Třetina Němců používá stále stejné heslo pro více služeb


			Třetina Němců používá stále stejné heslo pro více služeb

Nesprávné zacházení s hesly usnadňuje stále život kybernetických podvodníků. Celých 35 % německých uživatelů internetu má podle aktuální studie jedno stejné heslo pro různé digitální služby. Meziročně jich dokonce přibylo.

Loni při stejné studii připustilo tento nešvar 29 % respondentů. Nejnovější data sesbíral spolkový digitální svaz Bitkom z aktuální ankety mezi 1 014 osobami v Německu ve věku od 16 let, kteří jsou na internetu. „Pohodlnost se může vymstít i v digitálním světě. Je-li napadena jedna on-line služba a přístupové údaje se dostanou do nesprávných rukou, mohou si kriminálníci opatřit snadno přístup k dalším on-line službám nejrůznějšího druhu, je-li všude používáno jen jedno heslo,“ konstatuje riziko Simran Mann, bezpečnostní IT expertka Bitkomu. „V zájmu bezpečnosti je třeba mít pro každou on-line nabídku vlastní jedinečné a bezpečné heslo.“


Mohlo by vás zajímat: Slizký finanční poradce, Alzák a zelená karta v mobilu


V zásadě je už povědomí o významu bezpečných hesel velmi rozšířené. Podíl 83 % respondentů uvedlo, že při sestavení hesla používají mix písmen, číslic a zvláštních znamének. A to je vyšší zastoupení než loni, kdy podobný správný postup vyznávalo 75 % dotázaných. Necelá třetina účastníků studie mění pravidelně svá hesla (31 %), což je naopak ústup z loňského zastoupení 38 %. Pětina oslovených využívá generátor nebo manažera hesel k vytvoření a správě svých přístupových kódů (20 % versus loňských 18 %). Celých 43 % dotázaných respondentů si píše hesla na papírek a 23 % udalo, že musí svá hesla měnit často kvůli tomu, že ta stará zapomenou.

Jeden z deseti účastníků (11 %) popsal, že užívá různě silná hesla pro různé on-line služby (loni jen 7 %). „Přístup k osobnímu mailovému účtu potřebuje jistě lepší ochranu než například přístup na on-line diskusní fórum o zájmových činnostech,“ potvrzuje správnost postupu Simran Mann. „Kde je to možné, měli by uživatelé používat dvoufaktorovou autentizaci, aby posílili ochranu svými hesly.“


Mohlo by vás zajímat: První legislativní úprava umělé inteligence se blíží


Asi polovina respondentů (47 %) takovou dvoufaktorovou autentizaci používá, což je o 10 % více než loňské zastoupení. Po zápisu hesla je třeba ještě uvést druhý kód, jenž je uživateli poslán e-mailem nebo jako SMS na mobilní telefon, případně je sestaven speciální aplikací na smartphonu. 11 % dotázaných účastníků uvedlo, že dvoufaktorovou autentizaci mají u všech využívaných on-line služeb, jež takovou možnost poskytují. Více než třetina (36 %) naopak takovou kombinovanou cestu zabezpečení volí jen u vybraných služeb.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články