Pillow: Konec pokut za zapomenutou zelenou kartu. Stačí ji ukázat v mobilu


			Pillow: Konec pokut za zapomenutou zelenou kartu. Stačí ji ukázat v mobilu
20.12.2021 Pojistný trh, Produkty

Závazné stanovisko Ministerstva financí potvrdilo, že při silniční kontrole není třeba listinná zelená karta. Řidič může místo papíru předložit zelenou kartu na obrazovce mobilního telefonu. Nejsnadnější řešení na kliknutí v současnosti nabízí Pillow mobilní aplikace.

Zákonná povinnost a pokuta

Podle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla „při provozu vozidla na pozemní komunikaci je jeho řidič povinen mít u sebe zelenou kartu nebo doklad o hraničním pojištění a na požádání jej předložit příslušníku Policie České republiky.“ Pokud řidič není schopen zelenou kartu při silniční kontrole předložit, hrozí mu bloková pokuta na místě ve výši až 1 500 korun nebo až 3 000 korun ve správním řízení.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Ať žije uhlíková stopa aut se spalovacím motorem!


Do podobné situace se dostal i řidič, který byl v listopadu roku 2019 zastaven silniční kontrolou. Vytištěnou zelenou kartu u sebe neměl, ale hlídce předložil mobilní telefon s elektronickou zelenou kartou. Policie tento doklad nechtěla uznat a řidiči uložil příslušný městský úřad pokutu. Řidič se s tímto rozhodnutím nesmířil a po sérii odvolání skončil celý případ až na Ministerstvu financí ČR.

Klíčové rozhodnutí ministerstva

Prvního července tohoto roku vydalo ministerstvo závazné rozhodnutí. Konstatovalo, že zákon nijak nestanovuje formu, v jaké má být zelená karta předložena. Ve svém právním názoru přímo naspalo, že „povinnost předložit zelenou kartu podle § 17 odst. 1 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla splněna i tehdy, jestliže řidič předloží zelenou kartu v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu.“ Důležité je zdůraznit, že stanovisko se týká pouze území Česka. Na území jiných států platí odlišné zákony a při cestě do zahraničí je vždy nutné mít s sebou papírovou zelenou kartu.


Mohlo by vás zajímat: Potvrzeno: Generali Česká pojišťovna a slovenská Generali spojují své síly


Optimální řešení? Karta v mobilní aplikaci

Zelená karta v e-mailu je samozřejmostí, dostane ji každý klient při sjednání povinného ručení, který s pojišťovnou komunikuje elektronicky. Pozor ale na dodatek ke stanovisku MFČR: stejně jako u papírové, je řidič povinen předložit elektronickou kartu bez zbytečného prodlení.

Nejrychlejší a nejjednodušší řešení nabízí v současnosti Pillow mobilní aplikace,“ popisuje Martin Podávka, spoluzakladatel Pillow pojišťovny. A dodává: „Na pár kliknutí se zobrazí vždy aktuální zelená karta, kterou lze libovolně zvětšit. A co je důležité: nezapomněli jsme ani na část s argumenty pro dopravní policii, pokud by rozhodnutí MFČR ještě neznali.“ Součástí aplikace je totiž i popis závazného stanoviska Ministerstva financí, které lze ihned ukázat těm policistům, kteří o správném výkladu zákona ještě neslyšeli.


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Kde leží zásadní rozdíl v pohledu na pojišťování cizinců v ČR?


Zobrazení informací o pojištěném vozidle v aplikaci Pillow včetně části o zelené kartě a stanovisko pro dopravní policii (zobrazí se po kliknutí na „Karta v mobilu v ČR stačí“):

Konec pokut za zapomenutou zelenou kartu 1

Zobrazení samotné zelené karty v aplikaci Pillow, kartu lze libovolně zvětšovat:

TZ 03

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články