Robert Stejkora: Co s tou inflací?


			Robert Stejkora: Co s tou inflací?
8.4.2022 Spektrum

Dnes jsou to asi dva roky, co jsem psal článek na obdobné  „inflační“ téma. Ano, bylo to v březnu 2020, kdy se na finančních trzích naplno projevil covid a poslal trhy strmě dolů – jednalo se o největší propady od roku 1987. A jelikož to bylo po téměř 10 letech neustálého růstu, tak to mnoho lidí překvapilo či dokonce vyděsilo. No a dnes, po těchto dvou letech zde máme nové téma. Inflaci, která je dvouciferná. Pojďme se podívat, co s tím.

To, co v současné době rezonuje nejvíce, jsou informace o aktuální výši inflace, která se už vyjadřuje dvouciferným číslem. Pryč jsou tedy doby kdy, pokud se objevila inflace v médiích (a dříve to byla skutečně velká výjimka), tak se mluvilo o 2 % p.a. Navíc teď se zpráva o inflaci objevuje velmi často, takže je o ní ještě navíc hodně slyšet. Upřímně, vysoká inflace není nic, co by mě osobně překvapilo. Banky poslední dva roky tiskly hromady peněz za účelem zmírnění dopadu covidu, a tyto vytištěné peníze se prostě dříve nebo později musely projevit vysokou inflací.


Mohlo by vás zajímat: Škody z kybernetického pojištění kvůli válce porostou


Ale to hlavní. Inflace tu byla vždy a vždy v dobách krize, či po ní, vyskočila vysoko. Ale pak zase spadla směrem dolů. Jen pro představu – během hypoteční krize v roce 2008 byla inflace 6,3 % p.a., v roce 2009 byla však už ve výši 1,0 % p.a. „Dot-com“ bublina v roce 2001 způsobila inflaci 4,1 % p.a., ale už v roce 2002 byla ve výši 0,6 % p.a. Určitě může každý oponovat, že inflace v roce 2001, respektive 2008 není ani poloviční jak nyní. Ano, to je pravda, ale pojďme se podívat ještě hlouběji do historie (zdroj: kurzy.cz):

  • Rok 1998 - inflace 6,8 % p.a.
  • Rok 1997 - inflace 10,0 % p.a
  • Rok 1996 - inflace 8,6 % p.a.
  • Rok 1995 - inflace 7,9 % p.a.
  • Rok 1994 - inflace 10,2 % p.a.
  • Rok 1993 - inflace 18,2 % p.a.
  • Rok 1992 - inflace 12,7 % p.a.
  • Rok 1991 - inflace 52,0 % p.a.
  • Rok 1990 - inflace 17,5 % p.a. 

To už jsou panečku jiná čísla, co? Ale co je zásadní. I s tak vysokou inflací z 90. let minulého století, je průměrná inflace ve výši 2–3 % p.a. (konkrétně průměr od roku 1990 do roku 2022 je 2,83 % p.a.). Co tím chci říct? Nesnažte se porážet současnou inflaci. Nepovede se to! Zaměřte se na to, aby vaše peníze byly schopny porážet dlouhodobou inflaci. Prostě je třeba mít dlouhodobý plán, dlouhodobý horizont. A na tom dlouhém horizontu je třeba, aby vaše peníze vydělávaly více, než je průměrná inflace.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Princip potřebnosti nahradil zásluhovost. Kdy bude líp?


Ale hlavně tím chci říct, nehledejte zkratky, v podobě „skvělých nabídek“, které se začínají objevovat jako houby po dešti. Jen se tím necháte vehnat do náruče rizika, případně podvodníků. Neexistuje totiž produkt, který je jako jediný řešením. Není to ani zlato, ani korporátní dluhopisy s vysokým kupónem a už vůbec zázračné produkty, od geniálních investorů, které by přinášely pravidelně astronomické zhodnocení. Prostě není! A pokud se nebudete snažit porazit současnou inflaci, tak ani takový produkt nebudete potřebovat.

Bude to znít asi trošku nudně, ale stále bude vyhrávat diverzifikované portfolio, které se bude skládat z celé řady různých titulů. Prostě to, co platilo vždy. A když jsme u těch portfolií, tak stojí za zmínku ještě jedna důležitá věc. Vzhledem k tomu, že už měsíc zuří válka na Ukrajině, tak je dost pravděpodobné, že při pohledu na hodnotu svého portfolia budete koukat na křivku směřující dolů. A co s tím?


Mohlo by vás zajímat: Válečný konflikt a pojištění. Jaké jsou možnosti?


Hlavně klid!

Přesně toto téma řešil v úvodu vzpomínaný článek z března 2020 (klidně si jej připomeňte: Investice v době koronaviru). Jenže tehdy to byl skutečně tobogán, kdy trhy propadly o 30 %. To se dnes neděje (zatím), ale je dost možné, že se s něčím podobným začneme znovu potýkat. Třeba se nebude jednat o strmý pád, ale pozvolný a dlouhodobý.

To nastat může. Ale co nesmí nastat u vás, jsou „emotivní výběry“. Varoval jsem před tím před dvěma lety a připomínám to i dnes: „Pokud uděláte výběr v době propadů, tak přijdete o peníze.“ Takže jediné, co je potřeba, tak je klid. Nechejte trhy, ať se s tím vypořádají, a počkejte na jejich další růst. Ale hlavně, hlavně, myslete na svůj investiční horizont – dělat závěry po 5 letech na horizontu, který má trvat třeba 20 let, je prostě nesmysl.

Robert Stejkora
Spoluzakladatel & Spolumajitel EXPERTI NA FINANCE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Hezký článek

Martin Kopecký,  12. 4. 2022

Díky

Související články