Jaké jsou cíle Berkshire Hathaway v Německu?


			Jaké jsou cíle Berkshire Hathaway v Německu?
27.8.2021 Rozhovory, Zahraničí

Andreas Krause, manažer Berkshire Hathaway Specialty Insurance Německo, se v interview rozpovídal o strategických cílech pojišťovny, produktových záměrech, ale i problémových oblastí. Hlavním cílem Berkshire Hathaway je podle Krause vybudovat nejlepší pojišťovnu pro průmysl na světě v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění a v oblasti speciálních typů pojištění.

VWH: V červnu 2021 oslavila společnost Berkshire Hathaway Specialty Insurance (BHSI) 5 let od zahájení činnosti v Německu. Jaké služby nabízíte a jak jste spokojeni s dosavadním vývojem?

Krause: BHSI vstoupila na německý pojistný trh v červnu 2016. Od té doby se toho přirozeně hodně událo. Máme pracoviště v Kolíně nad Rýnem a Mnichově a otevřeme kancelář i ve Frankfurtu nad Mohanem, a to ihned, jakmile to covidová situace dovolí. Růst speciálně v minulém roce byl razantní. Nacházíme se však dnes ve zvláštní konstelaci, že více než polovina týmu vzhledem k práci z domova ještě nikdy nepracovala pravidelně v kancelářích BHSI. Společnost BHSI je v Německu jako průmyslový pojistitel zastoupena ve všech hlavních pojistných odvětvích. Jedinou výjimkou je úvěrové pojištění. Zatímco na počátku jsme se zaměřovali na koncernové klienty prostřednictvím našich vlastních pojišťovacích zprostředkovatelů, tak mezitím jsme rozšířili naší přítomnost v Německu v rámci středně velkých podniků. BHSI nesestavuje žádné obchodní plány s konkrétními obratovými cíli nebo tržními podíly. Nastoupili jsme zde ale s cílem stát se rychle důvěryhodným a spolehlivým partnerem pro průmyslové klienty a pojišťovací makléře. Jsme všichni velmi spokojení a hrdí na pokrok, který jsme v tomto ohledu dosáhli.


Mohlo by vás zajímat: Svobodné povinné ručení? Zatím je to spíše výjimka


VWH: Kde chcete být za dalších 5 let a jaké úkoly přicházejí z USA?

Krause: Naším cílem je, a to je sdíleno zaměstnanci BHSI po celém světě, být pro průmysl nejlepší pojišťovnou na světě v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění a v oblasti speciálních typů pojištění. Zatímco na počátku jsme ve většině pojistných odvětví vystupovali jako podílející se pojistitel, tak zamýšlíme být postupně stále více vedoucím pojistitelem. Za tímto účelem jsme investovali do našich lokálních škodních kapacit – zcela ve smyslu filosofie BHSI – „škody jsou náš produkt“.  Kromě toho existuje nyní mezinárodní programová koordinace a jsme tak schopni vylepšovat naše schopnosti v oblasti řízení rizik. Cílem je zvyšovat naši důležitost pro průmyslové klienty a pojišťovací makléře v Německu.  Zadání od naší mateřské společnosti ve smyslu velikosti obratu apod. žádné nemáme.

VWH: Nabízíte klasické služby průmyslového a speciálního pojistitele. Nedávno se zvýšilo pojistné. Udrží se tento trend? Kde vidíte na trhu nebezpečí?

Krause: Je to skutečně tak, že pojistné se v některých segmentech v posledních měsících, popřípadě letech, podstatně zvýšilo. Zatímco nejprve to bylo citelné v majetkovém pojištění, tak v uplynulých měsících se k tomu přidala další odvětví, v nichž byly nedostatečné kapacity, a proto vzrostlo pojistné. Mezi taková pojistná odvětví, resp. typy pojištění, patří pojištění odpovědnosti členů orgánů společnosti a managementu (D&O) nebo také speciální pojištění pro případ stažení výrobku z trhu v automobilovém průmyslu. Je velmi obtížné nyní předpovídat, v jaké míře bude tento trend pokračovat. Domnívám se, že je všem účastníkům trhu jasné, že situace v některých dílčích oblastech průmyslového pojištění je neudržitelná a že určitá korektura je nevyhnutelná.


Mohlo by vás zajímat: ABI a Flood Re zdůrazňují význam údržby protipovodňových zábran


VWH: Pojištění D&O bylo v nedávné minulosti pro pojistitele nerentabilním obchodem. Jak je to u vás? Jaký další vývoj předpokládáte ve vaší společnosti a na celém tomto trhu? 

Krause: Výsledek hospodaření u pojištění D&O jako segmentu odpovědnostních pojištění s dlouhým trváním (Long-Tail[1]) je komplikovanější odhadnout, a to ve srovnání například s majetkovým obchodem. Je zde důležité vytvořit si na základě pojistné matematiky spolehlivý pohled či názor, který umožní dlouhodobé řízení portfolia. Na trhu lze vidět reakce účastníků, které zahrnují „ztvrdnutí“ pojistného a pojistných podmínek i úpravy kvůli změněným hospodářským (COVID-19), odpovědnostně-právním (hromadné žaloby, diverzita, kybernetika) a regulatorním rámcovým podmínkám (compliance, sankce, ESG[2]). Takové reakce jsou po mnoha letech velmi slabého trhu z našeho hlediska pochopitelné.  Typy finančního pojištění jsou naším klíčovým segmentem podnikání a soustavně rozšiřujeme naši účast na trhu v Německu i v Evropě. Sledujeme přitom přirozeně současné tržní změny a nasazujeme kapacity a know-how tam, kde vidíme udržitelné podmínky. Komplexních rizik se přitom nebojíme. 

Tolik tedy interview. Na webových stránkách, pokud jde společnost BHSI Německo, je uvedeno, že nabízí individuální pojišťovací řešení pro průmysl a speciální rizika v těchto segmentech: majetková pojištění, technická pojištění, námořní pojištění, odpovědnostní pojištění a pojištění finančních rizik. BHSI Německo je součástí pojišťovací skupiny Berkshire Hathaway, která se od svého založení v USA v roce 1940 zabývá upisováním komplexních a náročných rizik.[3]  


[1] Týká se pojištění (například odpovědnosti zaměstnavatele nebo odpovědnosti za výrobek), u nichž je známo, že oznámení škodné události a likvidace může trvat i více let.
[2] ESG – environmentální, sociální a správa a řízení (může jít o rizika nebo investování ESG apod.)
[3] https://bhspecialty.com/wp-content/uploads/2021/06/BHSI-At-A-Glance-BROCHURE-GER-A4-2021-06-01-A.pdf

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články