Herwart: Pojišťovny pokračují v evidenci škod


			Herwart: Pojišťovny pokračují v evidenci škod
10.11.2017 Pojistný trh, Škody

Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla tlaková níže Herwart, kterou doprovázel silný vítr a která potrápila celou republiku, nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Vichřice má čtyři oběti na životech. 

České pojišťovny evidují škody. Kooperativě klienti nahlásili 9510 škod za cca 345 milionů Kč. Zároveň se jejím likvidátorům podařilo ukončit již 3810 škod, tedy 40 % z nahlášených, a klientům bylo vyplaceno 43 milionů Kč. Nejvíce škod Kooperativě nahlásili soukromí klienti z pojištění majetku, 7000 škod za 152 milionů Kč, a z pojištění motorových vozidel 370 škod za 10 milionů Kč. Podnikatelé pak nahlásili 2140 škod za 183 milionů Kč.   Většinu škod napáchala vichřice nebo popadané stromy na nemovitém majetku, registrujeme tedy zejména poškozené střechy, okna nebo zatečení do nemovitostí, ale klienti nám nahlásili i několik set poškozených automobilů. Nejvíce postiženými oblastmi jsou Středočeský kraj, 2280 škod za 78 milionů Kč, Ústecký kraj se 1390 škodami za 46 milionů Kč, Hlavní město Praha, 760 škod za 40 milionů Kč a Jihomoravský kraj, kde evidujeme 840 škod za 36 milionů Kč. Nejméně vichřice řádila ve Zlínském kraji, kde nám klienti nahlásili 180 škod za 6,4 milionu Kč.

České pojišťovně klienti nahlásili 6600 škod za celkem 175 milionů Kč. „Mobilní technici jsou v terénu, posílili jsme týmy telefonních operátorů tak, abychom mohli přijímat co nejvíce hovorů. Uzavřeli jsme téměř pětinu nahlášených škod," řekla ČTK mluvčí ČP Ivana Buriánková. Celkový počet škod odhadla na 15000. Kvůli orkánu Kyrill, který udeřil před deseti lety, klienti nahlásili ČP 42000 škod. Vichřice Emma v roce 2008 způsobila přes 18.000 škod.  

Mohlo by vás zajímat:Sloupek Kateřiny Lhotské: Klienti mstitelé…


Přes 3269 příběhů už slyšeli operátoři a viděli mobilní technici Allianz po poslední vichřici. Právě tolik pojistných událostí totiž eviduje tato pojišťovna v celé České republice. Do včerejšího večera už byly za téměř 148 milionů korun. Odhad je kolem 180 milionů. Spoušť, kterou po sobě silný vítr zanechal, je rozmanitá. Od zničených střech, přes vyvrácené ploty, rozbitá okna až po zdevastované automobily. Nejvíce byla postižena Praha a střední Čechy, přes devadesát pojistných událostí hlásí např. lidé z Litoměřic, téměř devadesát z Děčína, více než 80 z Kladna nebo Českých Budějovic atd. Za každým číslem je standardní postup, začínající telefonátem nebo e-mailem do Komunikačního centra a končící vyplacením peněz, za opravené objekty a vozy. Ti, kteří ve statistice pojišťoven uvízli, patří mezi ty šťastnější. Ostatní musí následky vichřice platit z rodinného rozpočtu.

UNIQA aktuálně registruje lehce nad 1000 událostí našich klientů. Velká převaha jsou škody na majetku (nemovitosti a pojištěné předměty), 7 % škod je hlášeno na vozidlech - pád předmětů nebo krupobití. Přibyla jedna velká škoda na průmyslovém objektu v Litvínově, odhadem za 5 milionů korun. Škod v řádu nad milion korun je podle interních odhadů nyní patnáct. Celková odhadovaná hodnota doposud nahlášených škod vyšplhala už ke 46 milionům korun. Z celkového počtu škod už bylo vyřízeno už bezmála 25 %, řada z nich v režimu tzv. expresních škod, kdy událost je doložena elektronicky od klienta a po telefonu dohodnuta náhrada. V řádu několika hodin odchází na účet klienta už pojistné plnění v příslušné částce. Celkový odhad pojistných událostí z vichřice Herwart byl aktualizován podle dosavadních hlášení na počet cca 1500 škod v celkové hodnotě cca 60 až 80 milionů korun.


Mohlo by vás zajímat: Konference: Oddálí se IDD? On-line, či off-line prodej?


Česká podnikatelská pojišťovna má z pojištění majetku v souvislosti s vichřicí zaregistrováno přes 800 pojistných událostí odhadem za 60 milionů Kč. Škody jsou podle mluvčí Renaty Čapkové hlášeny prakticky z celé republiky, zejména ze Středočeského, Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Generali má nahlášeno téměř 1000 škod, za něž klientům vyplatí přes 31 milionů korun. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tato větrná kalamita svým rozsahem následků překonala Emmu nebo Kyrill," uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Likvidátoři AXA očekávají stovky škod v řádech milionů korun. Mezi nahlášenými škodami převládají poškozené střechy a rozbitá okna. Vzhledem k tomu, že vichřice Herwart byla na řadě míst doprovázena vydatným deštěm, nejsou výjimkou ani zatopené sklepy. Samostatnou kapitolou pak budou škody na automobilech, které byly poškozeny polámanými stromy, podotkl.


Mohlo by vás zajímat: Trendy ve vyřizování nároků pojistného plnění


Nejsilnější poryvy vichřice hlásily Krkonoše, konkrétně na Luční boudě foukal vítr maximální rychlostí 182 kilometrů za hodinu. Měřicí přístroje na Sněžce ukázaly v neděli ráno na polské straně hory rychlost větru 180 kilometrů v hodině a na české poštovně 177 kilometrů za hodinu. Obě stanice ale dopoledne přestaly dodávat data a pozdější údaje meteorologové stále nemají k dispozici.

Bouře si vyžádala čtyři lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. V pondělí v liberecké nemocnici zemřel muž, na kterého v Bělé pod Bezdězem v neděli spadl strom. V úterý pak policie přišla s informací, že při této extrémně silné bouři zemřel na Benešovsku houbař. V lese na něj spadl strom. 

Z hlediska zaznamenaných rychlostí větru a pravděpodobně i způsobených škod se jednalo na našem území o nejničivější větrnou epizodu od orkánu Kyrill, kdy byly i v nížinách zaznamenány nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce byl naměřen náraz 216 km/h. Jméno Herwart určila vichřici německá povětrnostní služba (konkrétně institut meteorologie při univerzitě v Berlíně). Herwart vznikl nad Islandem a postupoval přes jižní Skandinávii, Baltské moře, Polsko, Bělorusko a Litvu dále k severovýchodu.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články