Zajímavost: V Německu přibývá troufalých krádeží v nemocnicích


			Zajímavost: V Německu přibývá troufalých krádeží v nemocnicích
15.9.2017 Zahraničí

Série troufalých krádeží drahé lékařské techniky z nemocnic neustává. Podle specializovaného pojišťovacího makléře – firmy Ecclesia – který poskytuje služby nemocnicím, je v současné době nejhorší situace ve spolkové zemi Porýní – Falc. Nedávno bylo například odcizeno 24 endoskopických přístrojů na univerzitní klinice v Mohuči. Předtím bylo nejvíce zasaženo Porýní – Vestfálsko, a to vzhledem k vysoké hustotě nemocnic.

Od února 2014 je v Německu registrováno 75 krádeží v nemocnicích. Ve většině případů měli pachatelé spadeno na hlavy endoskopických přístrojů, jejichž cena se pohybuje od 10 000 do 160 000 eur Tyto díly, které obsahují speciální kamery, se dají lehce ukrýt do batohu nebo tašky a pak případně namontovat i na produkty jiných výrobců.

Dosavadní způsobené škody se od února 2014 v celém Německu odhadují na více než 20 mil. eur. K tomu je nutno připočítat ekonomické škody v důsledku výpadku vyšetřování pacientů. Podle firmy Ecclesia se jedná o organizovanou kriminalitu, která je patrná ve více evropských zemích, například v Řecku, přičemž profesionální objednávky pocházejí především z Latinské Ameriky. Členové kriminálních bank přijíždějí do evropských zemí jako turisté.


Mohlo by vás zajímat: Kdo koupí belgickou dceru Generali?


Způsob jejich činnosti vyplynul ze soudního jednání ve Franfurtu nad Mohanem, kdy byli nedávno tři pachatelé odsouzeni k trestu vězení. Toto trio z Kolumbie odcizilo ve dvou nemocnicích v Mohuči endoskopy v hodnotě 90 000 eur, které byly objednány provozovateli „klinik“ ve zmíněné latinskoamerické zemi.

Vzhledem k nárůstu krádeží endoskopických přístrojů se většina nemocnic v Německu snaží co nejlépe zabezpečit své lékařské přístroje. Značný důraz se klade pochopitelně na prevenci. Například samotný pojišťovací makléř Ecclesia poskytl v tomto směru poradentsví již 60 klinikám. Přes nárůst pojistných událostí zatím žádný německý pojistitel neoznámil navýšení pojistného.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články