Swiss Re: Hurikán Ian způsobil škod za 65 mld. $. Jak to ovlivní zajištění?


			Swiss Re: Hurikán Ian způsobil škod za 65 mld. $. Jak to ovlivní zajištění?
12.1.2023 Škody, Zahraničí

Renomovaný Swiss Re Institute (SRI) zveřejnil v prosinci hodnocení škod a dalších dopadů způsobených hurikánem Ian. Podle SRI se v důsledku této události zvýší tlaky na ziskovost v neživotním pojištění a zajištění. Její dopad překročí hranice Floridy a připojí se k předcházejícím „tahounům“ růstu sazeb, jako je například růst nákladů v oblasti pojistných plnění.  

Swiss Re Institute dospěl při hlubším ekonomickém hodnocení dopadů hurikánu Ian k těmto hlavním závěrům:

  • hurikán Ian způsobil odhadované škody ve výši 50–65 mld. USD,
  • vzniklé škody vytvoří tlaky na zajišťovací kapacitu, pokud jde o nadcházející obnovu smluv,
  • kapacita je dále omezena tím, jak pojistitelé a zajistitelé hodnotí expozice a modelové nejistoty,
  • potenciální noví hráči váhají po šesti letech růstu katastrofických pojištěných škod se vstupem na trh.

Mohlo by vás zajímat: TOP 10 nejčtenějších článků na oPojištění.cz v roce 2022


Tyto hlavní závěry jsou následně specifikovány. Například zajišťovací kapacita je limitována vzhledem k tomu, že od počátku tohoto roku poklesly akciové trhy, vzrostly úrokové sazby, přetrvávají nejistoty ohledně sekundárních rizik (tj. rizik souvisejících se špatným počasím) a klimatické změny a existují též zábrany a omezení, pokud jde o nový kapitál. Zde určitě působí ta skutečnost, že posledních šest let rostly pojištěné majetkové škody způsobené přírodními katastrofickými událostmi, a to po pěti letech podprůměrných škod. Zároveň však vyšší hodnoty náhrad a přehodnocení rizik zvýší pravděpodobně poptávku.

Hurikán Ian, který byl na Floridě označen jako vichřice kategorie 4 (extrémní hurikán) a v Jižní Karolíně jako vichřice kategorie 1, vyvolal na konci září 2022 odhadované pojištěné škody ve výši 50–65 mld. USD. To z tohoto hurikánu činí druhou nejnákladnější katastrofickou škodní událost pro pojišťovnictví vůbec, a to po hurikánu Katrina v roce 2005. Hurikán Ian tak zvedl celkové globální odhadované pojištěné katastrofické škody způsobené v roce 2022 na 115 mld. USD, což je vysoce nad průměrem za posledních 10 let, který činí 81 mld. USD.  


Mohlo by vás zajímat: Mirek Trnka: Čeká nás rozkolísaná budoucnost


V případě hurikánu Ian je třeba upozornit, že k vysokým škodám přispělo více nebezpečí, a to vítr, bouřkové vlny i přívalové deště. Škody se mohou ještě zvětšit nárůstem poptávky z důvodu napětí ve stavebnictví i dodavatelských řetězcích v autoprůmyslu a též vzhledem k unikátnímu prostředí na Floridě, pokud jde o soudní spory. Například v roce 2021 se Florida podílela jen 7 % na celkových pojistných plněních majitelům domů v USA, ale 76 % na soudních sporech vedených majiteli domů vůči pojistitelům. Dopad na tak už hodně napjatý pojistný a zajistný trh na Floridě bude nesporně významný a rozšíří se globálně.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články