Pojišťovna Mobiliar řeší otázky kyberbezpečnosti se švýcarskou armádou


			Pojišťovna Mobiliar řeší otázky kyberbezpečnosti se švýcarskou armádou
2.8.2022 Zahraničí

Na portálu Versicherungswirtschaftheute (VWH) byl zveřejněn článek o tom, že švýcarská pojišťovna Mobiliar spolupracuje v oblasti kybernetické bezpečnosti se švýcarskou armádou.

Redakce uvádí téma poněkud nadnesenou formulací, že digitální vedení války nyní vstupuje také do pojišťovnictví – minimálně ve Švýcarsku. Jde o to, že švýcarská pojišťovna Mobiliar uzavřela dohodu o partnerství se švýcarskou armádou. Na základě ní by měla být posílena výměna poznatků mezi soukromým sektorem a armádou.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva IE: Ukrajina a další problémy současného pojišťovnictví


První oblastí spolupráce se podle pojišťovny Mobiliar stala kybernetika. Konkrétně se předpokládá společné kybernetické cvičení, o jehož obsahu však nejsou k dispozici žádné bližší informace. Toto cvičení je prý chápáno jako pilotní projekt a bude připraveno a provedeno švýcarskou armádou. Ta prý může podle vyjádření pojišťovny Mobiliar díky této spolupráci poznat i jiné způsoby myšlení, přístupy i obory.

Kybernetické útoky jsou pro pojišťovnu Mobiliar jedním z největších rizik. Michèle Rodoni, výkonná ředitelka pojišťovny Mobiliar, je názoru, že díky navázané spolupráci může mít pojišťovna užitek z armádních odborných znalostí, ale na druhé straně může zároveň poskytnout svoje know-how. Prostě výměna poznatků posune podle ní obě strany kupředu.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Besperát: V oblasti hybridů a elektroaut jsem očekával rychlejší vývoj


Kromě toho kybernetický kurz, organizovaný armádou, by mohl vést ke zmírnění nedostatku odborných sil v oblasti IT. Thomas Süssli, který stojí v čele švýcarské armády, k tomu uvedl, že absolventi tohoto kurzu jsou v soukromém sektoru velmi žádáni. Dodal, že existuje značný potenciál, který mohou obě organizace využít.

Závěrem redakce VWH podotýká, že možná by si pojišťovnictví mohlo vzít tuto kooperaci za určitý vzor pro podobné plány. Například Německo je totiž v mezinárodním srovnání postihováno kybernetickými útoky silněji než jiné země. Podle aktuální zprávy speciálního pojistitele Hiscox způsobili hackeři v roce 2021 průměrnou škodu ve výši 18 712 EUR.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články