Penze v Evropě: Rozdíl mezi ženami a muži zůstává velký


			Penze v Evropě: Rozdíl mezi ženami a muži zůstává velký
19.3.2021 Spektrum

V průměru měly penzistky ve věku nad 65 let roce 2019 v zemích EU o 29 % nižší důchod z veřejných zdrojů i soukromého zabezpečení než jejich mužské protějšky. V některých evropských zemích činí rozdíl i 40 %.

Největší rozdíl v rámci evropské sedmadvacítky měly ženy v Lucembursku (o 44 %), zatímco nejvyrovnanější byly penze starobních důchodců v Estonsku (rozdíl jen 2 %). V žádném ze sledovaných 27 zemí ale nebyl důchod žen stejný nebo dokonce vyšší než mužů. Největší propast mezi důchody žen a mužů jsou vedle Lucemburska v Nizozemí (40 %), na Maltě (40 %), na Kypru (39 %) a v Rakousku (37 %). Na opačném konci, tedy s nejmenším rozdílem mezi pohlavími, se umístily vedle Estonska i Dánsko (7 %) a Maďarsko (10 %). Hned na dalších „nejvyrovnanějších“ příčkách jsou Slovensko (10 %) a Česko (11 %). Další vyspělé země, jako Švýcarsko (rozdíl 33 %) nebo Německo (36 %) nebo Švédsko (28 %) vykazují rovněž silný nepoměr.


Mohlo by vás zajímat: Lockdown 2.0! Průmysl a květinářství fungují. Občani pod dohledem armády


Je třeba ovšem vzít v úvahu i zaměstnanost žen v produktivním věku: zatímco ve vyspělých zemích je vysoký podíl žen v domácnosti nebo žen s částečnými úvazky, v „nových“ zemích EU, jakými jsou právě třeba Česko a Slovensko, panuje mnoho desetiletí tradice plné zaměstnanosti žen a možností limitovaných pracovních úvazků jsou omezené.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Pandemie jako hollywoodský film. Nové zkoušky zkvalitní trh


Zajímavý je rovněž vývoj v čase. V průměru za EU se tendenčně rozdíl mezi penzemi mužů a žen snižují, i když jen pomalu: za 10 let do roku 2019 o 4,3 %. V Rakousku přechodně rozdíl dokonce stoupl (2017) a v desetiletém porovnání zůstává diference prakticky nezměněna. To samé se týká Švýcarska, kde po několika letech oscilace nahoru a dolů došlo mezi roky 2018 a 2019 k signifikantnímu posílení rozdílu mezi penzistkami a penzisty o 2,2 %. Němci nerovnost naproti tomu od roku 2014 důsledně snižují z původních 46 % na předloňských 36 %. Přitom jejich „startovní“ hodnota z roku 2010 byla mezi posledně jmenovanými sledovanými zeměmi nejvyšší: tehdejší rozdíl činil 43 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články