Rakousko: Jaký je postoj mužů ke zdravotní prevenci?


			Rakousko: Jaký je postoj mužů ke zdravotní prevenci?
22.12.2022 Zahraničí

Pro více než polovinu rakouské mužské populace je zdraví podle vlastních slov spíše „přítomné“ nebo velmi „přítomné“ téma. Čtyři pětiny ale současně míní, že ženy chodí na preventivní prohlídky a vyšetření častěji nebo dokonce výrazně častěji než muži.

To jsou hlavní závěry z aktuální ankety mezi 500 rakouskými muži ve věku 20-69 let uskutečněné v září agenturou Marktagent.com. Prevence jako taková pomáhá předcházet škodám – tento základ platí samozřejmě i v oblasti péče o zdraví. Studie se zajímala o to, jak „přítomné“ je téma zdravotní prevence u mužů. A ukázalo se, že jde o téma skutečně přítomné v životě mužů – buď spíše nebo velice – u více než poloviny zpovídaných (55,2 %). Asi třetina vnímá téma pro sebe jako přítomné částečně (31,6 %). A zbytek, tedy asi osmina, ho vnímá spíše méně nebo vůbec ne (13,2 %). Ovšem rozsah, v němž pánové o svém vlastním zdraví uvažují, je rozdílné.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Jak zvětšit chudobu snadno a rychle?


Jak často je zdraví tématem rozhovorů

V okruhu přátel se nehovoří stále o (mužských) zdravotních obtížích, jako jsou prostata, rakovina varlat nebo psychické obtíže, například deprese. „Vícekrát za měsíc“ připouští takové hovory 4,2 % oslovených mužů, asi jednou za měsíc si o tomto tématu popovídá dalších 9,4 % účastníků ankety. U další desetiny přijde taková oblast na přetřes jednou za 2 až 3 měsíce, u další desetiny jednou za 4-6 měsíců a u další desetiny jednou za rok. eště řidší výskyt zdraví jako tématu povídání byl zaznamenán u 26 % dotázaných. Více než čtvrtina (25,4 %) nepovažuje zdraví vůbec za předmět rozhovorů, a proto se u nich nevyskytuje.

Většina si myslí, že ženy tíhnou k prevenci více

Jde-li o porovnání s ženami, velká většina oslovených respondentů – více než 4 z 5 – soudí, že ženy chodí na zdravotní prevenci častěji než muži. Jen necelých 5 % dotázaných si naopak myslí, že muži jsou ti, kteří chodí preventivně k doktorovi více.

A jak často a s jakými odstupy tedy chodí k lékaři na preventivní vyšetření muži? 4 % respondentů vypovědělo, že častěji než 1x ročně, necelá třetina (31,6 %) jednou za rok, 26 % jednou za 2 až 3 roky. A necelá pětina (18 %) s ještě větším časovým odstupem. 16,2 % oslovených dokonce nebylo na preventivní prohlídce nebo vyšetření nikdy. Samozřejmě největší zastoupení takových účastník ankety bylo v mladších věkových skupinách: 20-39 let: 23,7 %; 40-49 let: 16,5 %; 50-60 let: 8,9 %. 3 % účastníků uvedla, že ještě nikdy na prevenci nebyli a ani nemají v plánu ji podstoupit. Zbývající 1,6 % žádnou odpověď neposkytli.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2022: Předpis smluvního pojistného se meziročně navýšil o 7,5 %


Důvody zanedbávání zdravotní prevence

Na základě výsledků sestavili analytici 5 nejčastěji uváděných důvodů, proč muži na prevenci chodí:

  • Čím dříve je nějaká diagnóza odhalena, tím vyšší jsou šance na uzdravení (51,3 %)
  • Prevence nemůže nikdy škodit (46,7 %)
  • Chci si být jistý, že jsem zdravý (43,4 %)
  • Preventivní vyšetření může zachránit život (40,4 %)
  • Mám rodinnou zdravotní zátěž (16,4 %)

A naopak, experti sestavili i žebříček nejčastějších zdůvodnění, proč muži nevyužívají prevenci vůbec nebo ne tak často:

  • Chodím k doktorovi jen mám-li nějaké potíže (41,4 %)
  • Prostě se to zatím tak sešlo, vyplynulo to (25,2 %)
  • Cítím se být ještě dost mladý na to, abych takovou péči nárokoval (18,5 %)
  • Ještě nikdy jsem vážně o takovém tématu neuvažoval (14,3 %)
  • Když na to myslím, mám nedobrý pocit (12,1 %)

Mohlo by vás zajímat: INSIA je součástí skupiny UNILINK. Ivan Špirakus zůstává generálním ředitelem


Motivace k prevenci

Co by podle mínění účastníků ankety mohlo motivovat muže k tomu, aby chodili na prevenci častěji? „Nejúčinnější“ a nejrozšířenější odpovědí byla automatická služba, která by člověka na preventivní prohlídku nebo vyšetření jednou za 2 roky upozornila. Takový servis by za použitelný považovalo 48 % dotázaných. Podobné zastoupení (46,6 %) vykázala i odpověď, že by se měla zesílit edukace a osvěta o prevenci ze strany praktických lékařů. To by dokázalo zvýšit frekvenci uskutečněné prevence. 34,8 % oslovených si myslí, že by bylo zapotřebí „otevřenější komunikace“ mezi muži. Velká kampaň by prospěla v tomto bodu podle názoru více než čtvrtiny respondentů (26,4 %).

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články