Jaký je vliv změny klimatu na ceny pojištění?


			Jaký je vliv změny klimatu na ceny pojištění?
25.8.2021 Zahraničí, Škody

Severní Ameriku postihla nedávno vlna veder. Toto extrémní počasí ve spojení s nedostatkem některých materiálů, odborníků a řemeslníků má bezesporu dopady na ceny pojištění. V žádném případě se však nejedná jen o severoamerický.

Klimatická situace je v některých částech Severní Ameriky opravdu kritická. Vysoké teploty trvaly delší dobu a někde teploty přesáhly 40 stupňů Celsia. Národní meteorologická služba USA varovala před historickou a nebezpečnou vlnou veder. Byla vyvolána oblastí vysokého tlaku vzduchu, jež se rozšířila nad západní částí USA. V této souvislosti nemají mnozí vědci žádné pochyby o tom, že člověkem způsobená změna klimatu bude častěji přinášet extrémní klimatické události. Z vyjádření Assafa Wanda, výkonného ředitele a spoluzakladatele americké pojišťovny Hippo, jednoznačně vyplývá, že výše zmíněné faktory poženou pojistné u pojištění majetku nahoru. S obratem v tomto trendu prý nelze počítat.


Mohlo by vás zajímat: Studie Financial Watch žádá přísnější regulaci pojišťování fosilních paliv


V této souvislosti je prý třeba počítat s tím, že klima se bude nadále měnit. A nejde určitě jen o Severní Ameriku. Pozorované a modelované změny mají přímou vazbu na emise skleníkových plynů, které způsobuje člověk. Změna klimatu se přitom projevuje podle Spolkového úřadu pro životní prostředí (SRN) jak dlouhodobými změnami klimatu, jako jsou rostoucí průměrné teploty či zvyšování hladiny moří, tak i změněnou variabilitou klimatu, tedy silnějšími krátkodobými výkyvy klimatu a častějšími extrémními událostmi, jako jsou například silný déšť, sucho nebo letní vedra. Rekordně vysoké teploty, jako tomu bylo v roce 2019, nejsou již žádnou vzácností, neboť i v červnu 2021 se teploty přiblížily ke 40 stupňům Celsia.


Mohlo by vás zajímat: Podpojištění je znovu na scéně, kvůli dražším stavebním materiálům


Ovšem Německo sdílí se Severní Amerikou nejen problémy s počasím. Také v Německu se projevuje nedostatek stavebních materiálů. Podle sledovaného článku je prý ironické, že důvodem je i ta skutečnost, že hodně dřeva je exportováno do USA... Prostě německému stavebnictví chybí materiál, a proto ceny silně rostou. Peter Altmaier z CDU, ministr hospodářství SRN, chce z tohoto důvodu odvolat omezení těžby smrkového dřeva. Jiní odborníci se vyslovují o nutnosti zamezení vývozu dřeva do USA. Vesměs všichni experti počítají s růstem cen dřeva. Je otázkou, zda řešením je zvýšení těžby dřeva. Stromy jsou důležité pro klima a chrání před extrémním počasím. Je úvaha Altmaiera dostatečně promyšlená? Jisté je, že problémy, které se projevují v USA, začínají působit i v Německu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články