Zachrání pojišťovna CNP francouzskou státní poštu?


			Zachrání pojišťovna CNP francouzskou státní poštu?

Francouzská pošta si chce zajistit přežití na základě rozšíření svých finančních obchodů. Tento státní koncern teď přebírá pojišťovnu CNP Assurances. Příslušná pojišťovací skupina je ve Francii největším pojistitelem v segmentu pojištění osob. Do konce příštího roku by mělo dojít k její fúzi s La Banque Postale, dceřinou společností státní pošty.

Strategické průmyslové účasti Francie se soustřeďují u společnosti Caisse des Dépôts et Consignations CDC, v jejímž čele nyní stojí Eric Lombard. Ten působil střídavě v soukromém sektoru (Paribas, šéf francouzské Generali) a jako vysoký státní úředník. Jeho rodině patří licenční práva na značku Lacoste (např. oblečení, parfémy, obuv, kožené předměty atd.).

Státní holding CNP má například účast v koncernu Véolia (např. vodohospodářství a energetika) ve výši 9,5 %, přímou a nepřímou účast v životní pojišťovně CNP Assurances kolem 41 % a drží podíl ve výši 26,32 % ve státní poště (La Poste). Tento státní poštovní monopol trpí každoročním poklesem přepravy dopisů (korespondence) o 6 %, přičemž ale musí současně uživit 260 000 zaměstnanců.

Proto se nyní vynořila idea zachránit La Poste prostřednictvím CNP. Měla by vzniknout kombinovaná skupina pro bankopojištění, která bude sice ještě zaměstnávat i poštovní doručovatele, ale hlavně má být využita existující síť poštovních filiálek, kde se budou poskytovat finanční služby.


Mohlo by vás zajímat: Úpadek Olympic Insurance: 200 000 Bulharů bez povinného ručení!


Pojišťovna CNP, která existuje 160 let, má v pojistném kmeni 38 milionů pojištěných osob a hrubé roční pojistné ke konci roku 2017 dosáhlo výše 32,1 mld. eur. Technické rezervy činily ke stejnému datu 310,1 mld. eur. Pojišťovna  CNP se prezentuje jako čtvrtá největší evropská životní pojišťovna. Navíc ale provozuje větší operace také v Latinské Americe.

Francouzský stát ovládá přes různé kanály celkově 66,3 % podíl v pojišťovně CNP, a na burzovní obchody tak zůstává 33,7 %. Zdá se, že francouzský dirigistický státní aparát se málo stará o otázku správy a řízení (Corporate Governance), tj. zda nucená fúze je v zájmu externích akcionářů CNP.

Asi stále platí Colbertova tradice přijímat rozhodnutí v souladu s dlouhodobým národním zájmem. Externí akcionáři a pojištěné osoby by tak mohly lehce dospět k myšlence, že v budoucnu budou spolufinancovat mzdy a penze poštovních úředníků. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Herbertbor

Herbertbor,  27. 12. 2018

789

Herbertbor

Herbertbor,  23. 12. 2018

789

RSS

Související články