Robert Stejkora: Už žádné smrákání…


			Robert Stejkora: Už žádné smrákání…

Jako každý rok, tak i letos přinášíme roční okomentované srovnání na finančně poradenském trhu. JDe o srovnání počtů poradců, ale i provizí v rámci jednotlivých finančně poradenských společností. Tento náš seriál se od roku 2015 nesl v duchu porovnávání MLM a Brokerů, ale s tím je konec, už žádné smrákání ani nad MLM a ani nad Brokery. Proč? To objasníme v článku. Údaje použité v letošním článku, využívají jako zdroj jednak registr ČNB a vedle toho i server Justice.

V roce 2015, kdy jsme s tímto tématem začali, tak jsme proti sobě dost jasně postavili dva typy společností – MLM a Brokery (dříve jsme používali označení Pooly). No a jak šel čas, tak jsme v tom každý rok pokračovali a myslím, že každý z toho musel cítit, že se jednalo o porovnání těch „zlých“ vs. „hodných“. Jenže ty zlé nebo hodné nedělají společnosti, ale lidé v nich, konkrétně svým přístupem. A v současné době, kdy lidé cestují z jedné společnosti do jiné a kdy se i společnosti samotné přizpůsobily, už nelze u většiny říct. kdo je „čistokrevný“ MLM a kdo Broker. Takže toto srovnání už prostě nemá smysl a není fér. Hold si pro příští rok budeme muset vymyslet nový nadpis. Zrušení tohoto porovnávání předznamenaly už letošní kvartální statistiky, kde jsme navíc ještě jednotlivé společnosti rozdělili do tříd, dle počtu poradců (Finančně-poradenské firmy v číslech).


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Krutá pravda o zdražování


Každopádně, pojďme k věci, a tou jsou naše statistické údaje.

Robert Stejkora Už žádné smrákání… 1

Tabulka 1 – počty poradců
(* u této společnosti je možnost statistik až od 10/2017; ** u této společnosti je možnost statistik až od 05/2015; *** u této společnosti je možnost statistik až od 06/2017)

Robert Stejkora Už žádné smrákání… 2

Tabulka 2 – meziroční srovnání počtu poradců
(* u této společnosti je možnost statistik až od 10/2017; ** u této společnosti je možnost statistik až od 05/2015; *** u této společnosti je možnost statistik až od 06/2017)

 Když se podíváme na tabulky výše, především na tu druhou, tak vidíme, že celkově došlo k propadu jen o necelých 6 %, v počtech poradců (a to tři společnosti vypadly z registru úplně). To mi přijde jako zajímavé číslo. Proč? V polovině loňského roku totiž bylo nutné složit zkoušku pro setrvání v registru „pojišťováků“, takže se dala čekat výrazně větší čistka (v loňském srovnání – ještě před zmíněnou zkouškou, byl propad více jak 6 %), ale to se nestalo. Po zkouškách sice k propadům v počtech docházelo, ale většina společností byla schopna stavy opět doplnit a často navýšit (9 společností zaznamenalo růst).


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Klamavá reklama


Hodně jsem nad tím přemýšlel. Loňské propady byly totiž nejmenší ze všech minulých propadů, a to je rozhodně neočekávané. Jak je to možné? Myslím, že to bude mít dva důvody. Tím prvním je, že lidé jsou na zkoušky už zvyklí, přeci jenom tohle je už 4. zkouška (po „penzijcích“, investicích a úvěrech), už je to prostě nezbytná součást tohoto oboru a na těch 3 předchozích se už tak nějak zocelili. A ten druhý důvod, ten, který je zodpovědný za následný přírůstek nových poradců? Podle mě je to návrat ke způsobu náborů formou „pojďte a budete milionáři!“ Vidím to dnes a denně na sociálních sítích u nemálo „poradců“, kteří se fotí u sportovních aut, postují fotky z luxusních dovolených a pak jakoby náhodou přibude příspěvek o tom, že rozšiřují tým. Dalším takovým nešvarem je sofistikovaně vypadající test, který má určit vhodnost zájemce pro spolupráci v konkrétním týmu. Je to onen test, který nelze NEudělat (psal jsem o tom v tomto článku). Toto jsou praktiky, které jsem ve velkém zažíval v době, kdy jsem v oboru sám začínal (rok 2004), a teď jsou o to více vidět právě díky sociálním sítím!

