Zpoždění na hranicích Spojeného království a EU! Co na to ABI?


			Zpoždění na hranicích Spojeného království a EU! Co na to ABI?
27.1.2021 Zahraničí

V prosinci 2020 byla uzavřena dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím (UK). Tím byl definitivně ukončen proces odchodu UK z EU, který započal po vyhlášení výsledků britského referenda, které se konalo dne 23. června 2016. UK již nemůže využívat výhody vnitřního trhu EU, i když dohoda počítá s obchodem bez cel a kvót. Na uzavření zmíněné dohody ihned reagovala stručným tiskovým prohlášením Asociace britských pojistitelů (ABI). Aktuálně vysvětlila též podstatu pojistné ochrany v případě zdržení zejména kamionů na hranicích z důvodu Covid-19

ABI uvítala uzavření dohody mezi UK a EU. I když se tato dohoda přímo netýká pojišťovnictví a finančních služeb, tak podle ABI poskytuje dobrý základ pro pozitivní budoucí spolupráci s evropskými sousedy. ABI doufá, že to také umožní, aby byly rychle vyřešeny zbývající problémy, jako například dohoda o pokračující účasti UK v zóně volného oběhu zelených karet[1] (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), kterou musí Evropská komise rychle ratifikovat.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Pandemie připomíná hollywoodský film. Vakcinace je jediné řešení


V souvislosti s uzavřenou dohodou mezi UK a EU vyvstala řada obav ohledně toho, jak bude od 1. ledna 2021 vlastně probíhat odbavení zboží na hranicích. Tyto obavy byly v prosinci 2020 posíleny tím, že zavedení covidových omezení před Vánocemi mělo dopad na přepravu zboží a způsobilo závažné zdržení této přepravy. Fronty kamionů před Doverem byly obrovské. Pomineme-li doslova „utrpení“ řidičů a jiné aspekty, tak ABI byla zavalena mnoha dotazy ohledně pojistné ochrany. ABI v příslušném tiskovém prohlášení proto sdělila, že chápe složitost daného problému pro podnikatele a nutnost vnést jasno do diskuzí o rozsahu pojistné ochrany zboží v případě zdržení přepravy a konkrétně i do otázky, zda se existující pojistná ochrana vztahuje i na rychle se kazící, tj. netrvanlivé, zboží.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Škoda kliku, který padne vedle


Pojištění zboží v tranzitu poskytuje podle ABI pojistnou ochranu pro případ škod na zboží, které jsou způsobeny vymezenými pojistnými nebezpečími, jako je např. nehoda vozidla, nebo ztráta či krádež. Pojištění kryje zhoršení kvality zboží, obvykle z důvodu poruchy chladícího zařízení, ale nekryje zdržení v přepravě. Obecně v UK platí, že ztráta, poškození nebo výdaje vyvolané zdržením patří mezi standardní výluky. Nicméně ABI doporučila příslušným dotčeným podnikatelům, aby si prostudovali znění jejich pojistné smlouvy a pokud si nejsou jisti, tak to projednali s jejich pojišťovacím makléřem nebo s pojistitelem.


[1] Green Card Free Circulation Zone

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články