Pojišťovny bijí na poplach: Délka života v Německu neustále roste


			Pojišťovny bijí na poplach: Délka života v Německu neustále roste
26.7.2017 Spektrum, Zahraničí

Potomci s letopočtem narození 2017 se mohou v průměru dožít i devadesátky, děvčátka dokonce 93 let. Informoval o tom německý Statistický spolkový úřad (Destatis) na základě nových modelových výpočtů. Předpokladem takového vývoje je, že trend vyššího dožití bude podpořen dalším pokrokem v oblasti medicíny.

Podle méně optimistické varianty modelové projekce je průměrné očekávané dožití u chlapců 84 a u dívek 88 let. Pro porovnání: hoši a děvčata narozené před sto lety měli naproti tomu očekávání dosáhnout 55, respektive 62 let.

Šance na dosažení vysokého věku výrazně vzrostly v předchozích desetiletích. Pouze asi 54 % mužů a 65 % žen s ročníkem narození 1917 se dožili minimálně stáří 65 let. A děti narozené letos mohou podle propočtů „počítat“ s oslavou pětašedesátin v 95 (chlapci), resp. dokonce v 97 (dívky) %případů.

Věku devadesáti let by mělo dosáhnout podle tohoto modelu 62 % mužů a 73 % žen. Kulatých sto let věku může být reálných pro 16 % chlapců a až 22 % děvčat s ročníkem narození 2017.


Mohlo by vás zajímat: Studie vlády: Český penzijní systém je udržitelný


Statistici současně ale poukazují na to, že takové životní očekávání je úzce spojeno s dalším pokrokem v medicíně, zdravějším životním stylem a zvyšujícím se blahobytem. Naopak nesmí dojít k válkám a přírodním nebo hospodářským katastrofám – ty by takové projekci nesvědčily.

Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) vyzval politiky, aby vyvodili důsledky z těchto rostoucích životních očekávání. „Aby bylo možné zvládnout výzvy stárnoucí společnosti, musí příští spolková vláda nastolit více témat než jen problematiku finančního zabezpečení ve stáří,“ vysvětlil prezident GDV Alexander Erland.

Erland vyslovil přesvědčení, že zvyšující se střední délka života a současné strnulé vymezování hranic odchodu do penze z dlouhodobého hlediska nekorespondují. Požadoval proto, aby se vykročilo „politicky a podnikatelsky“ novými cestami, aby bylo možné udržet zaměstnance déle aktivní ve firmách. Prodloužení pracovní doby strávené za života musí být doprovázeno i vzdělávací ofenzivou. Neboť dobré a především celoživotní vzdělání je rozhodujícím předpokladem, aby lidé úspěšně zvládli déle pracovat.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články