Sociální udržitelnost: Čtyři doporučení pro pojišťovny


			Sociální udržitelnost: Čtyři doporučení pro pojišťovny
23.12.2022 Zahraničí

Pojišťovny mohou prosazovat sociální udržitelnost různými způsoby. Existuje doporučení takzvaného třístupňového náběhu pro management sociální udržitelnosti. Obsah písmene S ve zkratce ESG zkoumala nová publikace The Geneva Association, globálního spolku CEO pojišťovacích společností.

V dokumentu jde autorům o to, jak mohou reálně hodnotit nebo ocenit pojistitelé vlastní „sociální otisk“. Přitom se inspirovali z „Protokolu o skleníkových plynech“. Ten rozlišuje tři oblasti, jimž jsou přiřazeny emise. Spolek Geneva nyní tento výchozí moment použila i pro svou zprávu a vytýčila analogicky rovněž tři sféry:

  • Oblast 1 by zahrnovala sociální efekty činností pojišťovny, jež lze přímo ovlivnit. Sem patří zejména zásah jejích vlastních zaměstnanců.
  • Oblast 2 by zastřešovala účinky na komunity, a to jak z přímé obchodní činnosti pojistitele, tak i z aktivit jeho zaměstnanců (například ve formě dobročinnosti).
  • Oblast 3 je určena pro sociální efekty pojistitele přes hodnotové řetězce, a sice od převzetí rizika a servisování až po investice. Tyto účinky jsou ty největší.

Mohlo by vás zajímat: Pod lupou Dušana Šídla: Jak na následné vzdělávání?


Doporučení pro pojišťovny

Pro pojišťovny se v publikaci formulují čtyři doporučení. Podrobněji se nyní budeme věnovat tomu prvnímu z nich. To spočívá v tom, že je třeba dodržovat „třístupňový náběh“ pro řízení sociální udržitelnosti:

  • Za prvé: pozitivní efekty vyplývající z klíčového businessu mají být maximalizovány.
  • Za druhé: chránit tyto příznivé výhody tak, aby případné negativní efekty byly pečlivě limitovány.
  • Za třetí: zkoumat prostor pro dodatečná a ekonomicky schůdná sociální plnění tak, aby neznamenaly negativní posun v doporučeních prvním a druhém.

„Na základě tohoto třístupňového přístupu věříme, že pojistitelé mohou optimalizovat svoji roli při poskytování sociálně relevantních produktů a při práci na odstraňování mezer v krytí,“ konstatoval Kai-Uwe Schanz, autor zprávy.

Toto je podle zástupců spolku Geneva důležitější než v minulosti, protože přechod k ekonomice nulové zátěže musí být sociálně spravedlivý a inkluzivní. Znamená to prověřit dosavadní obchodní modely, přizpůsobit aktuálním požadavkům klíčový business a ustavit účinnou S-governance. A to jsou další 3 doporučení ze zprávy.


Mohlo by vás zajímat: Novela zákona o evidenci skutečných majitelů dopadne i na pojišťovny


Další tři doporučení

  • Prověřit aktuální obchodní modely optikou posunutou od čistého transferu rizika ke smíšené aktivitě složené z transferu a prevence. Jde o to budovat zdravější, bezpečnější, odolnější a ekonomicky produktivnější společnost. Obchodní modely mají dovolovat ekonomicky únosnější „inklusive“ pojištění umožněné cenově příznivým digitálním obchodem a end-to-end zpracováním obchodních případů.
  • Přizpůsobení klíčového businessu, v rámci něhož a) budou zahrnuta sociální hlediska v každodenním provozu, b) bude se pracovat na odstranění nedostatku důvěry jako významné příčině existence mezer v krytí a c) dojde na zkoumání soukromě-veřejných partnerství jako slibné cesty k vytváření nabídky pojistných produktů s podstatným sociálním užitkem.
  • Vytvoření systému governance pro „písmeno S“, v rámci něhož mimo jiné bude zakotveno sociální uvažování do rozhodovacích procesů na úrovni top managementu, budou podporovány diverzita a inkluze v práci managementu a odměňování top manažerů bude probíhat ve spojitosti s výkonem v oblasti cílů sociální udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Petr Borkovec


Celou zprávu „The Role of Insurance in Promoting Social Suistainability“ (Role pojištění v podpoře sociální udržitelnosti), jakož i její shrnutí, lze ve formě PDF stáhnout na webové stránce Geneva Association ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články