Za zrušený Wimbledon zaplatí pojišťovny 114 milionů EUR


			Za zrušený Wimbledon zaplatí pojišťovny 114 milionů EUR
21.4.2020 Koronavirus, Spektrum

Během krize způsobené pandemickým šířením koronaviru se šmahem ruší jedna velká sportovní akce za druhou. To platí i pro každoroční prestižní tenisový svátek ve Wimbledonu. Zatímco druhý nejdůležitější jarní turnaj French Open se zatím podařilo přesunout na září, anglický turnaj musel být poprvé od 2. světové války zcela odvolán.

A přichází na řadu pojišťovny. Podle deníku Times vyplatí pojistitel pořadateli částku v celkové výši 114 milionů EUR. Celkově však All England Club odhaduje vzniklou škodu zrušením tenisového turnaje na bezmála čtvrt miliardy EUR. Podobně by na tom byl i organizátor tenisového klání v sousední Francii, pokud by byl zrušen French Open. A s částkou ztráty ve výši 250 milionů EUR by musel počítat i americký vrchol sezóny US Open.


Mohlo by vás zajímat: Jako za války. Co způsobil koronavirus a jak rozhýbat ekonomiku?


Trpí i ostatní sportovní odvětví. Například německá Bundesliga v katastrofickém scénáři by odepsala až 750 milionů EUR. Anglická Premier League dokonce odhaduje, že předčasný konec soutěže přijde až na miliardu EUR. Velká část připadá na příjmy z TV přenosů. Například devět hracích dnů německé Bundesligy přinese do pokladny 370 milionů EUR, jak spočítal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Není dosud zcela jasné, jak by tyto ztráty německé nejvyšší fotbalové soutěže kryly pojišťovny. Je známo, že některé kluby se snažily najít pojistné krytí i pro případ pandemií. Nicméně například zástupci druhé nejvyšší fotbalové soutěže v Německu už oznámili, že pojištění pro takový případ nemají. Kluby sice v roce 2018 sjednaly pojištění pro případ výpadku zápasu, nicméně krytí se vztahuje na bezprostřední náklady domácího týmu a na výdaje hostujících ve vztahu ke zrušenému zápasu, nikoli příjmy z diváků a další položky.


Mohlo by vás zajímat: Koronavirus a pojišťovnictví: Krize, nebo příležitost?


Pandemie takového rozsahu je zkrátka naprosté novum a nemá obdoby ani ve sportu, ani v pojištění sportu. A ještě hůře vypadá situace na americkém kontinentu. Podle aktuálního odhadu časopisu Forbes by nejvyšší ligy a týmy v americkém fotbalu, basketbalu, baseballu a v kopané mohly kvůli opatřením proti koronaviru odepsat až 4,7 miliardy EUR (5 miliard USD).

Není ještě jasné, jaké finanční důsledky bude mít posun evropského fotbalového mistrovství na příští rok. Podle statutu UEFA a jeho článku 10 jsou však národní týmy povinny vynaložit na vlastní náklady všechny potřebné výdaje na své zápasy v dostatečném rozsahu podle organizátora, jak předepisuje UEFA.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články