Rizikový Afganistán: Pojištění letů téměř vyloučeno


			Rizikový Afganistán: Pojištění letů téměř vyloučeno
12.10.2021 Zahraničí

Letečtí pojistitelé dávají ruce pryč od pojištění komerčních letů do Afganistánu. Poté, co se z něj stáhly americké vojenské jednotky, je riziko útoků příliš vysoké, což komplikuje dodávky pomoci nebo evakuaci lidí.

Zprávu přinesla agentura Reuters. Jakmile od září převzal kontrolu nad letištěm v Kábulu Talibán, skončil letecký most, prostřednictvím něhož zemi opustilo celkem na 123 000 osob. Bruce Carman, šéf týmu upisovatelů společnosti Hive Aero sdělil, že do konce srpna byla jeho firma schopna poskytovat pojistnou ochranu pro evakuační lety. „Od začátku září však do této oblasti nemůže s pojištěním letět nikdo.“


Mohlo by vás zajímat: Fortegra Europe založila českou pobočku


Krátce před definitivním odchodem amerických sil zjistili vedoucí pracovníci společnosti podílející se na organizaci evakuačních letů, že lze jen těžko najít pojišťovnu ochotnou předložit nabídku na pojištění pro Afganistán. Letiště v Kábulu zůstalo bez dozoru nad letovým provozem. Zesílily útoky raket a okolo se množí pohyb nepřátelsky naladěných skupin. To vše odradilo pojišťovny od nabídky pojistné ochrany, protože hlavní město Afganistánu je označované jako zóna vysokého rizika.

Pokud přesto ojediněle nějaká nabídka přijde, od září je zabezpečení letů do Afganistánu pětkrát dražší než doposud. Přitom stanoví pojišťovny přísné požadavky na provoz, jako například dvouhodinové odbavení letů na letišti v Kábulu. „Výše pojistného odráží aktuální velikost rizika,“ konstatovala zpráva Reuters.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Petr Jedlička


V normálních situacích získají letecké společnosti válečné pojištění, pokud míří do oblastí konfliktů. Chaotická masová evakuace a odchod zahraničních vojenských jednotek však v případě extrémně nestabilního Afganistánu znamenal, že rizika byla a jsou obzvláště akutní. Pokud však bude získána kontrola nad letovým prostorem a letišti, lze předpokládat, že se pojistná ochrana poskytovaná pojišťovnami obnoví velmi rychle a bude znovu funkční.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články