Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest pravidel


			Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest pravidel
26.7.2018 Spektrum

Dovolenkový čas běží naplno, řada lidí si nenechá ujít příležitost k víkendovému výletu či dovolené v tuzemsku. Možná vyjedou i sváteční řidiči, kteří mohou být nervózní, velmi snadno zazmatkovat a zavinit nehodu. Ať to svádí sebe více, je potřeba zachovat chladnou hlavu a učinit šest kroků, které přispějí k hladkému vyřešení nehody a zaplacení škody.

Pokud dojde k nehodě v malé rychlosti, většinou se jedná jen o pomačkané plechy a tak zvanou malou škodu, která neohrožuje zdraví ani životy ostatních. A pokud je viník nehody jasný, není k ní třeba volat policii. Malá škoda znamená, že újma na jednom vozidle je menší než 100 000 korun, není poškozeno dopravní značení nebo silnice a nikdo při nehodě nebyl zraněn.

Krok první: Zastavte auto, vypněte motor a zapněte varovné blinkry

Dále si nasaďte si reflexní vestu a dejte před automobil výstražný trojúhelník, aby se ostatní vozidla mohla včas vyhnout.

Krok druhý: Ověřte, zda nikdo není zraněn a zkontrolujte škodu na vozidle

V případě, že se vám bude zdát škoda vyšší než 100 000 korun na jednom z vozidel, je vaší povinností dle zákona o provozu na pozemních komunikacích zavolat k nehodě policii. Pokud byste ji nezavolali, pojišťovna by vám později mohla krátit pojistné plnění. Pokud si tedy nejste jisti, je lepší policii vždy přivolat. V případě, že by z vozidla unikaly kapaliny, jako jsou palivo nebo olej, musíte k nehodě přivolat ještě hasiče.

Krok třetí: Zjistěte, kdo je viníkem nehody

Domluvte se s dalším účastníkem nehody a určete, kdo je jejím viníkem. V případě, že se neshodnete, je lepší k případu zavolat policii.

Krok čtvrtý: Zdokumentujte nehodu a vyplňte formulář

Zde je nejlepší udělat fotografie vozů přímo na místě nehody, nafotit jejich poškození a nakreslit plánek. Poté je možné s vozidly odjet na místo, kde nebudou překážet provozu (pokud jsou pojízdná). Všichni účastníci (řidiči) nehody poté vyplní Záznam o dopravní nehodě, který musí být podepsaný všemi, aby jej později nikdo z nich nemohl zpochybnit.

Krok pátý: Nahlaste nehodu pojišťovně

Nehodu oznamte pojišťovně co nejdříve. Pokud nemáte sjednané havarijní pojištění ani přímou likvidaci škody vaší pojišťovnou, musíte škodu nahlásit pojišťovně viníka nehody. Ta ovšem bude potřebovat s největší pravděpodobností nahlášení přímo od něj, a to včetně všech potřebných důkazů. Je tedy potřeba se domluvit přímo s viníkem, aby nehodu nahlásil co nejdříve.

Krok šestý: Domluvte si prohlídku vozu s likvidátorem

Nejprve je nutné nechat vozidlo zkontrolovat likvidátorem pojišťovny, který stanoví rozsah a náhradu škody. Zde si většinou může poškozený vybrat, zda bude chtít nechat udělat opravu rozpočtem (likvidátor po prohlédnutí vozu navrhne částku, kterou pojišťovna vyplatí poškozenému na účet), nebo provést opravu ve smluvním servisu pojišťovny. Nikdy ovšem nenechávejte vozidlo opravit dříve, než ho uvidí likvidátor pojišťovny.

Filip Hubený

analytik neživotního pojištění Broker Consulting

Zdroj: Broker Consulting

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články