Konec podpory IŽP? Vláda přijala k návrhu poslance Nachera neutrální stanovisko


			Konec podpory IŽP? Vláda přijala k návrhu poslance Nachera neutrální stanovisko

Vláda projednala návrh změny zákona z pera poslanců Patrika Nachera, Barbory Kořanové, Tomáše Martínka, Jana Chvojky a Lukáše Černohorského, jehož cílem je zrušení osvobození příspěvku zaměstnavatele na soukromé životní pojištění poplatníka daně z příjmů fyzických osob a navýšení celkové úhrnné částky příspěvků zaplacených poplatníkem daně z příjmů fyzických osob na své penzijní připojištění, penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, kterou lze odečíst od základu daně, z částky 24 000 Kč na 48 000 Kč. Vláda k tomuto návrhu schválila neutrální stanovisko.

Aktivita poslanců má oslabit produkty investičního životního pojištění, které jsou v jejich očích problémovými nástroji finančního trhu. Naopak penzijní připojištění se státním příspěvkem, penzijní pojištění či doplňkové penzijní spoření má být podporováno více než doposud. Návrh poslanců z ANO, ČSSD a Pirátů předpokládá, že by daňovou výhodu životko ztratilo jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. „Za mě je primárním smyslem návrhu zrušit daňovou výjimku na neefektivní produkt investičního životního pojištění. V současné době vede finanční arbitr množství sporů, kdy se cítí klienti investičního životního pojištění poškozen,“ řekl serveru Aktuálně.cz Tomáš Martínek z Pirátů.


Mohlo by vás zajímat: Osmiletý lyžař zavinil úraz na sjezdovce. Odpovídá za něj otec?


Podle České asociace pojišťoven jde návrh poslance Nachera zcela proti koncepci rozvoje kapitálových trhů a daňových podpor tak, jak ji samo ministerstvo financí připravilo k předložení do vlády. „Produkty životního pojištění jsou jednou z forem potřebného zajištění na stáří a na výdaje spojené s nemocemi a úrazy. Stále věříme, že takový odpovědný přístup občanů je v zájmu státu a udržitelnosti jeho sociálních výdajů a že by stát měl zachovat rovné podmínky pro všechny produkty zabezpečení na stáří a nediskriminovat životní pojištění vůči produktům jako jsou produkty penzijního připojištění,  doplňkového penzijního spoření nebo produkty stavebního spoření.  Životní pojištění se stalo za poslední dekádu jedním z nejpřísněji regulovaných produktů z pohledu jeho podmínek, informací pro klienty a způsobu prodeje, a proto rozhodně nelze souhlasit, že se jedná o již nefunkční neaktuální produkt,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

ČAP dále zdůrazňuje, že není vhodné přicházet s těmito návrhy ve chvíli, kdy si klienti pojišťoven zřizují produkt investičního životního pojištění, protože se tím mimo jiné zabezpečují na stáří a snižuje se tak tlak na penzijní systém. „Obecně nízká úroveň úspor na stáří je společným znakem nejen České republiky, ale i řady evropských zemí. Jsme přesvědčeni, že v souvislosti s přicházející demografickou změnou, tedy obrovským nárůstem osob v penzijním věku v horizontu příštích 20 let, by měl stát ještě více motivovat občany k vytváření rezerv, spoření na stáří a nikoli rušit stávající incentivy,“ doplnil Jan Matoušek.

„IŽP je jen jeden z produktů životního pojištění rezervotvorného typu, který má svoji významnou úlohu mezi produkty životního pojištění umožňující vedle krytí nejrůznějších rizik plynoucích z každodenního života člověka také tvorbu finanční rezervy. V České asociaci pojišťoven jsme za účelem zvýšení transparentnosti a zlepšení reputace IŽP vytvořili kalkulačku srovnávající náklady investiční složky IŽP u těchto produktů napříč pojišťovnami, což mělo velký ohlas i u odborné veřejnosti,“ dodal výkonný ředitel České asociace pojišťoven.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Konkurence blízká a vzdálená


Investiční analytik Broker Trustu Jiří Pech pro server uvedl, že návrh posouvá investice více do doplňkového penzijního spoření, které je pro podstatnou část klientů nákladově výhodnější než investování v rámci životní pojistky. „Životní pojištění by mělo sloužit především jako způsob, jak se vypořádat s následky nečekaných událostí, jako jsou typicky vážné choroby či úrazy, ale ne jako spoření na důchod,“ komentoval Pech.


Mohlo by vás zajímat: Česko zažívá největší pokles ekonomiky od začátku roku 2010


Ekonom Partners Martin Mašát Aktuálně.cz řekl zvedání či přesouvání daňových podpor a odpočtů za kolorit českého politického boje. „Aby se mohli politici zalíbit jedněm voličům, nesmí ztratit u druhých a to se jim povede jen tak, že někomu něco slíbí a jinému zakážou a pak o to s ostatními stranami naoko bojují. Ve výsledku se většinou nic nestane a celé to připomíná trefný britský seriál 'Jistě, pane premiére'. České daňové zákony se pak mění v neprostupnou džungli, a i daňový poradci mají často problém celému systému porozumět. O smyslu jednotlivých opatření ani nemluvě.“

Martin Mašát serevru připomněl, že možnost daňového odečtu zaměstnavatele u příspěvků na životní pojištění a důchodové připojištění má pomáhat vytvářet důchodové úspory. „Jenže nedomyšlenost celé struktury a zlaté české ručičky toto dokázaly obejít a místo tvorby dlouhodobých rezerv se vytvářelo něco jako další roční benefit. To je naštěstí v současnosti již v zákoně ošetřené a příspěvky zaměstnavatele opravdu začínají zvyšovat důchodové úspory. Navíc se jedná o úspory, které dostanete na přilepšenou právě na počátku důchodu. Je to svým způsobem jediný dlouhodobý státní program pro tvorbu důchodových úspor obyvatel, který nezávisí na jejich sklonu k úsporám.“

Více informací ZDE.

Zdroj: oPojištění.cz Aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články