Globální ekonomický výhled: Návrat k normálu?


			Globální ekonomický výhled: Návrat k normálu?
30.6.2020 Spektrum, Koronavirus

Červnovým tématem je první serióznější sčítání škod ve světové ekonomice po koronavirové apokalypse, které budou nejspíše největší od konce 2. světové války.

První vyčíslení přináší aktualizovaný výhled světového hospodářství z dílny Světové banky a OECD. Pro letošní rok je oběma institucemi očekáván meziroční pokles -5,2 % resp. -6,0 %, následovaný oživením v příštím roce o 4,2 % resp. 5,2 %. Uvedené výhledy by mohly být ještě zhoršeny jak samotným návratem pandemie, tak i negativním vývojem u dvou nejdůležitějších předkoronavirových témat – brexitu a obchodních válek.

Zatím to vypadá minimálně na zhoršení americko-čínských obchodních vztahů, neboť situace je velmi blízká vypovězení tzv. první fáze obchodní dohody. U brexitu existuje stále možnost, že se do konce června prodlouží tzv. přechodné období. Na titulky světových periodik se ale v posledních týdnech dostaly hlavně Spojené státy, a to jak vlivem stále neutěšené epidemiologické situace, jež vedla k ukončení nejdelšího poválečného boomu a propadu ekonomiky do recese, tak nepokojů vyvolaných usmrcením Afroameričana při policejním zásahu v Minneapolisu. V pomyslné záři reflektorů se ocitla i ECB, která počátkem června rozhodla o navýšení limitu nákupů aktiv v rámci pandemického programu PEPP o dalších 600 mld. EUR na celkových 1,350 bil. EUR. Zároveň došlo k prodloužení tohoto masivního programu, kdy nákupy budou probíhat minimálně do června 2021 a reinvestice splatných jistin alespoň do konce roku 2022.

Globalni vyhled cerven 1Červnové výhledy růstu HDP přinesly dle očekávání další snížení výhledu výkonnosti námi sledovaných ekonomik. Přes uvedený trend zůstává Čína jedinou zemí, která by měla koronakrizi přežít letos s kladným růstem HDP. Pouze u Japonska pak došlo v červnovém výhledu ke zmírnění letošního očekávaného poklesu. V roce 2021, za předpokladu že nedorazí druhá vlna pandemie, pak většina ekonomik opět viditelně nastartuje svůj ekonomický růst. Výhledy spotřebitelské inflace se oproti květnu rovněž snížily, což drtivou většinu ekonomik posune ještě níže pod 2% „ideální“ hodnotu. Nadále je spíše nepravděpodobný stagflační scénář současné koronakrize.

Globalni vyhled cerven 2Americký dolar bude v ročním horizontu vůči euru a libře de facto stabilní, vůči jenu a žen-min-pi bude mírně oslabovat a vůči rublu naopak posílí. Výhled CF pro cenu ropy Brent v ročním horizontu je lehce výše než v květnu, a to 44,8 USD/barel (nejvyšší odhad 60 USD/barel, nejnižší 35 USD/barel). Výhled tržních sazeb je pro 3M USD LIBOR mírně klesající, výhled sazeb 3M EURIBOR nadále zůstává na celém sledovaném horizontu v záporném teritoriu, jak je tomu již několik let.

Graf aktuálního čísla se ještě vrací k novému výhledu OECD, který zcela neobvykle obsahuje dva možné scénáře dalšího vývoje. První „Single-hit“ předpokládá, že je pandemie již pod kontrolou. Druhý „Doubĺe-hit“ pak pracuje s tím, že se pandemie navrátí před koncem letošního roku. Druhý scénář nejen prohlubuje pokles v letošním roce (místo propadu o 6 % by byl pokles 7,2 %), ale současně přináší i velmi omezený růst v dalším roce (místo 5,2 % jen 2,8 %) a posunuje tak návrat na předkrizové hodnoty o další roky dále.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Konkurence blízká a vzdálená


Eurozóna 

V prvním čtvrtletí ekonomika eurozóny výrazně poklesla vlivem počínající koronavirové krize. Oproti předchozímu čtvrtletí se HDP snížil o historicky nejvyšší hodnotu 3,6 %. V meziročním vyjádření ekonomika poklesla o 3,1 %. Na snížené ekonomické aktivitě v měnové unii se podepsalo zejména zavedení vládních opatření s cílem omezit šíření nákazy COVID- 19. Největší pokles zaznamenaly ekonomiky Francie, Itálie a Španělska. Stejně výrazně poklesla ale například také slovenská ekonomika. Pokles německé ekonomiky byl oproti tomu přibližně poloviční, což souviselo i s přijatými méně omezujícími opatřeními. Zasažena byla zejména spotřeba domácností a investice, avšak meziročně i mezičtvrtletně poklesly v menším rozsahu také čisté vývozy. Evropská unie proto přišla s plánem na vytvoření fondu na obnovu postižených ekonomik v objemu 750 mld. EUR.

Hlavní dopad pandemie COVID-19 lze však očekávat v právě probíhajícím druhém čtvrtletí, což potvrzují i předstihové indikátory. Oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku, kdy omezení platila jen 2 až 4 týdny, byla ve druhém čtvrtletí aktivita v eurozóně omezena podstatně déle. Po uvolnění restrikcí lze navíc očekávat pouze pozvolné obnovování spotřebitelské poptávky a návrat k normální aktivitě. Na druhou stranu by však již měly pozitivně působit přijatá fiskální opatření na podporu ekonomik. PMI ve zpracovatelském průmyslu se v květnu oproti dubnu zvýšil na hodnotu 39,1. Propad v oblasti produkce a nových objednávek byl vystřídán strmým poklesem zaměstnanosti. K největšímu zlepšení došlo u Itálie, zatímco Německo následováno Španělskem zaznamenalo nejhorší hodnotu ze všech zemí. V dubnu došlo k výraznému propadu průmyslové produkce, včetně výrazného poklesu automobilového průmyslu, a maloobchodních tržeb, zatímco nezaměstnanost prozatím setrvala na stávajících hodnotách. V květnu pak podle německého indexu Ifo došlo ke zlepšení podnikatelské nálady.

