Rakouský finanční dozor otestuje blackout na pojišťovnách


			Rakouský finanční dozor otestuje blackout na pojišťovnách
14.12.2022 Zahraničí

Poprvé nasadil orgán dozoru nad finančním trhem v Rakousku nový stresový test u penzijních společností, jenž přinesl obecně dobré výsledky. V nadcházejícím roce hodlá dozor provést podobný postup i u pojišťoven.

V rámci „Blackout Maturity Level Assessment“ se zkoumá připravenost i plány na zvládnutí a obnovu normálního provozu v případě blackoutu. Cílem této aktivity dozoru nad finančním trhem (FMA) zjistit zranitelnost podniků ve vztahu k riziku a následkům blackoutu, jenž je definován jako déletrvající a velké části Evropy postihující výpadek elektrického proudu, infrastruktury a zásobování.


Mohlo by vás zajímat: Veronika Hašplová: Pojištění elektroaut Allianz naplňuje všechny potřeby řidičů


Už v roce 2021, a tedy ještě před vypuknutím války na Ukrajině, označila rakouská armáda ve své bezpečnostně-politické roční prognóze vznik blackoutu a tím pádem ohrožení celkového systému jako „pravděpodobný“. V komplexním, globálně propojeném digitálním světě může přerušení zásobování energií, a zejména výpadek proudu paralyzovat na delší dobu rovněž finanční trhy a poskytovatele finančních služeb, což by pro ně znamenalo obrovskou výzvu a samozřejmě i problémy. Proto je nezbytné, aby příslušné subjekty nabízející služby na tomto trhu byly na takový rizikový scénář připravené. FMA pro tento účel vyvinula nový nástroj nazvaný „Blackout Maturity Level Assessment“.

Jak probíhá stresový test

Pomocí strestestu chce FMA testovat citlivost jednotlivých účastníků trhu na rizika, zvýšit ji, budovat jejich sebevědomí a podněcovat včasnou přípravu na rizika tohoto druhu. Na základě vypracovaného instrumentu a postupu se ověřuje zralost opatření, jež firmy pro takový případ přijala. Po fázi zvýšení citlivosti firem na problém blackoutu FMA na základě uvedeného procesu assessmentu posuzuje přípravu, vyrovnání se a reakci na blackout, stejně jako fázi opětovného náběhu a obnovy provozu. Na základě testování vypořádání se s problematikou blackoutu identifikovala FMA také potřebu legislativní reakce, a tu formulovala pro zákonodárce.


Mohlo by vás zajímat: Pod lupou Dušana Šídla: Jak na následné vzdělávání?


Přípravná fáze

Pro fázi přípravy na možný blackout analyzuje FMA preventivní opatření firem k zabezpečení a pokračování chodu informační a komunikační infrastruktury. Přitom se vyhodnocuje existence rizik a jejich dopadu na provoz, zpracování scénářů blackoutu v nouzových plánech, otestování nouzových plánů, složení a organizace nouzového štábu a sladění opatření s odborníky.

Plány na zvládnutí blackoutu a reakce na něj

Dojde-li k blackoutu, je v rané fázi jen těžko rozpoznatelný od běžného přechodného výpadku elektrické energie, zdůrazňuje FMA. Z tohoto důvodu se analyzuje, zda má podnik jasně definována kritéria pro spuštění nouzového plánu připraveného pro blackout, a zda jsou po identifikaci blackoutu potřebné nouzové plány k dispozici na místě v papírové formě.

Vedle toho jde i o to, zda je možné kritické IT systémy v případě blackoutu utlumit nebo ponechat běžet v nouzovém režimu tak, aby nevznikly žádné fyzické škody nebo porušení informační bezpečnosti. A konečně se vyhodnocují také zabezpečení provozních budov, služební pokyny a komunikační plány pro zaměstnance a případně zajištění nouzového zásobování energií.


Mohlo by vás zajímat: Novela zákona o evidenci skutečných majitelů dopadne i na pojišťovny


Po blackoutu

Ve fázi opětovného náběhu a obnovy se zaměřuje FMA na jedné straně na opatření a procesy v nouzových plánech podniku pro nouzový provoz až po návrat ke stabilní funkčnosti. Kromě toho jde o plány pro zavedení a uskutečnění obnovy normálního obchodního provozu po blackoutu a o priority opětovného náběhu kritických procesů. Rozbor se zabývá rovněž tím, zda jsou zohledněny potenciální následné problémy, jako jsou výpadek zaměstnanců, potíže s dodavatelskými řetězci nebo ve spolupráci s obchodními partnery.

Nezbytné změny zákonů

V případě blackoutu nebo jiné mimořádné významné události nemusí být firmy schopné dodržet relevantní lhůty, což by s sebou neslo různé následky. Je proto nezbytné, aby zákon pamatoval na přerušení nebo prodloužení lhůt pro takové případy, protože po jejich vzniku by nebylo možné podávat na taková nařízení návrh, schvalovat je a vyhlásit.

FMA upozorňuje i na to, že z důvodu blackoutu bude zpožděné i vyřizování škod v pojišťovnách. Škody není možné hlásit a výplaty mohou být omezeny. A konečně je možné, že v průběhu blackoutu nebude možné plnit v obvyklé míře poradenskou a informační povinnost směrem k zákazníkům. Tento výpadek nebo omezení mohou trvat po dobu blackoutu a budou „dohnány“ až následně.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Petr Borkovec


Testy zahájily penzijní společnosti

FMA zahájila postup „Blackout Maturity Level Assessment“ v létě 2022 v penzijních společnostech. Ty proběhly víceméně dobře, a i v reakci na zvýšení citlivosti společností na případný blackout ze strany FMA už proběhla příslušná opatření připravující firmy na takovou událost. Sektor penzijních společností se zabýval obzvláště možnostmi přípravy na blackout a konkrétními opatřeními k jeho zvládnutí. Největší potenciál optimalizace a zlepšení je ve sféře opětovného náběhu společností po blackoutu a obnovy normálního provozu pokladen.

Polovina testovaných společností obstála ve stresovém scénáři s nejvyšší úrovní zralosti podle zadaných kritérií. Pouze 13 % podle FMA prokázalo nedostatečné výsledky. Pro rok 2023 je plánováno takové hodnocení v pojišťovacím sektoru. V dalších fázích pak FMA rozšíří okruh testovaných o další subjekty poskytující finanční služby.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články