Asistenční společnosti pomohou ročně 2000 řidičů při záměně paliva


			Asistenční společnosti pomohou ročně 2000 řidičů při záměně paliva
15.10.2018 Tiskové zprávy

Od 12. října 2018 se sjednotí značení paliva na evropských čerpacích stanicích. Podle členů České asociace asistenčních společnosti (ČAAS), se však výrazně nesníží počet motoristů, kteří u čerpací stanice sáhnou po špatné pistoli a natankují do svého vozidla jiné palivo. Ročně asistenční společnosti vyjedou zhruba ke 2 000 případů, z čehož je pouze 13 % případů v zahraničí, kde bývají motoristé právě kvůli rozdílnému značení paliva obezřetnější.

O jaké jde palivo, již od října nepoznají motoristé pouze dle hrdla na čerpací pistoli či různých nápisů na stojanech. Dle nařízení Evropské komise budou muset všechny čerpací stanice povinně používat i jednotná loga pro jednotlivé typy paliv. Kolečko bude označovat stojan s benzinem, čtverec s naftou, kosočtverec bude určený pro plyn.

V kolečku pak bude napsané písmeno E a číslo označující maximální podíl biosložky (u současného benzínu označovaném Natural 95 půjde o označení E5). Ve čtverci označujícím naftu bude písmeno B a číslo označující podíl biopaliva. U běžné nafty je tento podíl max. 7 %, označení tedy bude B7.

CAAS Loga

„Ročně si vyžádá pomoc asistenční společnosti v souvislosti s natankovaným špatným palivem zhruba 2 000 českých motoristů. Naše statistiky ukazují, že výrazně převažují zásahy v České republice. Za hlavní příčinu proto považujeme nepozornost řidičů, kteří například současně jezdí vozidly na rozdílná paliva. Naopak v zahraničí jsou Češi výrazně obezřetnější a ujišťují se, že do vozidla tankují skutečně správné palivo,“ vysvětluje Vladimír Fuchs, viceprezident ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance. Označování paliva doposud nemělo jasná pravidla, proto čerpací stanice využívaly své obchodní názvy. Při návštěvě některých jižních států pak český motorista mohl jen obtížně dedukovat, které palivo je pro jeho vozidlo nejvhodnější.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Zpomalme! ZDP nám neuteče


Záměně benzínu za naftu dnes brání zejména užší hrdlo nádrže u benzinových vozidel, které neumožňuje zasunout hrdlo nesprávné pistole do nádrže, avšak benzinovou pistoli do naftové nádrže zasunout lze. Motor a palivový systém však může poškodit i natankování paliva s jiným než předepsaným podílem biosložky, čemuž se mj. snaží předejít právě nová evropská legislativní úprava.

Jednotná evropská pravidla pro značení paliva jsou určitě vstřícným krokem pro motoristy, nicméně na počet případů, kdy motorista načerpá špatné palivo, nejspíš nebudou mít zásadní vliv, nadále proto budeme připraveni řidičům s touto nepříjemnou chybou pomoci,“ doplňuje Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Worldwide Partners pro ČR a SR a člen prezidia ČAAS.

Odborníci doporučují vozidlo se špatným palivem ani nezkoušet startovat. V případě že si chybu řidič uvědomí až po nastartování, tak vozidlo ihned odstavit a v jízdě nepokračovat, jinak hrozí závažné poškození automobilu.

„V drtivě většině případů je nezbytné vozidlo odtáhnout do servisu, kde vyčerpají špatné palivo, zkontrolují zasažení palivového systému a otestují plnou funkčnost motoru. Asistenční zásah v takovém případě vyjde průměrně na 1 900 Kč. V případě, že má motorista tuto službu sjednanou k povinnému ručené nebo havarijnímu pojištění, pak ji uhradí pojišťovna,“ říká Marek Jaroš, generální ředitel společnosti Global Assistance a člen prezidia ČAAS. Pomoc asistenční společnosti pojišťovny si mohou motoristé zavolat na Lince pomoci řidičům 1224.

Typ paliva

Označení písmenem

Označení geometrickým tvarem

Číslo vyjadřující podíl biosložky v %

Benzín

E

Kruh

E5 (Natural 95)

Nafta

B

Čtverec

B7 (Motorová nafta)

Plyn

LPG, CNG

Kosočtverec

-

 

Zdroj: Česká asociace asistenčních společností (ČAAS)

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články