Miliardový obchod: AIG kupuje Validus


			Miliardový obchod: AIG kupuje Validus

V květnu 2017 se dostal do čela pojišťovacího gigantu AIG Brian Duperreault a hned od počátku prohlašoval, že se bude rozhlížet a hledat možnosti pro fúze či převzetí. Nyní nalezl, co hledal. Za 5,5 mld. USD přebírá AIG zajišťovnu Validus Holdings.

Původně chtěla pojišťovna AIG přivtělit společnost Voya Financial. Transakce, která měla hodnotu více než 10 mld. USD, prý na základě rozdílných názorů na cenu v listopadu 2017 ztroskotala. AIG hodlá místo toho získat všechny kmenové akcie zajišťovny Validus, která byla založena v roce 2005 po hurikánu Kathrina.

Akcionáři mají obdržet hotově za jeden podílový lístek 68 USD. To by znamenalo příplatek ve výši 46 % ke kurzu akcií dne 19. 1. 2018. Tržní hodnota zajišťovny Validus činila téhož dne cca 3,7 mld. USD. Transakce by měla být uzavřena v polovině roku 2018, pokud příslušné úřady vyjádří souhlas. Validus má čtyři části: zajištění (Validus Re), speciální obchody, správa aktiv a upisování v rámci Lloyd´s of London.


Mohlo by vás zajímat: Specifika japonského pojistného trhu


Pojišťovna AIG měla dne 19. 1. 2018 tržní hodnotu 55 mld. USD. V této souvislosti je třeba poznamenat, že v roce 2000 byla její tržní hodnota na vrcholné úrovni a činila 200 mld. USD. Pak přišla v období 2007-2008 globální finanční a ekonomická krize a tato pojišťovna se dostala do existenčních problémů. AIG obdržela od státu půjčku ve výši 182 mld. USD, protože se vláda domnívala, že krach AIG by způsobil ekonomice větší problémy než použití veřejných zdrojů na její zachování při životě. AIG vyrovnala veškeré dluhy vůči vládě na konci roku 2012.

Hospodaření AIG je ovšem pod určitým tlakem i v současné době. V prvním čtvrtletí 2017 docílila zisk ve výši 1,19 mld. USD, přičemž provozní zisk dosáhl 1,37 mld. USD. Hurikánová sezóna však přivodila podstatnou změnu. Ve třetím čtvrtletí 2017 bylo nutno zaúčtovat čistou ztrátu ve výši 1,74 mld. USD.


Mohlo by vás zajímat: Plán digitální transformace má 41% českých společností


Kritiku na ekonomický vývoj společnosti ze strany vedení a akcionářů neustál koncernový šéf Peter Hancock, který musel nakonec v březnu 2017 odstoupit. Na jeho místo nastoupil již zmíněný Brian Duperreault, který stál v čele bermudské pojišťovny Hamilton (Hamilton Insurance Group Ltd.). Obdržel jednorázovou odměnu ve výši 12 mil. USD a roční plat ve výši 1,6 mil. USD. Kromě toho AIG zaplatila pojišťovně Hamilton 40 mil. USD za uvolnění Duperreaulta, jehož prý „ochraňuje“ Maurice Raymond “Hank” Greenberg, který vedl AIG téměř 40 let.

AIG oznámila, že počítá díky nákupu Validus se zvýšením výnosu na akcii a čistého zisku k vlastnímu kapitálu. Předpokládá, že získá nové obchodní příležitosti a dostane se oblastí, v nichž zatím nepodnikala.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články