Berkshire Hathaway: Významný nárůst zisku ve 2. čtvrtletí 2018


			Berkshire Hathaway: Významný nárůst zisku ve 2. čtvrtletí 2018

Počátkem srpna 2018 zveřejnil hlavní výsledky svého hospodaření také holding Berkshire Hathaway, v jehož čele stojí legendární investor Warren Buffett. Jelikož v podnikání tohoto holdingu hraje významnou úlohu pojištění a zajištění, je účelné se stručně zabývat také výsledky Berkshire Hathaway.

Předně je třeba uvést, že Buffettův investiční holding má burzovní hodnotu 497 mld. USD, takže patří k největším světovým společnostem. Ke konci června 2018 disponoval likvidními prostředky ve výši 111 mld. USD. To signalizuje, že Buffett nyní nevidí žádnou skutečně přesvědčivou investiční šanci.

Od převzetí výrobce dílů pro letadla – společnosti Precision Castparts – za více než 30 mld. USD v roce 2016 neučinila společnost Berkshire Hathaway žádný větší nákup. Tržní analytikové předpokládají, že Buffett používá volné peníze na odkup akcií, což by tlačilo na vzestup kurzu akcií. Za poslední rok se cena Berkshire akcie typu A zvýšila o 14 %.  


Mohlo by vás zajímat: 10 překážek rozvoje trhu s pojištěním kybernetických rizik


Ve druhém čtvrtletí 2018 profitovala Berkshire Hathaway především ze silného pojišťovacího obchodu a celkové konjunktury v USA. Provozní zisk se ve druhém čtvrtletí 2018 zvýšil o 67 % na 6,89 mld. USD, což je více než analytikové očekávali. V rámci holdingu se mimořádně silně rozvíjela pojišťovna Geico provozující pojištění motorových vozidel. Také železniční společnost BNSF přepravila více spotřebního zboží, obilí, ropy i oceli a společnost Berkshire Hathaway Automotive poskytla více úvěrů na financování nákupu automobilů.

Stojí za zmínku, že do Buffettova holdingu patří od roku 2015 též hamburská společnost Louis prodávající příslušenství k automobilům či motocyklům. Celkově Berkshire Hathaway ovládá více než 90 společností z různých oborů a k tomu je nutno připojit držbu balíků akcií řady velkých koncernů notifikovaných na burze, jako jsou např. Apple, Coca-Cola nebo Kraft Heinz. Účast Berkshire Hathaway na společnosti Apple, která se stala nedávno prvním koncernem kótovaným na burze, jehož hodnota byla oceněna na více než 1 000 mld. USD, měla koncem června 2018 hodnotu cca 47,2 mld. USD.


Mohlo by vás zajímat: Video: To není čokoláda! Švýcarská vesnice bojovala s bahnem


Pokud jde o výnosy holdingu, zvýšily se ve druhém čtvrtletí o 9 % na 62 mld. USD a čistý zisk se od druhého čtvrtletí 2017 ztrojnásobil a dosáhl výše 7,3 mld. USD. Tento výsledek však zčásti ovlivnila změna v bilancování, takže podle samotného Buffetta může být jeho výše poněkud zavádějící.

Konsolidovaný výkaz zisku společnosti Berkshire Hathaway umožňuje prezentovat na závěr tohoto článku základní údaje o pojištění. Ve druhém čtvrtletí 2018 činilo zasloužené pojistné 14 149 mil. USD a ve druhém čtvrtletí 2017 pak 12 367 mil. USD, což znamená nárůst o 14,4 %.  Škody (resp. náklady na pojistná plnění) včetně nákladů na jejich likvidaci představovaly ve druhém čtvrtletí 2018 částku 9 401 mil. USD a ve druhém čtvrtletí 2017 částku 8 747 mil. USD, tudíž koncem června 2018 byly vyšší než před rokem o 7,4 %.

Zdroj: Die Presse

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články