Pojištění pro případ demence: Japonsko je napřed


			Pojištění pro případ demence: Japonsko je napřed
7.2.2020 Zahraničí

Stejně jako mnohé země v Evropě i Japonsko svírá demografický vývoj. Lidé jsou stále starší. S tím souvisí i hojnější výskyt diagnózy demence. Na pomoc přichází pojištění pro případ demence. Nicméně Japonci řeší i jiné aspekty této civilizační hrozby.

Podle odhadů expertů by do roku 2025 mělo onemocnět demencí v Japonsku až 7 milionů osob. Protože populace stárne, je třeba počítat s nárůstem výskytu diagnózy spojené s vyšším věkem. Zatímco průměrný věk Japonců činil v roce 1980 ještě něco málo přes 37 let, v roce 2000 to bylo už více než 41 let, nyní se pohybuje okolo 48 let a v roce 2050 bude bezmála 55 let.

Stále více obcí v Japonsku proto uzavírá pojištění pro případ úrazů způsobených neúmyslně dementní populací, napsal portál Sumikai. Ale také privátní pojištění se této problematiky chopilo a činí kroky k lepšímu zabezpečení.


Mohlo by vás zajímat: Skupina Partners otevře penzijní společnost. Uvažuje i o bance  


Nyní nabízí ochranu pro starší obyvatele 39 komunálních správ v Japonsku. Toto pojištění převezme v případě úrazu jisté procento nákladů do té doby, než je zaplatí soukromé pojištění toho, kdo za zranění odpovídá. Město Yamato v prefektuře Kanagawa zavedlo takový program jako první v listopadu 2017. Hned v následujícím roce začalo těchto obecních iniciativ přibývat.

Procentní sazba u různých škod různých osob se odlišuje město od města podle konstrukce programu a konkrétních komunálních možností. Mnohé obce omezují ochranu na starší občany, kteří byli svými rodinnými příslušníky do pojistného programu registrováni. Přitom záleží i na tom, jak rychle lze pohřešovaného pojištěného nalézt poté, co opustí dům, což vládní úředníci pravidelně kontrolují.

Nejvíce myslí pojištění na poškození zboží při nakupování a na zranění chodce ze strany cyklisty. Naopak vyjmuty jsou případy, kdy za úrazem je kolize s motorovým vozidlem.


Mohlo by vás zajímat: U zkoušek z pojištění lze očekávat úspěšnost 60 až 70 %


Více pomoci dementním

Ale pomoc se rozvíjí i jinak. Městská správa v Kobe chce směřovat částku ze zvýšení daní ve výši asi 300 milionů jenů na různá podpůrná opatření pro dementní populaci. Od dubna má začít fungovat speciální fond pojištění a podpory pozůstalých. Z něho bude město platit náhradu těm, kteří utrpí škodu nebo újmu způsobenou osobou s diagnózou demence.

A pojišťovna Sompo Japan Nipponkoa Himawari Life Insurance Inc. je ještě o krok napřed. Ohlásila zavedení pojistné ochrany pro osoby, které vykazují prvotní časné znaky demence. Takto postižení klienti obdrží až 250 000 jenů měsíčně (asi 2000 EUR).

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články