Výroční zpráva IE: Jaký bude vývoj Solvency II?


			Výroční zpráva IE: Jaký bude vývoj Solvency II?

Insurance Europe (IE) vydala výroční zprávu, která obsahuje nejen rozsáhlý výčet aktivit zmíněné evropské federace, ale rovněž stanoviska evropského pojišťovacího průmyslu k zásadním otázkám dalšího rozvoje oboru, jako například k Solventnosti II (S II).

Jak zlepšit režim S II?

Přístup evropských pojistitelů k S II a jejímu přezkumu prezentuje ve výroční zprávě IE Alban de Mailly Nesle, předseda Výboru IE pro ekonomiku a finance, který jinak zastává funkci finančního ředitele francouzské pojišťovací skupiny AXA.


Mohlo by vás zajímat: Jak si z dovolené nepřivést místo suvenýrů pojistný průšvih?


Podle jeho názoru S II naplnila řadu zamýšlených cílů, a to včetně vysokých standardů ochrany spotřebitele, řízení rizik, řídicího a kontrolního systému (governance), přístupu k solventnostnímu kapitálu založenému na rizicích a rozsáhlých informací pro dohled i veřejnost.  Na druhé straně existují určité oblasti či prvky, jež musí být zlepšeny, což platí zvláště pro odstranění bariér pro dlouhodobé podnikání a investování. De Mailly Nesle upozorňuje, že při tak komplexní regulatorní reformě není tento fakt překvapující. V samotné legislativě k S II se totiž počítalo s přezkumem, který je nyní na pořadu dne. V této souvislosti IE sleduje čtyři cíle:

  • posílit investiční kapacitu pojišťovacího průmyslu,
  • upravit rámec tak, aby byla vhodně zapracována udržitelnost,
  • zvýšit funkčnost a zlepšit proporcionalitu,
  • zvýšit konkurenceschopnost oboru v rámci EU i v zahraničí, a to při zachování ochrany pojistníků/pojištěných osob.

Při zveřejnění návrhů k přezkumu Evropská komise naznačila, že snížení požadovaného kapitálu o 90 mld. EUR by mělo pojišťovacímu průmyslu pomoci při podpoře přechodu na udržitelnou a více digitální ekonomiku a napomoci též při financování obnovy po pandemii. Ovšem ve skutečnosti návrhy dodávají pouze zlomek z tohoto celkového záměru. Některé návrhy jdou sice správným směrem, ale jiné návrhy by zvýšily volatilitu a omezily nezbytné pozitivní kroky k uvolnění kapacity pro hodně potřebné investice.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Tahle krize nemá rychlé řešení


Zvýšit investiční kapacitu

De Mailly Nesle předně uvádí, že evropští pojistitelé jsou v EU největšími institucionálními investory s více než 10,6 bilionů EUR ve správě. Přitom je ale velikost i způsob investování ovlivňován konstrukcí některých opatření v rámci režimu S II, což vyúsťuje v nadměrné kapitálové požadavky. To pak zvyšuje náklady týkající se nabídky některých pojistných produktů a limituje schopnost pojistitelů investovat do akcií, korporátních obligací a majetku. Ovšem od zavedení S II extrémně nízké úrokové sazby a zvyšující se náklady na opce a garance dotlačily životní pojistitele k nabízení pojistných produktů na kratší období a produktů méně náročných na kapitál.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Besperát: V oblasti hybridů a elektroaut jsem očekával rychlejší vývoj


I když se může jevit jako žádoucí vyhnout se nadměrnému přijímání rizik, tak rámec by měl rovněž připustit, že nabízení dlouhodobých pojistných produktů s garancemi je nadále nutné, obzvláště v těch členských státech EU, kde neexistuje robustní veřejný důchodový systém. Solventnostní pravidla by neměla nadbytečně zvyšovat náklady u těchto produktů a vést tomu, že veškeré riziko bude plně přesunuto na pojistníky/pojištěné osoby, když pojišťovnictví by je mohlo aktuálně převzít při odpovídajícím ocenění rizika. Jinak by se také snížily dlouhodobé závazky pojistitelů a tím i jejich potřeba dlouhodobého investování. Posun ke krátkodobým investicím by omezil tradiční stabilizační roli pojišťovnictví v době případných finančních poruch.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Aspoň někde je už dno vidět!


Zapracování udržitelnosti

Pokud jde o zapracování udržitelnosti do rámce S II, de Mailly Nesle konstatuje, že pojišťovací průmysl má kapacitu prostřednictvím svých investic napomoci k usnadnění přechodu k udržitelnému hospodářství, a to při splnění svých závazků vůči pojistníkům/pojištěným osobám. Evropští tvůrci politik jsou podle de Mailly Nesle v první linii udržitelného regulatorního vývoje, který zahrnuje mimořádný počet legislativních iniciativ. I když IE podporuje celkový zastřešující cíl, tak je názoru, že návrhy týkající se přezkumu S II by měly cílit na zajištění toho, aby udržitelnost byla adekvátně zpracována do rámce S II, aniž by byly „ohýbány“ její klíčové principy.  


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Jaroslav Besperát k vývoji pojistného trhu


De Mailly Nesle v této souvislosti připomíná, že existující solventnostní požadavky již berou v úvahu rizika udržitelnosti, jež musejí být zvažována v řízení rizik, při vlastním hodnocení rizik a solventnosti, při uplatňování zásady „obezřetné osoby“, v upisování, tvorbě rezerv a v politice odměňování. V nejbližší době budou doplněna podáváním zpráv o udržitelnosti podle směrnice o korporátním podávání zpráv o udržitelnosti, nařízení o zveřejňování informací o udržitelných financích a nařízení o taxonomii. Pro rovnováhu rámce S II bude tudíž v budoucnu nejdůležitější, aby výsledek zůstal ekonomicky založený na rizicích, obzvláště tehdy, když dojde ke zkoumání možností zamýšleného obezřetnostního zacházení s expozicemi vztahujícími se k aktivům nebo činnostem spojeným významně s environmentálními a/nebo sociálními cíli.  

Zvýšení funkčnosti a zlepšení proporcionality

Průměrný pojistitel provozující životní pojištění v EU musí nyní vyplňovat kolem 70 výkazů s cca 150 000 individuálními údaji. Tento rozsah ještě vzroste, protože se rozšíří podávání zpráv o uplatňování faktorů ESG (environmentální, sociální, způsob řízení).  De Mailly Nesle klade logické otázky, zda jsou všechny tyto údaje využívány a zda je skutečně potřebné je shromažďovat od každé společnosti. Mohutný evropský pojistný trh se skládá z široké škály poskytovatelů pojištění, velkých i malých. Ve prospěch spotřebitelů určitě je udržet tuto různorodost a vyhnout se nadbytečným nákladům na podávání zpráv, které nakonec ponesou klienti.


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Počet pojištěných vozidel nadále stoupá


Zásada proporcionality byla zahrnuta do S II právě za účelem vyhnout se nadbytečným nákladům pro pojistitele a jejich klienty. Nicméně v praxi je všeobecně uznáváno, že proporcionalita nefunguje. Evropská komise vypracovala některé užitečné návrhy, například pokud jde o zavedení konceptu podniku s nízkorizikovým profilem, což by automaticky opravňovalo ke snížení regulatorních požadavků. Ale celkově návrhy Evropské komise vyžadují ještě vylepšení, aby proporcionalita fungovala tak, jak bylo zamýšleno. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články