Portál Právo pro všechny: Kompenzace v případě zrušení letu


			Portál Právo pro všechny: Kompenzace v případě zrušení letu
28.10.2020 Spektrum

Víte, v jakých případech můžete u leteckého dopravce uplatnit nárok na odškodnění v případě zrušeného letu a jakou výši odškodnění požadovat? To vše a mnohé další si můžete přečíst níže.

Kdy vzniká nárok na odškodnění

Odškodnění v rámci Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 (dále jen „Nařízení)

Pro vznik nároku na odškodnění je třeba nejprve stanovit, zda se na daný případ aplikuje výše uvedené evropské nařízení. Toto nařízení se vztahuje na cestující odlétající z letiště umístěného na území členského státu a na cestující odlétající z letiště umístěného na území třetí země na letiště umístěné na území členského státu, pokud je provozující letecký dopravce dopravcem Společenství, a pokud neobdrželi odškodnění či jinou náhradu v třetí zemi.


Mohlo by vás zajímat: Telematika: O personalizované sazby pojištění je v Německu zájem


V praxi to znamená, že Nařízení se uplatní vždy, když odlétáte na dovolenou z území členského státu (např. z České republiky, Německa, Polska). Složitější situace však může nastat při návratu z letiště, které se nenachází na území Evropské unie, zpět do členského státu EU (např. let z USA do České republiky). V takovém případě je třeba, aby byl let provozován tzv. dopravcem Společenství.

Dopravce Společenství je letecký dopravce, který obdržel provozní licenci Společenství, tj. licenci vydanou příslušným úřadem některého z členských států EU. Často jde o dopravce, který má své sídlo nebo alespoň pobočku v některém z členských států Evropské unie, avšak nemusí to být vždy pravidlem. Háček je v tom, že ucelený seznam dopravců Společenství bohužel není nikde zveřejněn.

Co požadovat při zrušení letu

Podle Nařízení máte v případě zrušení letu v prvé řadě možnost volby mezi:

  1. vrácením pořizovací ceny letenky či
  2. přesměrováním letu za srovnatelných dopravních podmínek a při nejbližší příležitosti na cílové místo určení.

Dále máte právo na stravu a občerstvení v rozsahu přiměřeném čekací době a na dva telefonní hovory. V případě přesměrování letu, jestliže čas nového odletu je alespoň následující den po plánovaném odletu zrušeného letu, máte taktéž právo na ubytování v hotelu (pokud je to nezbytné) a na transfer z letiště na hotel.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2019 v Česku dle oPojištění.cz


Nezávisle na tom, zda si vyberete přesměrování či náhradu pořizovací ceny letenky, máte nárok na odškodnění podle čl. 7 Nařízení, pokud jste o zrušení letu nebyli informováni alespoň:

  1. dva týdny před plánovaným časem odletu, nebo
  2. ve lhůtě od dvou týdnů do sedmi dnů před plánovaným časem odletu a zároveň vám nebylo nabídnuto takové přesměrování, které by vám umožnilo odletět nejpozději dvě hodiny před plánovaným časem odletu a dosáhnout cílového místa určení nejpozději čtyři hodiny po plánovaném čase příletu, nebo
  3. ve lhůtě kratší sedmi dnů před plánovaným časem odletu a nebylo vám nabídnuto přesměrování s odletem nejpozději hodinu před plánovaným časem odletu a příletem na místo určení nejpozději dvě hodiny po plánovaném čase příletu.

Důkazní břemeno ohledně prokázání skutečností, zda a kdy byl cestující informován o zrušení letu, nese provozující letecký dopravce.

Pokračování článku ZDE.

Mohlo by vás zajímat: Telematika: O personalizované sazby pojištění je v Německu zájemD.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je s čtyřiadvacetiletou tradicí v České republice jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou).

D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti.

Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články