IAIS: Jaké jsou plány dohledových orgánů pro období 2023 až 2024?


			IAIS: Jaké jsou plány dohledových orgánů pro období 2023 až 2024?

IAIS (Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví) informuje o plánu své činnosti na období 2023–2024. Plán je zaměřen na řešení klíčových rizik v globálním pojišťovnictví a na sledování, vyhodnocování a reagování na tržní trendy.

IAIS pokládá za hlavní následující úkoly: 

  • rok 2023 bude stěžejní pro práce na globálním pojišťovacím standardu (ICS). Počítá se s veřejnou konzultací k ICS jako požadovanému/předepsanému kapitálového požadavku a s posouzením ekonomického dopadu ICS,
  • vzhledem ke zvýšené nejistotě v globálním hospodářství bude IAIS nadále monitorovat potenciální vznik systémového rizika, a to prostřednictvím globálního sledování a vyhodnocovat implementaci makro-obezřetnostních dohledových opatření,
  • ve svém plánu se IAIS dále zaměří na nově vznikající a zvyšující se rizika v důsledku klimatické změny, na problematiku kybernetické a provozní odolnosti, na digitální inovace, finanční začleňování, na prosazování rozmanitosti, rovnosti a inkluze atd.

Mohlo by vás zajímat: Nečekaný návrh změny zákona přidává definici úrazu. Jaký bude dopad na klienty?


Pokud jde o ICS, tak IAIS předpokládá, že bude v období 2023–2024 finalizován. V této souvislosti je třeba doplnit, že ICS se má týkat (všech) mezinárodně aktivních pojišťovacích skupin. I když se zástupci EU a členských států EU v IAIS snaží, aby tento standard byl v souladu s režimem Solventnost II, nelze zcela vyloučit nutnost určitých legislativních úprav v rámci evropského práva pro pojišťovnictví.

Zásadní důležitost bude mít ale též posouzení ekonomického dopadu ICS a pak i toho, zda tzv. agregovaná metoda (Aggregation Method), připravená v USA,  poskytuje srovnatelné výstupy jako ICS. Jde totiž o to, zda bude možné před implementací ICS rozhodnout, že agregovaná metoda je ekvivalentní přístup.  Navíc chce IAIS konzultovat úpravu klíčových kapitálových a se solventností spojených standardů, které tvoří základ ICS. Má se tím na mysli především revize ICP 14 (Oceňování) a ICP 17 (Kapitálová přiměřenost).


Mohlo by vás zajímat: Jiří Střelický: ČSOB Pojišťovna má za sebou nejúspěšnější rok v historii


Opatření k vyhodnocování systémového rizika byla zavedena globálně i v EU po finanční a ekonomické krizi 2007–2009. Novinkou je, že Rada pro finanční stabilitu (Financial Stability Board – FSB) schválila v prosinci 2022 tzv. holistický (komplexní) rámec opatření dohledu. Při analýze jeho implementace bude sledovat i vývoj systémového rizika z globálního pohledu, ale i potřebnost revize dalších standardů, jako je např. zvýšení jasnosti výkladu.  

Zájemci o tuto problematiku se mohou seznámit s úplným zněním sledovaného plánu činnosti IAIS.[1]


[1] https://www.iaisweb.org/uploads/2023/01/iais-roadmap-2023-2024.pdf

Zdroj: IAIS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Tlak se stupňuje

josef čáslava,  14. 3. 2023

"...ve svém plánu se IAIS dále zaměří na nově vznikající a zvyšující se rizika v důsledku klimatické změny, na problematiku kybernetické a provozní odolnosti, na digitální inovace, finanční začleňování, na prosazování rozmanitosti, rovnosti a inkluze atd. ..."
JEN DALŠÍ NESMYSLY, DALŠÍ ZBYTEČNÍ ÚŘEDNÍCI, DALŠÍ VYHOZENÉ PENÍZE !!
JEN DALŠÍ SNAHA O NABOBTNÁNÍ, ABY SOUDRUZI VEDOUCÍ PRACOVNÍCI MĚLI Z TITULU VELKÉ ORGANIZACE JEŠTĚ VĚTŠÍ PENÍZE. VEŠKERÁ TATO HOVADA VYSLOVENĚ SABOTUJÍ PRÁCI NÁS - OBYČEJNÝCH POJIŠŤOVACÍCH AGENTŮ. NESMÍME SE DÁT !! MUSÍME NUTIT NAŠE LIDI VE VEDOUCÍCH FUNKCÍCH, ABY UŽ NADÁLE NEBYLI ZBABĚLÍ A TĚM ŠÍLENOSTEM SE POSTAVILI !!

Související články