Šňůra podvodů: Rafinovaný důchodce, nebo spící pojišťovny?


			Šňůra podvodů: Rafinovaný důchodce, nebo spící pojišťovny?
24.3.2021 Zahraničí

Neuvěřitelně mazaný důchodce v kondici? 72letý penzista obíral deset let pojišťovny v Německu fingovanými nehodami aut. Anebo spíše šlo prostě o příliš důvěřivé likvidátory, kteří si navíc ničeho podezřelého nevšímali?

Bývalý německý učitel v důchodu více než 10 let předstíral různé dopravní nehody a ve velkém stylu obíral pojišťovny. Některé z těch případů jsou už tak staré, že byly promlčeny. Podle Augsburger Allgemeine, jež kauzu zveřejnily, je pozoruhodné, že se pojišťovny tak dlouho neprobraly, a jen těžko se dá uvěřit, že vlastně neustále bylo několik aut údajně zapleteno do tří až čtyř kolizí, aniž by někdo zpozorněl.


Mohlo by vás zajímat: VIG k 2020: Akvizice Aegonu pomohla. Objem pojistného stoupl na 10,43 mld. €


Pět osobních automobilů utrpělo totální požár. Už jen tato skutečnost není právě standardní. Zrovna tak neobvyklé je stále se opakující přejetí ležících předmětů nebo nárazy do skal v horách. Přitom popisy událostí byly stále stejné nebo velmi podobné. Kriminalisté nakonec celou historii prošetřili a přišli na 30 škod během 10 let. Je pravděpodobné, že se ale nezjistilo všechno a může jít o pověstnou špičku ledovce. Pojišťovny totiž už dokumentaci ke starším pojistným událostem po uplynutí předepsaných lhůt skartovaly…

U starších pojistných událostí se dá však jenom stěží dokázat, že by si auta penzista zapálil sám. On sám ale během soudního procesu přiznal 17 případů poškození, kdy si úmyslně auta poškodil, aby mohl zkasírovat z havarijního pojištění celkově asi 190 000 EUR.


Mohlo by vás zajímat: Pojistitelnost pandemického rizika I


Deníkem Augsburger Allgemeine oslovený expert tvrdil, že pachatel musel být „neobyčejně rafinovaný a také v dobré kondici“. Přitom ten jenom měnil pojišťovny. Pokud toto jediné opravdu stačilo, aby si žil na náklady pojišťoven, je pověst celého odvětví ztracena. Série karambolů a „smůly“ nebyla žádná náhoda, uzavřel události znalec během procesu. Státní zástupkyně hovořila během svého zhodnocení o „obchodním modelu“ uplatňovaném dlouhou dobu. Obě tyto charakteristiky jsou více než trefné, ale také zjevné.

Trestní stíhání nakonec „dohnalo“ penzistu ve čtyřech případech pojišťovacího podvodu se škodou bezmála 27 000 EUR. Tuto částku obviněný uhradil. Paradoxem na celé kauze je i to, že kromě podvodu byl stíhán i pro krádež a … řízení bez řidičského oprávnění.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články