Videoporadenství: Spíše náhradní řešení než přání klientů


			Videoporadenství: Spíše náhradní řešení než přání klientů

Kvůli přetrvávající pandemii a s ní spojenými omezujícími opatřeními jsou digitální komunikační kanály na vzestupu a staly se důležitým nástrojem. K nim patří i videohovory. I když jsou v současné situaci velmi dobrým pomocníkem, mimo období lockdownu dává velká část populace přednost osobním konzultacím, pokud se jedná o pojištění nebo finanční záležitosti obecně.

K tomuto závěru dospěla anketa společnosti Telemark Marketing v Rakousku. Během ledna a února letošního roku se analytici v on-line studii snažili zjistit, jak hodně jsou videohovory využívány. A ukázalo se, že velká většina už tento komunikační prostředek zjevně využila: ze 100 dotázaných osob uvedly bezmála ¾ (přesně 73 %) z nich, že v posledních měsících se připojily do aplikací Zoom, Facetime, Skype, Teams nebo Webex pomocí mobilního telefonu nebo přes počítač.


Mohlo by vás zajímat: Jiný pohled Lukáše Pollerta. Boj proti covidu? Vzniká cosi jako „obecní blaho“


Agentura Telemark Marketing chtěla rovněž zjistit, k jakým účelům vizuální komunikace přes internet v praxi slouží. Poměrně jasný závěr: 60 % videohovorů se uskuteční ke kontaktu s blízkými příbuznými nebo přáteli. Až na druhém místě jsou pracovní videoschůzky v rámci firmy, hlavně z prostředí home office. Tento způsob komunikace už vyzkoušelo nebo s ním má zkušenost 40 % oslovených.

Tento komunikační kanál použilo 7 % respondentů k tomu, aby kontaktovali svou pojišťovnu a dohodli s ní potřebné kroky. „To je podstatně více než u bankovních poradců,“ upozornil jednatel Telemark Marketing Robert Sobotka. Do banky uskutečnila videohovor jen 3 % dotázaných účastníků ankety.

Odezní éra videohovorů po pandemii?

„Rakušané si na tento způsob komunikace pomalu zvykají,“ konstatoval Robert Sobotka na okraj ankety. Jak se tento trend do budoucna udrží, zejména ve finančním poradenství, je ale jiná věc. Protože Sobotka zdůraznil ještě jeden výsledek z nedávné ankety: „Do budoucna sázejí zákazníci i nadále na osobní kontakty se svými poradci. A to dokonce v rozsahu, který je v prostředí všudypřítomní digitalizace až překvapivý.“


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Insure Our Future“, nebo uvidíte!


Totiž 43 % uživatelů videohovorů uvedlo, že se svým poradcem po konci lockdownů a po normalizaci situace chce zase komunikovat výhradně osobně. Čtvrtina (28 %) uvedla, že bude volit mezi osobními a distančními on-line možnostmi podle okolností. Setrvání v digitálním prostoru by dal přednost jen podíl 9 % respondentů. Zajímavý je i relativně silný postoj pětiny dotázaných, kteří rezolutně odpověděli, že nebudou s poradcem vůbec komunikovat, protože vše potřebné si najdou na internetu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články