Nord Stream 2: Story na pokračování


			Nord Stream 2: Story na pokračování
11.10.2021 Zahraničí

O plynovodu Nord Stream 2 jsme psali už několikrát. A zdá se, že dění okolo něj stále není u konce. Nyní vláda USA už uznala, že není schopna tomuto projektu zabránit. Americké ministerstvo zahraničí přesto oznámilo další opatření, mimo jiné proti ruskému pojistiteli Constanta. Společnost tohoto jména byla založena poté, co ostatní pojišťovny pod hrozbou sankcí ze strany USA daly od plynovodu ruce pryč.

USA zapsaly na sankční seznam podniky Nobility se sídlem v Petrohradu a pojišťovnu Constanta. Americký ministr zahraničí zdůraznil, že nové sankce jsou v souladu s pokračujícím odporem vlády USA proti plynovodu, jenž má dodávat ruský plyn do Německa obchvatem mimo ukrajinské území. Bidenova administrativa identifikovala celkem 23 subjektů nebo osob, proti nimž mají být namířeny sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2020 v Česku dle oPojištění.cz


Mnozí pojistitelé, mezi nimi i AXA, Zurich nebo Munich Re, stejně jako mnohé další společnosti se sídlem ve Velké Británii, se začátkem tohoto roku z projektu stáhly. V polovině července se přitom zdálo, že došlo na smír s Německem. „Když jsem se stal prezidentem, byl plynovod už z 95 % hotový. Sankce v takové situaci nedávaly žádný smysl,“ zdůvodňoval svůj postoj Joe Biden. Proto se namísto odporu rozhodl pro spolupráci s Německem. Zda to znamená, že se původně participující pojišťovny znovu zapojí, nebylo však doposud oficiálně oznámeno.

Podle zprávy, kterou přinesl Bloomberg, chybí ve skutečnosti stále ještě pojišťovny na pokrytí rizik i certifikační firmy. I ty se totiž začátkem roku z Nord Stream 2 stáhly. Sporný plynovod je mezitím téměř hotový a podle záměru provozovatele Gazprom má už letos dodat do Německa první zemní plyn z Ruska přes Baltské moře.

Pojišťovny zatím zdrženlivé

Během konfliktu donedávna USA neustále stupňovaly svůj nátlak na zúčastněné země i firmy. Některé proto z projektu vystoupily, mimo jiné i 18 pojistitelů, kteří se původně podíleli na krytí rizik. Zatím nehodlají komentovat svůj postoj k nejnovějšímu vývoji a případnému návratu. Nejvyšší prioritu pro ně má dodržení platných zákonů a předpisů. Stávající nebo potenciální vztahy s klienty nechtějí zásadně komentovat s odkazem na důvěrnost.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Co přináší připravovaná evropská regulace umělé inteligence?


Další aktéři, jimiž jsou aktivisté z iniciativy NGO Urgemald, budou bedlivě sledovat, zda a kdo se bude na projektu Nord Stream 2 podílet. Ochránci životního prostředí už v minulosti šli s pojistiteli kvůli jejich angažmá v tomto projektu ostře do konfliktu, a to i soudně.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články