všemi věkovými skupinami i nadále znatelně nižší než u mužů. V segmentu žen 30-39 let byla kvóta výdělečných asi o 11 % nižší než u mužů. Ve středním věku, tedy mezi 40 a 65 lety, byl rozdíl přes 8 %. Z toho vyplývá, že kdyby se podařilo více aktivizovat ženy na trhu práce, znamenalo by to posílení potenciálu produktivních osob v Německu, což bude v souvislosti s odchodem Babyboomers do důchodu více než potřeba.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články