S & P: Zajišťovny zůstávají robustní


			S & P: Zajišťovny zůstávají robustní
19.9.2018 Pojistný trh

„Zajišťovny obstály v nejnovějším zátěžovém testu dobře. Přes velké škody v roce 2017 zvládly tyto finanční společnosti vzniklou situaci bez nutnosti sáhnout na rezervy. Nicméně do určité míry k tomu přispělo vyšší pokrytí rizik alternativním kapitálem.“ Tyto závěry vyplývají ze zprávy o vývoji trhu, kterou připravila ratingová agentura S & P Global a kterou představila ve Frankfurtu nad Mohanem u příležitosti letošního setkání zajistitelů v Monte Carlo.

Ratingová agentura vyhodnotila vyhlídky daného oboru pro období 2018-2019 jako stabilní. Očekává se výnos z celkového kapitálu v rozmezí od šesti do osmi procent, výnos z vlastního kapitálu v rozmezí od sedmi do devíti procent a kapitálové náklady mezi sedmi a osmi procenty. Obor kryje nadále značně vysoká pojištěná rizika a je letos ušetřen takových škod jako v roce 2017.

Nastalo pouze několik přírodních katastrof většího rozsahu jako například záplavy v Indii nebo lesní požáry v Kalifornii. Pokud jde o Evropu, tak orkán Friederike způsobil v lednu 2018 škody v miliardové výši v Německu a Nizozemsku.


Mohlo by vás zajímat: Adrenalin a úrazové pojištění: Co na to pojišťovny?


Neklamným znakem solidní situace oboru je podle S & P Global fakt, že přes enormní škody vzniklé v roce 2017 se nezměnil zájem poskytovatelů alternativního kapitálu. Ředitel S & P Johannes Bender k tomu konkrétně uvedl: „Pozorujeme, že apetyt investorů trvá.“. Ke konci 1. čtvrtletí 2018 činil podíl cizího kapitálu na celosvětovém kapitálu oboru ve výši 610 mld. USD zhruba 16 %.

Přetrvávající důvěra investorů se prý opírá především o všeobecně vysokou schopnost zajistitelů provádět kvalitní řízení rizik. S & P oceňuje, že zajistitelé přepracovali s ohledem na obtížnější tržní podmínky v uplynulých letech své podnikatelské strategie a adekvátně reagovali na nové výzvy. Trend prý směřuje k většímu přesunu tzv. velkých rizik na investory.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Lloyd´s překvapuje pojištěním marihuany


To se osvědčilo zvláště v roce 2017. Stabilní tržní situaci potvrzuje podle  S & P i ranking prvních pěti zajistitelů („Top Five“). Již více než deset let úspěšně brání svoji celosvětovou vedoucí pozici, ačkoli na globální zajišťovací trh vtrhli noví poskytovatelé z Asie, jako například China Re a Everest Re.

Podstatně se ovšem v uplynulém období změnil cenový mechanismus při uzavírání smluv mezi zajistiteli a pojistiteli. Existují sotva nějaké významnější přírůstky zajistného, je dokonce možné pozorovat částečnou stagnaci. Podle názoru ředitele Bendera bude cenová tvorba v budoucnu více personalizovaná a regionálně určovaná.

Úplné znění dvou příslušných zpráv S & P Global o vývoji globálního zajišťovacího trhu lze získat ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články