Amazon a Warren Buffett zakládají zdravotní pojišťovnu


			Amazon a Warren Buffett zakládají zdravotní pojišťovnu
13.2.2018 Pojistný trh

Digitální giganti, jako jsou Amazon a Google, se v poslední době znovu dostali do zorného pole pojišťovacího sektoru. Nejnovější případ z USA naznačuje, že tito internetoví operátoři by mohli představovat pro pojišťovny konkurenci, kterou je třeba brát vážně. Online prodejce Amazon, investiční magnát Warren Buffett (Berkshire Hathaway) a banka J.P.Morgan chtějí totiž založit vlastní společnost za účelem snížit náklady zdravotní péče pro svých cca 1,1 mil. zaměstnanců.

Důvod tohoto kroku je víceméně jasný. Stále rostoucí náklady na zdravotní péči představují podle Warrena Buffetta značné zatížení pro americké hospodářství. V případě zdravotnictví se podle něj s trochou nadsázky jedná o věčně hladovou tasemnici.

Založením vlastní zdravotní pojišťovny chtějí zmíněné tři koncerny vyřadit ze hry v americkém zdravotnickém systému drahé prostřednické společnosti.

Předpokládají, že se příslušným manažerům této zdravotní pojišťovny podaří ve srovnání se současným stavem dojednat lepší obchody s farmaceutickými podniky. 


Mohlo by vás zajímat: Firmy se stále vyhýbají plnění informační povinnosti


Nová zdravotní pojišťovna však nemá údajně produkovat primárně zisk. Vychází se z toho, že Amazon, Berkshire Hathaway a J.P. Morgan mají mnoho možností a oblastí pro podnikání, které jim vydělávají dostatek finančích prostředků. V případě zdravotní pojišťovny má jít o něco jiného.

Koncerny chtějí vytvořit taková řešení a postupy, z nichž by měli prospěch jejich američtí zaměstnanci, a to včetně rodinných příslušníků, a do budoucna potenciálně i všichni ostatní Američané. Přesné informace o struktuře managementu a sídle nové zdravotní pojišťovny nejsou zatím k dispozici.


 

Mohlo by vás zajímat: Martin Rotkovský predstavil UNIQÁTné životné poistenie


Internetový prodejce Amazon následuje možná touto transakcí příklad, který mu poskytl jeho japonský konkurent Rakuten. Ten nedávno oznámil, že koupí neživotní pojišťovny Asahi Fire & Marine doplňuje své aktivity v pojišťovacím sektoru.

Tím se má na mysli, že k životní pojišťovně a pojišťovně provozující pojištění kreditních karet, které již patří do skupiny Rakuten, se nyní přidává neživotní pojišťovna, takže nabídka pojištění bude komplexní. Na koupi Asahi Fire & Marine bylo uvolněno zhruba 400 mil. USD. Pro zajímavost,  Asahi Fire & Marine byla založena v roce 1951 a v její rozvaze za rok 2016 je zahrnut majetek ve výši cca 3 mld. eur. Aktuálně je jejím vlastníkem investiční banka Nomura.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články