Je to v pořádku? Není!

Tento obor by měl být úctyhodný, neměl by být v rovnítku s prodejci hrnců. Ale bohužel tomu tak v mnoha případech je. A z toho jsem upřímně smutný. Má tato situace řešení? Má. Je to na lidech. Ale je to běh na dlouhou trať. Ti, kteří v tomto oboru vidí jen peníze, tak se tohoto způsobu nevzdají a budou v něm pokračovat. Ovšem naše republika je malá a já věřím, že dojdeme do bodu, kdy tohle prostě přestane fungovat, kdy se lidé dostatečně „prosejí“, a především klienti budou hledat odbornost a nebudou reagovat na domluvu schůzek od jejich známých, kteří byli ještě minulý týden automechanici a dnes jsou to odborníci na finance. Jen to bude prostě trvat…


Mohlo by vás zajímat: Pojištění osob: Hodní, zlí a oškliví…


Ovšem pojďme od mých úvah ještě k dalším tabulkám, které jsou v tomto typu článků stálicí. Údaje o obratech a z nich odvozených vyplacených provizí. Opět bohužel s dvouletým zpožděním – jedná se o čísla z daňových přiznání za rok 2020. V tabulce rozlišujeme barevně, co je ještě v pohodě a co už je přes čáru. Takže červeně jsou zvýrazněny ty společnosti, které si nechají z obdržených provizí více než je „zdrávo“ a opak je pak zelený (oranžová pak znamená: „je to ještě OK“).

Robert Stejkora Už žádné smrákání… 3

Doplňující tabulkou je meziroční srovnání (2019 vs. 2020) v přijatých provizích (tučně jsou zvýrazněny společnosti s provizním obratem nad 1mld.).

Robert Stejkora Už žádné smrákání… 4

Každý si může udělat obrázek o tom, jak se jednotlivým společnostem finančně dařilo v prvním covidovém roce. A letos se nám vrátil ještě jeden nešvar. Pokuty udělené ČNB. Loni jich nebylo vůbec málo…

Společnost

Základní kapitál

Datum kdy

Výše pokuty

Poměr vůči základnímu kapitálu

Důvod

ALLFIN PRO Holding a.s.

2 000 000,-

05.06.2021

90 000,-

4,50 %

detail >>>

Broker Trust, a.s.

5 290 000,-

08.07.2021

600 000,-

11,34 %

detail >>>

INSIA a.s.

6 000 000,-

20.05.2021

500 000,-

8,33 %

detail >>>

ZFP akademie, a.s.

2 200 000,-

23.01.2021

300 000,-

13,64 %

detail >>>


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Krutá pravda o zdražování


A tento náš článek zakončíme stejně jako vždy, našimi 3 NEJ. První je společnost s nejpravidelnějším nárůstem poradců, druhá je společnost s nejpravidelnějším úbytkem poradců a třetí je společnost s nejmenšími výkyvy v počtech poradců. Loňského vítěze s nejpravidelnějším nárůstem, společnost SAB Servis s.r.o., letos vystřídala společnost Fingo s.r.o. Největší propadák patří společnosti AIDO Group a.s., která vystřídala FG Financial Group, a.s. z loňska (tuto společnost jsme ze statistiky již vyřadili). No a „cena“ za stabilitu letos patří společnosti ST Consult, s.r.o., která pro letošek vystřídala společnost Broker Consulting, a.s.

Robert Stejkora Už žádné smrákání… 5

Graf 1 - nejpravidelnější nárůst počtu poradců

Robert Stejkora Už žádné smrákání… 6

Graf 2 - nejpravidelnější úbytek počtu poradců

Robert Stejkora Už žádné smrákání… 7

Graf 3 - nejstabilnější počty poradců

Robert Stejkora
Spoluzakladatel & Spolumajitel EXPERTI NA FINANCE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články