Globalni vyhled cerven 3

Sledované instituce revidovaly očekávaný vývoj HDP pro letošní rok dále směrem dolů, v roce 2021 by ale podle OECD a ECB měla ekonomika eurozóny naopak výrazněji zrychliti. CF svůj výhled pro příští rok naopak nepatrně snížil. Do vyššího růstu v příštím roce se promítá očekávání určité kompenzace letošního výrazného poklesu. Avšak ani růst HDP v příštím roce přesahující 6% úroveň (CF, OECD) nepovede k návratu ekonomik na předkrizovou úroveň. Krizí budou z velkých zemí nejvíce zasaženy Francie, Itálie a Španělsko. Podle CF poklesne v celkové eurozóně v letošním roce spotřeba domácností o 8,5 % a investice o 11,4 %.

Očekávaný pokles ekonomické aktivity se promítá do nižšího výhledu spotřebitelské inflace. Podle sledovaných institucí se bude inflace v letošním roce pohybovat pouze mírně nad nulou, a ani její zrychlení v příštím roce nebude příliš výrazné. Ve Španělsku a v Itálii je očekávána v letošním roce dokonce deflace, tedy meziroční pokles cen. V květnu podle rychlého odhadu Eurostatu poklesla celková inflace v eurozóně na 0,1 % vlivem výrazného poklesu cen energií. Ve Španělsku klesaly ceny již druhý měsíc v řadě. Jádrová inflace v eurozóně přitom setrvala na úrovni 0,9 %.


Mohlo by vás zajímat: Současná domácí inflace coby odraz předchozích „sedmi tučných let“


ECB na svém červnovém zasedání přistoupila k dalšímu uvolnění měnové politiky. Zároveň razantně revidovala směrem dolů výhled inflace a růstu ekonomiky v eurozóně. Krytí v rámci programu nouzového pandemického nákupu aktiv (PEPP) bylo zvýšeno o 600 mld. EUR na celkových 1 350 mld. EUR. Horizont čistých nákupů aktiv v rámci PEPP byl zároveň prodloužen minimálně do poloviny roku 2021. Pokračovat budou zároveň čisté nákupy v rámci programu nákupu aktiv (APP) v měsíčním objemu 20 mld. EUR společně s nákupy v rámci dočasného krytí ve výši dodatečných 120 mld. EUR do konce letošního roku. Nastavení úrokových sazeb zůstalo beze změny. V jednoletém horizontu je očekáván 3M Euribor na úrovni -0,4 % a nulový výnos desetiletého německého vládního dluhopisu.

Globalni vyhled cerven 4

Spojené státy

Americká ekonomika zažívá stejně jako celá Evropa velmi hluboký propad s trvalými následky. Největší dopad současné krize je očekáván ve druhém čtvrtletí letošního roku a čísla za duben a květen to potvrzují. Výhledy HDP předpokládají stále silnější propad, dle CF by měla letos ekonomika USA klesnout o 5,6 %. Červnový výhled OECD odhaduje propad HDP o 7,3 %, a pokud by došlo k druhé vlně pandemie, tak dokonce o 8,5 %. Druhá vlna by současně oddálila návrat HDP na hodnotu z konce roku 2019 o další roky. Průmyslová produkce se v dubnu propadla meziročně o 18 % a maloobchodní prodeje o 16,4 %. Velmi postižený je i americký zahraniční obchod. Vývoz se po poklesu v březnu dále propadl o 20,5 % a import o 13,7 %. Vpředhledící indikátory nadále signalizují silnou kontrakci. První pozitivní zpráva přišla z pracovního trhu. Dubnová nezaměstnanost ve výši 14,4% klesla na květnových 13,3 % a v nezemědělském sektoru vzniklo v květnu 2,5 mil. nových pracovních míst. Je potřeba dodat, že v březnu a dubnu jich bylo zrušeno 22 mil. A současně v dubnu klesly mzdy o 8,5 %.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna Pillow získává silného akcionáře. Skupina RSJ je zpět!


Americký Fed ponechal dle očekávání na svém červnovém zasedání sazby beze změny, v rychlé oživení po současné koronavirové krizi však nevěří. Americká centrální banka současně po půl roce odmlky vydala svou prognózu dalšího vývoje, ve které předpokládá nulové sazby až do konce roku 2022 a současně jen pozvolnou obnovu trhu práce a přetrvávající vysokou nezaměstnanost. Současně panují obavy z druhé vlny epidemie a předseda Fedu Jerom Powell zdůraznil, že jsou připraveni použít další expanzivní nástroje k podpoře americké ekonomiky. Akciové trhy se z krize již téměř zotavily a NASDAQ si připsal nové historické maximum.

Současná situace v Americe je navíc doprovázena vlnou protestů a kampaní proti rasismu. Spouštěčem protestů bylo zveřejnění videa ze zatýkání Afroameričana, který nekladl odpor, ale během zatýkání na následky policejní brutality zemřel. Bohužel protesty provází další násilnosti a rabování. Jakým směrem se současná situace bude vyvíjet, je zatím velmi nejisté.

Globalni vyhled cerven 5

 

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články