Do InsurTechu znovu tečou tučné investice


			Do InsurTechu znovu tečou tučné investice

Po uplynutí koronavirového roku 2020 jsou fintechy opět v kurzu. Podle analýzy poradenské společnosti KPMG putovala do mladých firem zaměřených na finanční sektor v prvním pololetí 2021 částka 98 miliard USD. A stejně tak je na tom insurtech: už v polovině roku byla investiční podpora na úrovni celého loňského roku. Tento fakt zase vyplývá ze studie společnosti Willis Towers Watson.

Fintech i insurtech v rekordních číslech

Celosvětově se událo v této oblasti v prvním pololetí 2 456 transakcí. Za celý rok 2020 to bylo 3 520 transakcí v celkové hodnotě 121,5 miliardy USD. Globální rizikové a rozvojové investice do fintechu vzrostly za první pololetí 2021 velmi dynamicky na celkových 52,3 miliardy USD. To bylo více než dvakrát více než za celý loňský rok ve stínu covidu-19. (2020: 22,5 miliardy USD). Dokonce za prvních šest měsíců přiteklo rizikového a rozvojového kapitálu do fintechu téměř tolik, kolik získal v rekordním roce 2018 (54 miliard USD).


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Chvála sobců


Například v Německu vzrostly investice v prvním pololetí 2021 celkem na 2,5 miliardy USD, což ovšem v mezinárodním srovnání není nijak pozoruhodná výše. Jak zdůrazňuje KPMG, hlavní část plynula do rizikového kapitálu, jehož úroveň už převýšila výši investic z loňského roku. Postaralo se o to největší finanční kolo: navýšení kapitálu u on-line makléře Trade Republic (900 milionů USD) a u digitálního pojistitele Wefox (650 milionů USD).

Podle aktuální zprávy poradenské společnosti KPMG získal insurtech globálně za prvních šest měsíců 2021 celkem asi 7,1 miliardy USD. „Nejkřiklavějším“ projevem investičního zájmu bylo kolo financování u švýcarského Wefoxu s injekcí 650 milionů USD.

Ovšem podle podobné analýzy poradenské společnosti Willis Towers Watson činily investice do startupů v sektoru insurtech dokonce už rekordních 7,4 miliardy USD. Tím by už byla překročena k 30. červnu 2020 celá částka investic připadajících na rok 2020, a také všech předchozích let v dekádě 2010-2020.


Mohlo by vás zajímat: VIG k 1. pololetí 2021: Objem pojistného stoupl o 3,5 % na 5,77 mld. EUR


Podle Willis Towers Watson se uskutečnilo v 2. kvartále 2020 celkem 162 investičních transakcí k financování insurtech firem, v 1. kvartále to bylo 146 operací. „Mimořádný skok ve 2. čtvrtletí souvisí s 15 mladými firmami s plány na expanzi už v pokročilé fázi svého vývoje, které každá obdržely po 100 milionech dolarů nebo více. Dvě třetiny kapitálu tak připadaly na tzv. „megadealy,“ poznamenal Niki Winter, expert na digitalizaci ve společnosti Willis Towers Watson.

K takových firmám patřily Wefox, Bought By Many, Collective Health, Extend, Alan, Shift Technology, Clearcover, Ethos Technologie, Yuanbao, The Zebra, SmartHR, PayMaya, EIS Group, Embroker nebo Friday Health Plan. Mezi nimi do popředí jednoznačně vystupuje Wefox s výše zmíněnou injekcí 650 milionů USD.


Mohlo by vás zajímat: Výdaje na zdraví z vlastních kapes neustále rostou


Pandemie ukázala důležitost spojení tradičních hráčů s trendy firmami

Rozhodujícím hnacím motorem byly přikoupené podíly etablovaných koncernů, které vyšly z koronavirové krize ještě posíleny. Během pandemie znovu zesílil tlak na transformaci a digitalizaci ve finanční sféře. A manažeři silných podniků si uvědomují, že digitální převrat uskuteční rychleji, když se spojí se správným externím partnerem mezi mladými firmami.

V rámci insurtechu připadala ve 2. kvartále 2020 většina finančních pobídek na firmy zabývající se digitalizací prodeje. Z výše uvedených velkých financování putovala na modernizaci obchodu v 10 z 15 případů. „Klasické prodejní cesty, jako jsou výhradní zastoupení pojišťoven nebo makléřské společnosti tak získávají stále silnější konkurenci v digitálních kanálech,“ konstatoval Niku Winter z Willis Towers Watson.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články