Rakousko: Kybernetická kriminalita „profituje“ z pandemie


			Rakousko: Kybernetická kriminalita „profituje“ z pandemie

Pandemie přinesla novinky do uspořádání našeho života i práce. Každodenní dění se z velké části přeneslo do on-line prostoru. Tyto změněné podmínky během koronavirové pandemie byly loni živnou půdou pro internetovou kriminalitu. Ta výrazně vzrostla, zatímco objasněnost deliktů dále klesla.

Ukazuje se, že bude zapotřebí stabilní rozvoj týmů odborníků a kriminalistů pro boj s podvodníky, stejně jako budování preventivních opatření. Povědomí o problému se musí ve společnosti zvýšit. To jsou hlavní závěry nejnovější zprávy Cybercrime Report 2020 vydané v srpnu Spolkovým kriminalistickým úřadem v Rakousku.

Celkový počet incidentů vzrostl loni meziročně o 26,2 % na celkových 35 915 případů. K strmému nárůstu jednoznačně přispěl přechod do digitálního prostoru v mnohých oblastech života a změny chování populace během pandemie. Zejména se do kybernetické kriminality propsalo uzavření maloobchodní sítě, když se nakupování přesunulo do on-line shopů. To vedlo k řadě podvodů. Útoky usnadňovalo také chabé zabezpečení domácích počítačů a pracovních sítí.


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2021: Munich Re má čistý zisk 1,7 mld. €. U Swiss Re pak přesahuje 1 mld. $


Objasněnost klesá už roky

Už roky průběžně tato kriminalita sílí; loňský stav se blíží už trojnásobku incidence z roku 2016. Ruku v ruce s tím klesá meziročně objasněnost případů. Loni činila kvóta pouze třetinu ze všech registrovaných podvodů a útoků, když zakončila na úrovni 33,4 %.

Největší problémy loňského roku

V souvislosti s řáděním covidu-19 bylo zřízeno opravdu mnoho nových registrací s mnoha tisíci doménami. Přibylo podvodných webových stránek založených za účelem phishingu a šíření škodlivého software. Dále se podvodníci uchylovali k vyděračským e-mailům, které hrozily, že nakazí členy rodiny koronavirem, falešné e-maily o doručení balíku, pomocí něhož šířili hackeři škodlivý software do počítačů, anebo podvody týkající se dezinfekce a ochranných prostředků pro dýchací cesty. Po celý rok se šířil dále trend uplatnit ransomware, tzv. trojské koně ke vzdálenému řízení počítače, například bankovního charakteru. Mnoho útoků bylo provedeno na objednávku jako „služba“ zadavateli.


Mohlo by vás zajímat: Zpráva o zdraví a nemocech


Kybernetická kriminalita v užším slova smyslu

Pod kybernetickou kriminalitou rozumíme v užším smyslu taková jednání, při nichž se pachatelé dopouštějí útoků na data nebo počítačové systémy s použitím informační nebo komunikační techniky. Trestné činy jsou přitom namířeny proti sítím, zařízení samotnému, proti službám nebo datům v síťových systémech. Příklady mohou být zneužití při zpracování dat, zneužití krádeží dat, zneužití počítačových programů nebo přístupových hesel, případně falšování dat.

Počet takových případů loni vzrostl o 69,4 % na 12 914 incidentů. Jen 2 459 případů bylo objasněno, což tedy odpovídá kvótě úspěšnosti 19,0 %, zatímco o rok dříve v 2019 to bylo ještě 24,9 %.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Martin Žáček


Technika jako prostředek kriminality

Kriminalita v širším smyslu jsou trestné činy, u nichž je využita informační a komunikační technika jako prostředek k plánování, přípravě a provedení deliktů v této kybernetické oblasti. Příklady takového jednání jsou podvody, obchod s drogami v prostředí darknetu, on-line zneužívání dětí, kybernetický grooming (sexuální návrhy, vydírání a zneužití na internetu), případně kybernetický mobbing (dehonestace, obtěžování a vyhrožování za pomoci elektronických komunikačních prostředků).


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Dejte si pozor na euro!


Nový smutný rekord zaznamenal loni internetový podvod: oznámeno bylo 18 780 takových deliktů (2019: 16 831 deliktů), z nichž objasněno bylo 35,3 % (předloni 37,9 %). Více bylo dětského zneužívání, navazování sexuálních vztahů s nezletilými a drogových obchodů v prostředí darknetu. Naproti tomu ubylo vydírání (hromadné e-mailingy nebo infikace ransomware).

Důležité je delikty hlásit

Mezinárodní studie ukazují, že v prostředí internetové kriminality je podíl neohlášených deliktů mimořádně vysoký. Důvody, které vedou k absenci oznámení jsou například stud, strach ze ztráty reputace nebo i přesvědčení, že případ nemá řešení a nebude vyšetřován. Přitom právě oznámení trestných činů by posílilo důkazní situaci směrem k podezřelým skupinám útočníků a určitě by přispělo k časnému rozpoznání nových nebezpečných fenoménů a k případné reakci na ně, zdůrazňuje rakouský Cybercrime Report 2020. Počet poškozených nebo zasažených by tak bylo možné včas snížit pomocí varování.


Mohlo by vás zajímat: VIG k 1. pololetí 2021: Objem pojistného stoupl o 3,5 % na 5,77 mld. EUR


Jak reaguje stát a co je zapotřebí

Neustálý vzestup kybernetické kriminality vyžaduje stálou adaptaci a přizpůsobování zdrojů a struktur. Do budoucna proto bude centrum kybernetických kompetencí (C4) přebudováno na samostatný odbor v rámci Spolkového kriminalistického úřadu. Plánují se personální posily vyšetřovatelských týmů v jednotlivých spolkových zemích a krajích. Cílem je získat specializaci na aktuální a budoucí fenomény, jakož i na národní a mezinárodní spolupráci v této oblasti.


Mohlo by vás zajímat: Jak vidí budoucnost oboru pojišťovnictví společnost Aon


Nesmírně důležité jsou stabilní další rozvoj a průběžné vzdělávání kriminální služby, větší povědomí o problémech kybernetické kriminality ve všech oblastech společnosti a zavádění preventivních opatření, aby se posilovala obranyschopnost Rakouska proti všemožným kybernetickým útokům.

Celou zprávu 2020 lze stáhnout na webových stránkách Spolkového ministerstva vnitra Rakouska.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články